Otázky Václava Moravce

17. února 2019
Otázky Václava Moravce

(ČT 24) Hostem nedělního diskusního pořadu ČT Otázky Václava Moravce byl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou můžete zhlédnout na ČT24.


Václav MORAVEC, moderátor:
Ještě jednou hezké nedělní odpoledne vám všem divákům zpravodajské 24. Stále je tu jedinečný prostor pro diskusi. Ekonomika oslabuje. Za loňský rok podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu zpomalil růst tuzemské ekonomiky na 3 %. Ze 4,5 % v roce 2017. Analytici předpovídají, že letos česká ekonomika opět zpomalí, a to na zhruba 2,7 %. Co nejvíc ohrožuje vývoj tuzemské ekonomiky?

Jiří RUSNOK, guvernér ČNB /7. 2. 2019/:
Největší riziko je vnější prostředí. My nevidíme v domácím prostředí žádná zásadnější ohrožení, česká ekonomika prezentuje mimořádně rovnovážný vývoj, jaký snad jsme tady v historii neviděli. Takže toho se neobáváme. To ohrožení může přijít ze zahraničí, a to se budu opakovat, samozřejmě počínaje dopady nějakého neuspořádaného odchodu Velké Británie z EU. Ale ještě více potom následně případně možná nějaký návrat jakési až stagnace, či recese do klíčových zemí eurozóny.

Václav MORAVEC, moderátor:
Dalšími hosty Otázek jsou: předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Vítejte po čase, hezké nedělní odpoledne.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:
A trojice sněmovních
poslanců rozpočtového výboru. Vítám tady postupně Zbyňka Stanjuru z ODS. Vítejte, hezký dobrý den.

Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vítám Jiřího Dolejše z KSČM.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Hezkou neděli vám i divákům.

Václav MORAVEC, moderátor:
A vítám Romana Onderku z ČSSD.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Pěkné odpoledne.

Václav MORAVEC, moderátor:
Dobrý den. V tom europoslaneckém duchu jsme tady byli v té první hodině a ono se to týká i právě té ekonomiky. 1 % v případě tvrdého brexitu, když tady Jiří Rusnok jako guvernér centrální banky mluví jenom o vnějších šocích, má pravdu, paní předsedkyně?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ano, viděla bych, že ta hlavní rizika přicházejí ze zahraničí. Brexit, Německo. Německo a brexit nejsou oddělené jevy. Ona ta Evropa je propojená, Británie je propojena vlastně s celou Evropskou unií sítí poměrně čilých obchodních vazeb. Německo a Británie patří společně mezi hlavní obchodní partnery. Takže my nemůžeme vlastně se dívat jenom na ten primární dopad brexitu na český vývoz, ale my musíme tady za tím vidět i nějaké riziko toho vlastně zprostředkovaného, druhotného dopadu přes ostatní ekonomiky eurozóny, především tedy Německo. Nicméně...

Václav MORAVEC, moderátor:
Jaký by ten dopad byl i na ty rozpočty, protože slýcháváme odhad, že by tvrdý brexit a zpomalení německé ekonomiky a dopad brexitu na globální ekonomiku znamenal mínus 1 % HDP pro Českou republiku?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Odhady ministerstva financí jsou, a ty právě v sobě zachycují i ten sekundární dopad 0,6-0,8 % bodu na HDP. Tady samozřejmě ty dopady by měly různý časový horizont. Prvotně by byl ohrožen vývoz. Vývoz sám o sobě tvoří takovou páteř české ekonomiky. Čili já si myslím, že ty dopady z exportu vlastně daně nevybíráme, ty daně vybíráme potom až ze zisku podniků a z mezd a tak dále. Čili ten dopad na zaměstnanost by podle mě ale následoval až třeba za rok či dva. Ovšem samozřejmě, že celková ta nálada v ekonomice by se významně zhoršila. Ale ještě k těm rizikům. Na domácí scéně riziko tady je taky. Protože trh práce je extrémně přehřátý, tady poslední čísla, myslím, ukázala nějakých 220 tisíc uchazečů oproti tomu 330 tisíc volných pracovních míst, oproti minulému lednu se počet těch volných pracovních míst zvýšil o 100 tisíc nabídky volných pracovních míst. Ten tlak je enormní. Tlačí samozřejmě na mzdy, tady mzdy tlačí na ceny, a to všechno na ziskovost těch firem. Čili my tady možná už pozorujeme v těch posledních datech nějaké vyšší investiční záměry podniků, k tomu nahradit tedy tu pracovní sílu technologiemi a stroji a to se zase potom postupně bude podepisovat na strukturálním profilu ekonomiky. Takže, podle z mého...

Václav MORAVEC, moderátor:
Když váš tak poslouchám, největší riziko není tedy podle vás jen vnější prostředí, ale vnímáte rovnováhu mezi vnitřními riziky a vnějšími riziky?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Krátkodobě vidím to vnější riziko jako intenzivnější a vyšší, ze střednědobého pohledu vnímám ten domácí trh práce také jako velkou neznámou.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jak se díváte na ta rizika v tuzemské ekonomice,
Zbyňku Stanjuro?

Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Chci říct, že kromě toho brexitu vidíme zpomalení ekonomiky v Německu. Německo se jenom těsně vyhnulo recesi, protože to je definováno, že to jsou dvě čtvrtletí po sobě, kdy dochází k poklesu a myslím, že ve čtvrtém kvartálu Němci ohlásili růst 0,1 %. Takže my směřujeme třetinu vývozu do Německa, takže to je určitě velké vnější riziko, má to samozřejmě nějaký časový rámec, neprojevuje se to hned, ale může to nastat. A v souběhu s brexitem, já bych vyčítal vládě, že pořád slyším od členů vlády, že se musíme vyhnout tvrdému brexitu, ale nevidím nic, co by česká vláda dělala k tomu, aby ho odvrátila. Myslím si, že....

Václav MORAVEC, moderátor:
Může to odvrátit česká vláda?


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Může to udělat Evropská unie...

Václav MORAVEC, moderátor:
Evropská komise?


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To samozřejmě může, ale musí být pod tlakem členských zemí, protože pokud víme, že dneska hlavní problém je takzvaná irská pojistka, vidíme, jaké jsou problémy a sledujeme debaty, které jsou v britském
parlamentu, a první reakce šéfů Evropské unie, Evropské komise: my už nebudeme jednat. A současně říká: my chceme odvrátit riziko tvrdého brexitu a nebudeme jednat. Tak to prostě nejde dohromady. A podle mě jenom ten tlak členských zemí může přispět k tomu, aby se znova jednalo a ta dohoda je určitě lepší než tvrdý brexit. A jestliže řekneme 1 % HDP, tak to může mít dopad do rozpočtu, nahrubo se říká tak třetina. Třetina z toho poklesu, že o to jsou nižší příjmy, taky klidně 15, 18, 20 miliard mohou být nižší příjmy státního...

Václav MORAVEC, moderátor:
Není to příliš velké číslo, 15?


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne, tak jestli máte 1 % HDP zhruba 52, 53 miliard, a z toho třetina, tak může být 15-17 miliard dopadu. Neříkám, že hned, ale prostě v tom rozpočtovém jako nahrubo v tom rozpočtu to takhle prostě funguje. K těm vnitřním rizikům, to je samozřejmě pravda. Trh práce, když mluvíte s podnikateli, tak nemají pracovní sílu, když se podíváte například na výsledky loňského rozpočtu, tak už tam daň z příjmu právnických osob skoro stagnovala. Dá se očekávat, že to neporoste, právě proto, že rostou, podnikatelům rostou náklady, což na jedné straně je fajn, pro ty příjmy zdravotního a sociálního pojištění, na druhé straně to snižuje ziskovost těch podniků, snižuje se prostor pro další zvyšování mezd, budou se automatizované činnosti, které sníží potřebu pracovních sil. K tomu tato levicová vláda přijímá špatná opatření, které ještě povedou k prohloubení krize na pracovním trhu, například zrušení karenční doby za pár měsíců, za 4 měsíce, přitom e-neschopenka není nachystaná, což měl být předpoklad toho, aby byla zrušena karenční doba. Když mluvím s podnikateli, tak oni odhadují čistý dopad na zhruba 5 miliard a hlavně, že nebudou mít za ty, se očekává vyšší nemocnost, kde vezmou další zaměstnance. Takže to jsou další opatření, která spíš prohlubují tu situaci na pracovním trhu, tu negativní. A dneska je velký problém sehnat kvalifikovanou pracovní sílu. Místo toho, abychom například snížili daň ze závislé činnosti, to znamená ten tlak na zvyšování čistých mezd by nešel na úkor zaměstnavatelů, ale například na úkor státního rozpočtu, tak tomu se ta levicová koalice prostě brání. A uvidíme, jak dopadne letošní rozpočet, protože loni byly nějaké mimořádné vlivy, které přispěly k tomu, že ten rozpočet dopadl relativně dobře, to byly ještě platby za porovnávací období 2007, 2013, to bylo plus 24 miliard, s kterými nikdo nepočítal, cena emisních povolenek není v rukou žádné české vlády, ani pravicové ani levicové. Loni to bylo plus 9 miliard. Tak jenom ty dva mimořádné vlivy loni udělaly přes 30 miliard kladného výsledku do salda. To už letos nebude, takže bude velmi těžké udržet ten plánovaných schodek 40 miliard.

Václav MORAVEC, moderátor:
My se dostaneme záhy k těm dílčím věcem, které se týkají pracovního trhu, karenční doba a podobně. Když budu ještě u té obecné diskuse, která se týká stavu a kondice ekonomiky. Evropské hospodářství sice poroste, ale méně, než se čekalo.

redaktorka:
Evropská komise ve své poslední makroekonomické prognóze snížila růst unijní ekonomiky. Zatímco na podzim činil odhad růstu 1,9 %, nynější prognóza zní 1,5 %. Pomaleji má růst i eurozóna. Poslední odhad pro letošní rok činí 1,3 %. Růst celé Evropské unie za loňský rok komise odhaduje na 1,9. V roce 2017 to byla 2,4 %. Pro českou ekonomiku mají platit 2,9 %. A to jak za loňský rok, tak i pro rok letošní. Ministerstvo financí je poněkud pesimističtější. Pro letošní rok odhaduje růst 2,5 % a za rok 2018 2,8. Předloni česká ekonomika rostla o 4,4 %.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zbyněk Stanjura už to tady zmínil. Řekl, Romane Onderko, a stejně tak, Jiří Dolejši, protože vy nesete vládní zodpovědnost, komunisté tím, že vládu tolerují, sociální demokraté, že jsou..

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
No proto. Protože my nejsme vládní strana, my jsme umožnili vznik vlády...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Vládní strana...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Jak budeme hlasovat, si vybíráme ad hoc, kolegové vědí, že to s námi někdy mají těžké.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ad hoc, ale vždycky s vládou, kromě přestávek.

Václav MORAVEC, moderátor:
To nemohu posuzovat, kromě přestávek, ale co se týče rozpočtu, ten jste podpořili. Romane Onderko, bude zde podle vás zásadní problém, když se podíváme na výpadek příjmů v případě tvrdého brexitu, zpomalování německé ekonomiky i ta data, která vidíme, dodržet 40miliardový schodek?

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Já jsem o tom přesvědčen, protože, když se podíváme...

Václav MORAVEC, moderátor:
Že to bude problém dodržet.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ne. Já jsem o tom přesvědčen, že to problém nebude. Vysvětlím. Jestli ministerstvo financí mělo predikci na letošní rok a vědělo všechny vlivy včetně o zpomalování ekonomiky, včetně o nebezpečí tvrdého brexitu, a připravilo rozpočet v takové výši, jak ho připravilo, tak nechápu, z čeho je až tak velká nervozita. Zaprvé. Bavíme se o dodržení rozpočtu letošního roku. Druhá věc, která s tím souvisí, tak je přeci potřeba si uvědomit, že jsou věci, které jsou součástí rozpočtu a jsou věci, které jsou nad rámec. Jestli premiér České republiky čistě náhodou se večer probudí a druhý den ve sněmovně řekne, že snížíme daň na pivo, což nám v rozpočtu dělá nějakou částku 3,5 miliardy, tak musí být s paní Schillerovou, která mimochodem jako ministryně financí je z hnutí ANO, domluven, kde ty 3,5 miliardy vezme. Jestli tady kolega Stanjura mluvil o karenční době a o dalších náležitostech, které se dotýkají hlavně ministerstva práce a sociálních věcí, to znamená požadavků sociální demokracie, tak my si za tím stojíme, protože kromě toho, že byly započítány v rámci toho rozpočtu na letošní rok, tak jsou součástí koaliční smlouvy. A hnutí ANO uzavíralo při vědomí naplnění těchto požadavků sociální demokracie tuto koaliční smlouvu. Co se týče...

Václav MORAVEC, moderátor:
A to, že se, promiňte, jenom, že vstoupím do vaší řeči, samo ministerstvo financí, případně mě, paní předsedkyně, poopravte, také zpomaluje ekonomiku a ekonomické odhady na letošní rok, to znamená, že ta čísla, na nichž stavělo...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Jestli můžu...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Vždyť ten prosinec, bavme se o tom, kdy se sestavoval rozpočet. V prosinci byl deficit 50 miliard, lépe řečeno na začátku prosince a během týdne přišla paní Schillerová a s tím, že bude deficit 40 miliard. To znamená, buď si ta čísla cucají z prstu, anebo to mají dobře spočítáno. A neříkejte mi, že 25. prosince mají jiná čísla než 7. ledna, anebo 1. února. Tomu tak prostě není...

Václav MORAVEC, moderátor:
No, jenom...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Jestli můžu, technicky...

Václav MORAVEC, moderátor:
Korekce tady...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Rozpočet jde do sněmovny 30. září...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
To máš pravdu.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Čísla se dělají někdy v červnu a rozpočet je postavený na růstu ekonomiky 3,1 %. Dneska se už odhaduje o 0,5 % méně. A já tomu rozumím, že prostě nemůžu v květnu nebo v červnu 2018 mám jiná čísla...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
/nesrozumitelné, souzvuk hlasů.../ ... Prosince přeci. Dělala.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Já bych ráda k tomuhle řekla, že tady konstrukci rozpočtu na příští rok v momentě, kdy já mám znalost přesnější znalost dat pouze o prvním čtvrtletí roku aktuálního, to znamená, já dělám rozpočet na rok 19 a mám čísla za prvním čtvrtletí 2018. Tak. A tam ten rozpočet byl postaven pro rok 19 na nějakých 3 %. A v momentě, kdy pro rok 2019, a v momentě, kdy se zhorší ta makroekonomická prognóza, což se stalo teď koncem vlastně...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ledna.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Koncem měsíce, tak ministryně promptně reagovala na to, že ty příjmy se pravděpodobně nenaplní. To je naprosto logická věc a z toho nemůžeme...

Václav MORAVEC, moderátor:
Bude těžké podle vás dodržet ten schodek 40 miliard, nebo vláda bude muset sáhnout k úsporám?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Vláda o tom hovoří tak, jak říkala paní ministryně, pokud se jí podaří splnit aspoň část z toho, o co se snaží, tak si myslím, že se ten schodek podaří udržet. Ale nebude to jednoduché. A určitě už nebude rok 2019 dalším rokem v řadě, kdy by státní rozpočet skončil lépe oproti tomu, jak se čeká, nebo oproti tomu, jak byl naplánován, protože to byla série let vlastně s lepším než očekávaným hospodařením. To je u konce.

Václav MORAVEC, moderátor:
Kolik teď za Národní rozpočtovou radu očekáváte výpadek na příjmové straně rozpočtu v letošním roce tím, že se zhoršují ta data, když se můžeme podívat na německou ekonomiku, o které už byla řeč, že v celém loňském roce se hrubý domácí produkt Německa podle posledních údajů Spolkového statistického úřadu zvýšil o 1,4 % namísto dříve ohlášeného 1,5 %. Růst zpomalil z předloňských 2,2 % a byl nejslabší od roku 2013, kdy se HDP zvýšil pouze o 0,5 %. Koncem ledna německá vláda také zhoršila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1 % z dříve předpokládaných 1,8. To znamená téměř o 1% bod.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
A německá Hospodářská komora čeká 0,8. Obávám se.

Václav MORAVEC, moderátor:
A proto se vás ptám, paní předsedkyně, o kolik se zhorší příjmová strana rozpočtu touto korekcí?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Tohle teď přesně říci nemůžeme. My musíme vidět, jak ta situace se bude v průběhu roku naplňovat, ale to, co dělá paní ministryně, mě naplňuje jaksi vírou v to, že bude schopná v postupu toho roku jaksi korigovat ty výdaje.

Václav MORAVEC, moderátor:
Co dělá paní ministryně? Já jsem si jenom všiml, možná mě poopravte, že chce korigovat rozpočet na rok příští, nikoliv rozpočet na rok letošní.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Přesně tak. Já mám pocit, že teď trošku mícháme rok 2019 a 2020. Rozpočet na rok 2019 s tím 40miliardovým deficitem opravdu asi neskončí v krásných kladných číslech, to je pravda. Ale myslím si, že tam je rezerva. Čili nemyslím si, že splníme plán deficitu 40 %, že tam rezerva je...

Václav MORAVEC, moderátor:
40 miliard.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
40 miliard jsem řekl, ano...

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste řekl procent 40.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
To se omlouvám. To jsou jednoduché, skoro bych řekl až kupecké počty. Jestli ekonomika zpomalí o půl procenta, tak je to nějakých 7, 8 miliard. Jestli dopadne brexit, tak s jistým zpožděním, protože ten efekt vztyčení celní bariéry má opožděný, protože protéká kanálem salda zahraničního obchodu, takže tam je jisté zpoždění, ve hře je ještě dřívější přijetí snížení sazeb DPH na teplo a chlad, to je, to by byl poměrně významný výpadek, ale budeme se rozhodovat mezi variantou od příštího roku, anebo od června. Července. Takže to nás čeká teď na březnové schůzi. A to jsou jediné relevantní dopady, o kterých se bavíme. Takže to jsme někde kolem 15-20 miliard, nechci předjímat rozhodování o tom DPH. A protože většinou jsme měli o desítky miliard nadhodnocený ten rozpočet, v loňském roce to bylo 50 a byli jsme kolem kladné nuly, takže si myslím, že letošní rok není bezprostředně ohrožen. A to, o čem hovoří paní ministryně, je přípravou na tvorbu rozpočtu na rok 2020, kdy čeká v dubnovém termínu se musí zpracovat konvergenční program, kdy se musí zpracovat nová rozpočtová filosofie, a tam pochopitelně, pokud máme pokračovat v té tendenci snižování deficitu, což by v příštím roce vycházelo na těch 30, kdybychom zachovali to tempo o každý rok o 10 miliard méně...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale to ministryně nezachovává. Ve střednědobém rámci je 44...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
My jsme si dovolili být trošku motivačním faktorem a my už jsme tu 30 řekli, ale teď pochopitelně, pokud dojde k dramatičtějšímu zhoršení tempa hospodářského růstu a naskočí některé další politické sliby, což je valorizace důchodů, a tak dále a tak dále, tak se dostáváme skutečně do napětí. A já připomínám, že na rozdíl od kolegů, kteří tu spásu vidí v snížení teda daní obecně a zejména tedy přímých daní, tak my pochopitelně vracíme do hry téma daňové progrese a korporátních daní třeba v provedení sektorové daně, zkrátka přispět i na příjmové straně. Protože jinak se do té balance nejsme schopni dostat.

Václav MORAVEC, moderátor:
A jenom vteřinku...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Že to nebyla pravda, co říkal pan kolega. To já říkám, že máme snížit příjmy, to ano, ale tu spásu v tom nevidíme, tu spásu vidíme v tom, abychom si šetřili provozní výdaje, aby nerostly počty zaměstnanců a my jsme...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Šetřit na provozu, to je, v tom se shodneme úplně okamžitě...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
No to se neshodneme, to se neshodneme...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Na provozu ano.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Protože jsme hlasovali o našem návrhu 40 miliard úspor na rok 2019 jenom v provozu a jednou rukou jste vy, vy a hnutí ANO hlasovali...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
/nesrozumitelné, souzvuk hlasů/... Připravené...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ty byly připravené...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Nebyly.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pojďme nejdříve ukončit debatu...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Takže ty úspory...

Václav MORAVEC, moderátor:
Která se týká letošního státního rozpočtu.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ano.

Václav MORAVEC, moderátor:
Myslíte si, že schodek se podaří, všichni u tohoto stolu, dodržet, protože dostatečná vata a to, jak se rozpočtovaly rozpočty v těch uplynulých letech, jasně ukazují, že když výrazněji oslabí ekonomika, vypadne nějakých 7, 10 miliard na příjmové straně, tak to rozpočet...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
I v případě brexitu a já se domnívám, že spíš bude použito ustanovení o odkladu toho rozhodnutí, než, že by na nás padl ten tvrdý brexit, tak si myslím, že se to zvládnout letos dá. Ale klíčová bude ta debata...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já teda nejsem schopen v polovině února říct, jestli se dodrží deficit nebo ne. Těch dat je tak málo, že teď je to takové věštění z křišťálové koule, jenom říkám, že jsou významná rizika. Vláda a tato koalice si naplánovala o 140 miliard víc výdajů než loni proti plánu, nicméně reálně je o to 100 miliard víc než loni, podle uzavřeného rozpočtu v roce 2018. To znamená, je tam už problém 40 miliard navíc proti tomu, co se uvažovalo, když se schvaloval rozpočet. Uvidíme v pololetí. Jako v polovině února se opravdu nedá říct, a to jsem opoziční politik, abych říkal, to se určitě nezvládne, to prostě nejsme schopni, těch dat je tak málo...
Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ty trendy ukazují rizika. Bezesporu rizika.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ty jsou daleko větší, než se předpokládala ta rizika při tvorbě toho státního rozpočtu a do toho si vezměme ještě rychlejší inflaci, která bezesporu bude tlačit na růst mezd v roce příštím, tedy v roce 2020.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ale tam je přeci potřeba říci, že byl rozpočtovaný nějaký rámec, byl schválený rozpočet 40 miliardový deficit, jsou zde určitá rizika, to bych souhlasil se
Zbyňkem Stanjurou, ale na druhou stranu je potřeba si říci, že jsou eliminovat. Druhá věc bude, zda, ať pan premiér, nebo kdokoliv jiný bude mít nějaké další nárokové záležitosti ve vztahu k rozpočtu, to znamená k čerpání. A jestli budo se stále vyvolávat, ať formou zákonů nebo formou nějakých usnesení vlády, další nárokové části z rozpočtu, tak samozřejmě potom ten problém bude a v ten moment se budou muset hledat na té druhé straně ty úspory anebo posílení rozpočtu...

Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Poměrně rychle, jenom dvě věty...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Jestli můžu...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Jsme v polovině února, vláda si naplánovala 16 tisíc nových pracovních míst ve veřejném sektoru pro letošní rok. Podle mě ještě zdaleka nejsou plná, tak když vidím nějaká rizika, tak je nebudu naplňovat, dám plus 16 tisíc a pak slavnostně slyším od paní ministryně, že jich 8 tisíc zruší.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ono tohle je akademická debata. Protože pokud...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To není akademická debata...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
...kolego, pokud já udělám zákon, který mi umožňuje například na ministerstvu zemědělství, abych mohl porážet vepřové v soukromí a následně k tomu mi připadne další nárůst fyzických osob k tomu, které mi budou tohle kontrolovat, tak buď ten zákon nemáme přijmout, anebo se musíme připravit na to, že tam bude nárůst fyzických osob, to znamená, nárůst finančních prostředků na zaměstnance. To tak prostě je. Proto říkám, pokud nebudou další výmysly toho, abychom šli nad rámec toho, co jsme schválili v prosinci loňského roku, to znamená rozpočet na letošní rok, tak si myslím, že 40 miliard je stále reálnou záležitostí pro to, abychom tento rozpočet dodrželi.

Václav MORAVEC, moderátor:
Eva Zamrazilová.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Jestli bych to mohla ještě tedy uzavřít. Problém vidím částečně v tom, že podíl mandatorních výdajů dále stoupl na celých 57 % státního rozpočtu, čili...

Václav MORAVEC, moderátor:
Mandatorní výdaje ze zákona povinné či...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ano, které se prostě mohou nějakým způsobem rušit či snižovat pouze na základě legislativního procesu, který je tak dlouhý, že to určitě nemůže být během toho roku. To je velmi obtížná věc. Takže už žádné další mandatorní výdaje, které by byly splatné v roce 2019. Nic takového. Potom ten 40miliardový schodek je možné dodržet tím, pokud se ty úspory v provozu, a to je to, o čem jsem mluvila před chvilkou, pokud se ty úspory v tom provozu začnou hledat okamžitě už v tom průběhu roku 2019, a to je určitě...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale to zatím ministryně, ale to zatím ministryně nehledá.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Já jsem z toho pochopila, že vlastně resorty ty možnosti mají, vlastně už se zabývat i tím rokem 2019...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Už se zabývají.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Co osobně vidím jako velkou neznámou, je daň z příjmu právnických osob. Protože ta se vlastně platí ze základu o rok starého, čili v tom roce 2018 my už jsme tam měli maličkatý výpadek a to šlo vlastně o daň ze zisku z roku 2017, který byl velmi dobrým rokem. A my neznáme ještě ta data o tom zisku přesně z toho roku 2018, čili tady vidím možnost výpadku pro ten rok 2019.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jak velký by to mohl být výpadek?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
No myslím si, že to může být v řádu zase několika miliard. Ne úplně dramatic...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Ovšem já bych malou drobnost připomněl, že daň z příjmu fyzických osob tam je největší koláč, jsou daň ze mzdy...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ano.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
A mzdy rostou.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
To je pravda.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
A je vysoká ekonomická aktivita. Otázka je, jak se to bude vyvíjet v roce 2019, když jsem viděl poslední odhady, tak naše česká Hospodářská komora, nevím z jakého důvodu, jestli taktického, či prostě to tak vidí, tak vidí, že pokud bude pokračovat růst mezd na rozdíl od jiných institucí, který si spíše představují spíše stagnační tendence. Takže uvidíme, jestli porostou, ale průměr, který byl na konci loňského roku dosažen na 32 tisíc, tak se možná v příštím roce ještě zvýší a roste medián, čili se snižují rozdíly mezi jednotlivými mzdovými kategoriemi, takže ten mzdový růst logicky přinese určité inkaso daně z příjmu fyzických osob.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ale i tak je to velmi optimistické...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ale s tím už rozpočet počítá...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
11 % skoro tam narostl...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
S tím už rozpočet počítá.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Paní předsedkyně má pravdu, už rozpočet s tím počítá, skoro 11 % nárůst ve schváleném rozpočtu, to je daň ze závislé činnosti neboli daně ze mzdy, ať to vysvětlíme.

Václav MORAVEC, moderátor:
A ten výpadek na dani z příjmu, paní předsedkyně, když říkáte, že jde o řády...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
75 daň ze zisku právnických osob, určitě jsem nemyslela...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Právnických osob, ne fyzických.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Určitě jsem nemyslela DPFO, to jsem nemyslela.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, daň z příjmu právnických osob, tedy ze zisku. Tak to by rozpočet unesl?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Pokud se najdou...

Václav MORAVEC, moderátor:
Tak jak je naplánován.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
No, pokud se, určitě ano.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Tam se bavíme o jednotkách miliard, proboha to není obrovský balík, to se dá opravdu ustát...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ne to, jenom pro úplnost, že...

Václav MORAVEC, moderátor:
Jako jedno z rizik.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Jako jeden z faktorů prostě...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
No to máte tady 5, tady 8, tady 8, tady 5, každý do kupy už je to 20, jenom ty 3 problémy tady jsme tady, protože oni ty rizika existují a když se tady sejdeme v září, tak budeme vědět, jaké budou výsledky třeba za 8 měsíců a uvidíme...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Pak už to bude zajímavý, ano...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ekonomika vyvíjí reálně.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale už teď vidíme diskusi, poměrně obtížnou diskusi sestavováním státního rozpočtu na rok 2020, kterou odstartovala sama ministryně financí. Nejnovější data za inflaci. Ekonomy i bankéře překvapil její prudký růst v roce letošním. Podívejme se na inflaci. Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 2,5 %. Z prosincových 2 %. Naposledy meziroční hodnota inflace stoupla na 2,5 % loni v srpnu, od té doby klesala. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o procento. Tak silný růst přitom nečekali analytici, ale ani Česká národní banka. Podle analytiků meziroční inflace v dalších měsících poroste až téměř ke 3 %. Ke zdražení energií z počátku roku se přidá postupné zvyšování cen potravin a pohonných hmot. Paní předsedkyně, nakolik ta vyšší inflace bude tlačit i pro rok 2020 na rychlejší růst mezd a platů?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Hodně záleží na struktuře té inflace. My tady vidíme, že vlastně v eurozóně, abych to vzala tedy z toho širšího pohledu, v eurozóně, nebo v Evropské unii inflace stoupla jenom o 1,4 %. Úplně stejným tempem klesaly, pardon, rostly ceny zboží v České republice. To, co se skutečně zvýšilo nejvíce, jsou ceny služeb. Ty vzrostly meziročně skoro o 4 %. Část z tohoto růstu jsou samozřejmě ty utility, elektřina, voda a tak dále, nájmy samozřejmě. Ty služby, to je oblast, kde si ekonomika je schopna vygenerovat tu inflaci sama svojí vlastní poptávkou. Zatímco u těch cen zboží, tam podléháme vlastně té zbožové arbitráži, protože hodně toho zboží se dováží a ty domácí ceny v obchodech se tomu musí přizpůsobit. Ale určitě souhlasím s tím, že riziko té mzdově inflační spirály tady nějakým způsobem nastartováno je, nicméně zcela jistě ty mzdové požadavky zaměstnanců budou zcela jistě narážet na možnosti těch zaměstnavatelů. Ono už je to čtvrtým rokem po sobě, kdy vlastně mzdy rostou rychleji než produktivita práce, rostou jednotkové mzdové náklady, a to se musí na té inflaci jednoho dne projevit. Takže, hm...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ale ten tlak přeci od zaměstnanců v rámci inflace na zvýšení mezd určitě bude...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Bude.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Protože odbory a zaměstnanci vždycky řeší otázku inflace způsobem při nárůstu v rámci kolektivního vyjednávání, to znamená nárůst plus inflace. To znamená reálnou mzdu. A já se nedivím, protože ta inflace je devalvuje finanční prostředky těch zaměstnanců, které dostávají formou platu. Takže ten tlak na zvýšení tam bezesporu bude, bude od odborů, bude od zaměstnavatelských svazů, a na to se holt budeme muset připravit. Samozřejmě...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
To je ovšem věc kolektivního vyjednávání...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ale chci upozornit, že to určitě nebude způsobem, že by ty odbory, nebo zaměstnanci chtěli 10 % plus inflaci. Určitě, když ta situace bude taková, o jaké mluvíte, tak se budou držet, máme některá období za sebou za posledních 20 let, kde se držely 1-2 % nad inflací a myslím si, že „rozumnost“ odborů v České republice, tu by nám mohli závidět v Evropě...

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane místopředsedo, ale...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Já si nesmírně vážím toho, jenom bych řekla, že třeba v té ekonomické krizi, skutečně i odbory viděly hlavní zájem v tom, zachovat pracovní místa...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
A práci.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
A zachovat pracovní místa a práci, je to svým způsobem i podle německého vzoru, protože bohužel jestliže bych těm mzdovým tlakům plně vyhověla, pak bych musela některé lidi propustit, a to je jistě horší než...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Je to o nalezení kompromisu.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Je to o nalezení a toho si vážím...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
No ono i to kolektivní vyjednávání je velmi strukturovaná záležitost, je rozdíl dělat ve Volkswagenu a je rozdíl dělat v nějaké malé firmě, to je obrovský rozdíl. A chtěl bych také připomenout, že dopad toho spotřebního koše, to znamená především nájmy, energie...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
To je problém...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
A tak dále, tak ten bude mít velký především v oblasti seniorů, a to znamená daleko tvrdší požadavky na valorizaci, to je ten spor mezi jestli 700 nebo 900...

Václav MORAVEC, moderátor:
To mi začínáte brát vítr z plachet...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Upřímně řečeno, ty senioři budou trpět nejvíc.

Václav MORAVEC, moderátor:
Protože právě Jana Maláčová z ČSSD přichází s návrhem, aby příští rok se starobní důchody zvyšovaly v průměru o 900 korun. Ministryně financí Alena Schillerová varuje před takovým navýšením, protože by nebyl dodržen schodek státního rozpočtu tak, jak se předpokládá. Připomeňme si slova obou dam.

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/ /14. 2. 2019/:
Pan premiér avizoval to navýšení od 1. ledna příštího roku o 900 korun. Sociální demokracie s tím souhlasí a pokud se podíváme na nějaký procentní podíl důchodů k průměrné mzdě, tak stále zaostáváme za tím průměrem vyspělých zemí.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/:
Ta valorizace vychází na částku vyšší než 700 korun, předpokládám, že paní ministryně práce a sociálních věcí má ten krok promyšlený a že ten rozdíl zhruba asi 7 miliard najde ve svém rozpočtu.

Václav MORAVEC, moderátor:
Co se rozčilujete, pane místopředsedo?

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Rozčiluju se, protože, jestli mi paní ministryně financí řekne, že doufá, že to má promyšlené paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, tak já říkám, že to je úplný blázinec. Pan premiér s paní ministryní financí paní Schillerovou jsou z jedné strany, pan premiér navrhuje, ministryně práce a sociálních věcí jako členka vlády dává do meziresortního řízení. Proboha. O čem se tady bavíme? Jestli má někdo...

Václav MORAVEC, moderátor:
Když teď ministryně financí říká, že na ...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Tak si to má vykomunikovat s panem Babišem a jestli na Chodově nebo jinde, mně je to úplně jedno, nebo dneska na sjezdu, ale oni dělají kroky, že jeden tahá čehý, druhý hot. To je prostě špatně....


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Tak to vůbec není...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ale tak to je. Tam je potřeba si uvědomit, že přece ze zákona valorizace vychází na nějakých 708, 709 korun. Které budou stoprocentně. To všichni víme, víme to zhruba od začátku letošního roku, je to tak spočítáno. A Andrej Babiš přišel s tím, že udělal takzvaný nouzový výstřel, to znamená, on vždycky vystřelí, pak se jde podívat, koho zasáhl, že dáme 900 jako v loňském roce...

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste se toho chytili jako sociální...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ne, my jsme řekli, my s tím samozřejmě souhlasíme, pojďme do toho, protože my chceme, aby senioři měli více finančních prostředků, aby důchody stouply, protože s 13 tisíci 300 od oka, průměrné mzdy pro seniory, nebo průměrným důchodem v České republice, se prostě nedá vyžít normálně a důstojně. A z tohoto pohledu jsme na tohle přistoupili, připravili jsme. A já jsem předpokládal, že to navýšení, protože těch 709, to je nějakých 25 miliard od oka, navýšení o 200 korun, to je částka někde kolem 7,5 miliard korun, takže já jsem předpo...

Václav MORAVEC, moderátor:
No dohromady to vychází na 32,5 miliardy, jestli se...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ano, to znamená, že těch 7,5 miliard jsem předpokládal, že má pan premiér s paní ministryní financí vykomunikováno. Jak se ukázalo, nemá, takže předpokládám, že...

Václav MORAVEC, moderátor:
A co s tím budete dělat vy jako sociální demokraté?

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Že se o tom budeme na koaliční radě bavit a budeme se ptát, proč pan premiér teda říká do veřejného prostoru, veřejný příslib navýšení seniorům na 900 korun, aniž by to měl vykomunikováno s paní ministryní financí, by the way, ze stejného politického uskupení.

Václav MORAVEC, moderátor:
A vy budete hájit těch 900 korun, nebo jenom právě ten inflační vzorec, to znamená 708 korun?


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ten nemusí nikdo hájit, ten...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
To je ze zákona a co týče 900...

Václav MORAVEC, moderátor:
No oni by ještě mohli měnit zákon a...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To by nestihli při jejich tempu.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Kolego stihli, nebojte se. Ale teď otevřeně, bavíme se o tom, že 709 korun je dáno opravdu ze zákona, o tom se nebavme. Bavme se o navýšení. Jestli Andrej Babiš říká, chci přidat seniorům, my říkáme ano, my tento návrh podporujeme, protože senioři jsou ti, kteří si to opravdu zaslouží a ne v tom smyslu, co mají odpracováno, ale proto, že ten průměrný důchod je tak malý, jaký je v České republice. A budeme hledat rezervy na to, abychom tohle naplnili. Ale ty rezervy v prvé řadě musí hledat správce kasy, to znamená správce...

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinými slovy, vy budete...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Pokladu České republiky, což je paní ministryně financí...

Václav MORAVEC, moderátor:
Po premiérovi a po ministryni financí...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Aby našla...

Václav MORAVEC, moderátor:
Aby našli 200 korun v průměru na zvýšení...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
7,5 miliard de facto na navýšení důchodu na 900 korun, ano.

Václav MORAVEC, moderátor:
Když si o to premiér řekl, že 900, tak vy ho vezmete za slovo.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
My s tím souhlasíme a on to dal veřejným příslibem...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já myslím, že to je...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Dokonce ve vaší televizi, jestli se nepletu...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já se omlouvám, myslím, že to je jenom politická hra. Ten výsledek je jasný, bude to 900. Teď se přetahujou...

Václav MORAVEC, moderátor:
Myslíte, že ty peníze v rozpočtu najdou?


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Počkejte, teď se přetahují o to, kdo bude ten, kdo to přinese to vítězství. A to bude Andrej Babiš, jako obvykle. To znamená, vždyť ho známe 5 let, jak fungoval jak ministr financí, socialisti s něčím přijdou, Andrej Babiš oslovuje takzvaně pravicové voliče, říká, já s tím nesouhlasím, to je rozhazování, teď se o tom všem píše a za měsíc Andrej Babiš říká, tak jsme to posoudili, my jsme pro, „já“ jsem vám to zařídil. Takhle to bude úplně stejně. Kdyby chtěl...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Máme /nesrozumitelné/ premiéra...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Kdyby chtěli...

Václav MORAVEC, moderátor:
Počkejte...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Kdyby chtěli opravdu hledat těch 7,5 miliard, já vám říkám politickou realitu...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ne, promiňte, ale kdybych vám, kdybych vám oponoval, že už u obědů zdarma tento váš vzorec selhává, protože možná je na tom rozpočet hůř než si myslíme na rok 2020 a že premiér Andrej Babiš, který sám přišel s plošnými obědy pro děti a bylo to v čase, co byla kauza Andreje Babiše mladšího, spočítalo se to na 5,5 miliard...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Nebo taky 11...

Václav MORAVEC, moderátor:
A zjistilo se, že ty peníze nejsou, tak najednou se bude přidávat jenom 100 milionů na dosavadní přerozdělování...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To bych naopak ocenil, to je racionální, minule, když jsem byl u vás, jsem o tom debatoval s paní ministryní Maláčovou, ukázalo, že jsem měl pravdu, že to je příliš plošné, příliš administrativně náročné, tak to bych ocenil, nemusím vždycky vládu...

Václav MORAVEC, moderátor:
A vy myslíte, že se to nestane u důchodů, že ty peníze Andrej..


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ne, ne, ne, ne...

Václav MORAVEC, moderátor:
Babiš nemá a že těch 7, 8 miliard nenajdou.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já myslím, že je najdou...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ale najdou. Proč by je nenašli.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
V rozpočtu, který má 1,25 bilionu, aby se nenašlo 7 miliard? Ale je to věc vládního provozu, aby se dohodli, kde ty škrty jsou racionální.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Zbytečných 6 miliard na slevy na jízdném, které se raději mají použít na ty důchody. Kdybych chtěl vládě radit, kde má hledat, má to skoro pokryté, protože ty důchody zasahují plošně všechny seniory, ty slevy jenom některé, kteří cestují, někteří necestují, nechtějí, nemohou, je to prostě zbytečné opatření 6 miliard...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Já se přiznám, že jsem na blízké cestě kolegovi Stanjurovi dát za pravdu teda, protože je opravdu...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Zavedené, už trošku problém...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Není to tak složité... Je otázka priorit.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Co je mnohem ale podstatnější, je...

Václav MORAVEC, moderátor:
A vy jako sociální, pardon, jenom, vy jako sociální demokraté, kdybyste si měli vybrat mezi plošným navýšením penzí o 200 korun a zrušením jízdného zdarma pro studenty a pro seniory, tak byste si vybral zrušení jízdného zdarma?

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
No tak bych to udělal tím způsobem, že bych udělal zrušení jízdného nad 70 let věku, vyšlo by mi to na nějakou řádově necelou 1 miliardu a tím pádem bych ušetřil 6, nebo 5 miliard a pak by zbývalo už jenom 2,5 miliard, abych mohl navýšit cenu, s tím se, to se...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
A to je skutečně v tom rozpočtu, to se ani nedá plánovat.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
To se opravdu dá řešit, ono ty plošné, plošné škrty, o kterých se tady bavíme už poslední měsíc ve veřejném prostoru, mínus 10 % ze všech ministerstev, to znamená, každý desátý vystoupí, jsi mrtvý, to je prostě špatně. My se musíme bavit o tom, jakým způsobem ty ministerstva vykonávají tu činnost, to znamená, máme zde nějaké odbory, které lze sloučit, já si myslím, že tam může být ta úspora, můžeme se...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
A to je z toho personálního auditu, který se teď dělá.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ale pozor, ale bavíme se...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Konečně, tak.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Bavíme se o tom, že jednotlivá ministerstva musí přijít s těmito návrhy samostatně. A tam si myslím osobně, že by mohlo dojít k úspoře někde kolem 5 %, ale to, že říkáme 10 % dolů, tak je správně, protože to je ten prvek, kdy já nutím ty ministry, aby nacházeli ty rezervy. Takže já si myslím, že 7,5 miliardy lze najít v rozpočtu, je to pouze otázka chtění.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Kdybych chtěl ještě poradit vládě, kde je má hledat, tak to jsou národní dotační tituly. Neuvěřitelná suma nespravedlnosti systému, kdy ty dotace jsou v desítkách miliard korun. A když paní předsedkyně mluvila o těch mandatorních výdajích tak k tomu ještě připočtěte quasi mandatorní a my pak vedeme velkou politickou debatu, rozpočet má 1,5 bilion, 1 500 miliard a my reálně politici rozhodujeme o 300 reálně. Na to se zužuje plnění našich volebních programů.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
To je velká pravda.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
1 200 miliard už je dané buď mandatorně nebo quasi mandatorně, takže ta debata, i ten politický střet je čím dál nudnější, protože vlastně není o co. K tomu, aby se to zvýšilo, musí být odvaha. Vláda nemá žádnou odvahu...

Václav MORAVEC, moderátor:
Reformovat...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Reformovat výdaje. Výdaje a strukturu rozpočtu. Na to musí být odvaha. Naše zkušenost taky je, bych řekl, hořká, že na to musí být větší většina než 101, protože to pak nemá dlouhého trvání. Ale bez toho to nepůjde. My jsme vládě dlouhodobě vyčítali a vyčítáme, že vlastně 5 let ekonomického růstu prospala v debatě o tom, jak reformovat mandatorní výdaje. Já teď neříkám, kde a nebudu ukazovat prstem každý o 10 %. Souhlasím s panem
poslancem Onderkou, že to není správná cesta, každých 10 %, ale ta debata vůbec neproběhla a takže těžili jsme z toho, že nám vlastně rostly příjmy víc než jsme čekali, protože rostla ekonomika, zvedaly se mzdy, tudíž vláda umí utrácet, to jde každé vládě, ale abychom udělali něco s těmi výdaji, tam jsme neudělali nic a zase to budeme dělat pod tlakem zhoršené ekonomické situace, což se děje mnohem hůř, provádí se to mnohem hůř než v okamžiku, kdy máme ekonomický růst, kdy můžeme dát něco i bokem. Takže ta transformace bude něco stát. A bohužel žádné rezervy nemáme.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vládní koalice na počátku února, tedy koaliční rada přišla s tím, že je zapotřebí šetřit. Ekonomika zpomaluje, příjmy rozpočtu se budou snižovat. Podle předpokladů ministerstva financí bude daňové inkaso o 13,5 miliardy nižší. Sociální odvody se sníží o 8 miliard a kvůli zrušení karenční doby, o které už tady byla řeč, přijde státní rozpočet o 3,5 miliardy korun. Škrty na ministerstvech. Podle tabulky ministerstva financí, kterou ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová minulý týden v Otázkách nazvala „provokativní tabulkou“, by nejvíce mělo šetřit ministerstvo dopravy, oproti letošnímu roku 14 miliard a oproti výhledu na rok příští pak něco přes 9 miliard korun. Vy jako komunisté, požadujete, aby rozpočet v roce 2020 byl s deficitem 30 miliard, to znamená mínus 10 miliard oproti střednědobému výhledu. Na tom trváte, nebo tím, že se může zhoršit ekonomická situace, tak přimhouříte oči a z tohoto požadavku ustoupíte?

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Já si myslím, že trend snižování deficitů je logický a oprávněný. Snížit...

Václav MORAVEC, moderátor:
I když se zhorší ekonomická situace?

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Protože my tam máme obrovský polštář, to je pravda...

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže na tom budete trvat, na těch 30 miliardách...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
A teď jde o to vytvořit tlak na to, aby ta racionalizace státu, zdůrazňuji racionalizace výdajů státu, my zásadně odmítáme redukci sociálního státu, tedy sociálních transferů, ale racionalizace provozu státu je možná a ten tlak na tu racionalizaci je daný tím, že si ten koridor, ten polštář si zúžíme. Pořád jsou tam rezervy. Já si myslím, že i těch 30 miliard neohrozí prakticky nic podstatného, ale...

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinými slovy, budete na tom trvat?

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Já si myslím, že to je číslo, které...

Václav MORAVEC, moderátor:
Neustoupíte v tom?

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Které je do debaty rozumné, protože když se podíváte na střednědobý výhled, tak tam je to zastropováno na 40 miliardách. Paní ministryně financí řekla, že přes to vlak nejede, ale přesto snad ani vlak jet nechce. Ale teď to dostat do reálných čísel, kdy musíme vzít tužku a papír a někdy, když se budou dávat ty základní čísla v dubnu letošního roku, tak si říct, zpomalí nám ekonomika o tolik, nároky počínaje valorizace důchodů a tak dále jsou takové, navíc je tam ve hře jeden faktor, kde já mám velký otazník, a to je tedy zrušení superhrubé mzdy, protože paní ministryně to zatím spojuje s výraznějším snížením takzvané základní efektivní sazby...

Václav MORAVEC, moderátor:
I pan premiér, ano.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Teď máme 15 %...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
A už 5 let.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
To, když překlopíte do hrubé mzdy, tak je to něco přes 19 a kdyby to paní ministryně dala níž, tak je to výpadek zhruba 20-30 miliard. To není maličkost. A když to posčítáte a přiřadíte k tomu reálné škrty, které nepoškodí nikoho, nebude to odložený výdaj, který bude nejenom politickou, ale i sociální bombou, tak se dostáváte k objednávce na opatření v oblasti příjmové straně a my to na těch našich 30 miliard při vědomí těch všech úsporných opatření, my prostě spojujeme s tím, že to téma se musí zvednou. Ať se to komu líbí nebo ne, já chápu realitu spíše pravicového
parlamentu nejsem naivní, ale to téma tady je...

Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
/nesrozumitelné, souzvuk hlasů/...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Ve státech kolem nás, ale ve státech kolem nás to ožívá...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To žertujete ale v neděli odpoledne...

Václav MORAVEC, moderátor:
No to...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Demokratických kogresmenů ve Spojených státech, já možná paní Cortézová je...

Václav MORAVEC, moderátor:
Možná KSČM je už pravicovou stranou.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Ale ona zvedá tu...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To určitě není.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Tak tu kartu daleko výraznější daňové progrese. Je to tak. Je to radikální křídlo mezi americkými demokraty, takž to tady všude kolem nás je a my se budeme tvářit, že ne?

Václav MORAVEC, moderátor:
KSČM podporuje oligarchu, tak se možná stala pravicovou stranou a posílá pravicovou část...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
A my zdaníme i toho oligarchu...

Václav MORAVEC, moderátor:
To jsem zvědav. Zatím sektorová daň a zdanění oligarchů se vám nepovedlo.

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Ale premiér jako miliardář, je prostě pravicový politik, že ho sociální demokracie ve vládě tlačí doleva, je věc druhá. V tomhle má kolega Dolejš má pravdu.


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Tam jste všichni...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Pojďme dál.

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní předsedkyně...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ano?

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano, pojďme dál. Navýšení starobních penzí na těch 900 korun v průměru státní rozpočet unese, těch 7 miliard se sehnat dá?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Já myslím, že tady pánové ty varianty dali krásně dohromady. Pokud by skutečně tady došlo k opatření například snížení toho jízdného, omezení jízdného zdarma pro seniory nad 70...

Václav MORAVEC, moderátor:
S tím vy jste měla od začátku problém jako předsedkyně...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Nepřipadalo mi to ekonomicky příliš racionální, ale tady potom by skutečně k tomu vybalancování patrně mohlo dojít. Já myslím, že pánové jasně tady ty varianty předestřeli. Ale je...

Václav MORAVEC, moderátor:
Je možné snížit schodek státního rozpočtu v roce 2020, na těch 30 miliard, nikoliv těch 40? Když jsme tady říkali, jaký problém...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ale...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
To nám, na tuhle otázku nám přeci odpoví brexit, jestli bude tvrdý brexit, já jsem pořád teda velký optimista, že k němu nedojde, ale jestli dojde opravdu k brexitu natvrdo...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
To je pravda...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
To je opravdu těch 15, 20 miliard, on to tady říkal pan
poslanec Stanjura...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Musíme se dívat do Německa na brexit...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
A když tohle nebude, tak já si myslím, že je ta hranice 40 miliard a možného snížení je opravdu na místě. Pokud bude tvrdý brexit, tak se obávám, že ne.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
My vůbec zatím nevíme, jak vy.... My budeme vědět, jak vypadá hospodářství v prvním čtvrtletí 2019 a v ten moment se bude dělat rozpočet na rok 2020. Takže tady už některé ty otázky budou zodpovězeny. Například mě docela pozitivně překvapilo, že ve čtvrtém čtvrtletí 2018 došlo zase k oživení vývozu automobilů, který vlastně propadalo ve druhém i ve třetím čtvrtletí. To je pro mě třeba pozitivní zpráva. My uvidíme, co se bude dít v Německu, uvidíme, jak bude vypadat brexit, uvidíme, co se bude dít v Itálii a na základě toho už budeme moudřejší. A samozřejmě ten schodek si myslím 40 miliard ten pro paní ministryni, pokud vím, je nepřekonatelný.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ano.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
A jestli se ho podaří snížit ještě o dalších 10 miliard, nebo tak, jak by si přála Národní rozpočtová rada, aby nebyl vůbec žádný schodek, tak jak by to mělo být v momentě, kdy ekonomika je na potenciálu, což je někde těch 2,5 % růstu, tak...

Václav MORAVEC, moderátor:
Že by měl být rozpočet vyrovnaný?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Na potenciálu by měl být rozpočet zhruba vyrovnaný.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale teď jsme u toho. Jestli všechny ty návrhy dávají logiku, když na straně jedné dochází ke zhoršení ekonomické situace, zároveň tady navrhuje ministryně, nebo počítá s tím, že bude zrušena superhrubá mzda, alespoň to stále slibuje a odkládá se ten slib s tím, že dojde ke snížení daně z příjmů, zároveň nám ministryně říká, že nebudou sahat na zrušení právě jízdného a dopravy pro středoškoláky, nebo pro...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Jistě, aritmeticky to tak úplně nevychází, že?

Václav MORAVEC, moderátor:
No proto se vás na to ptám, co jestli to, jestli všechny ty nápady dávají logiku...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ale třeba paní ministryně mluvila o věci, ta se teď nějakou dobu, nebo pár dní, pár týdnů možná už jsem o tom neslyšela, mluvila například o zdanění tvrdého alkoholu. Já bych tady chtěla říct jenom to, že za tabák a alkoholické nápoje utratí domácnosti dohromady 10 % svých výdajů. Z toho polovinu, to jest 5 % právě za ten tabák a druhých 5 % za pivo, víno a tvrdý alkohol. A do státního rozpočtu z toho tabáku plyne 57-60 miliard, což jsou docela slušné peníze, zatímco z vína 0,3 miliardy, z piva 5 miliard a z tvrdého alkoholu 7 miliard. Takže proto jsem říkala, že třeba ty návrhy, co paní ministryně říkala, tohle vidím jako určitý rezervoár. Pití je tady nejlevnější asi ze všech vyspělých zemí, zdravotně to není úplně ideální situace...

Václav MORAVEC, moderátor:
Jaký tam je potenciál?

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Kromě vína. Víno je záležitost zdravotní...

Václav MORAVEC, moderátor:
Podívejte se, jsme přesně u toho, pak se, pak se, pak moravská větev sněmovního rozpočtového výboru začne hájit víno, plzeňská, či karlovarská...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
U tvrdého alkoholu se asi shodneme...

Václav MORAVEC, moderátor:
Hájit...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Ale u tvrdého se shodneme...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Daň z hazardu...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
To není potravinový...

Václav MORAVEC, moderátor:
A jaký je potenciál tedy výnosu daně, pokud by se zvýšila na tvrdý alkohol, když říkáte, že toto číslo je nízké, to znamená, že podle vás může dojít k razantnímu zvýšení zdanění tvrdého alkoholu...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Může to být postupné. Tak jako bylo postupné zvyšování spotřební daně na ty cigarety. Může to být postupné, ale určitě tady nějaké miliardy jsou. Jednotky miliard.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jak jaké miliardy?

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Bavíme se o jednotkách.

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Jednotky miliard tady jsou zcela určitě.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zbyněk Stanjura?

Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Tak...

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Spolehlivě vybírané.

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Ano, to je důležité vždycky...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Vždycky je riziko, když zvyšuju daň z alkoholu...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Šedá ekonomika je pak velké...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Na tu samohonku a to je mnohem větší zdravotní riziko. Ale já k těm úsporám. Všichni o nich rádi mluví, ale levice je nerada dělá. A já říkám, že abychom mohli spořit, uspořit něco reálného, tak musíme změnit agendy, musíme ubrat toho výkonu státu, bez toho to nepůjde. Není to tím, že kupuju papír za 30 haléřů a teď, že ho koupím za 29 haléřů a tím jako centrálním nákupem ušetřím 100 milionů. A ty úředníky můžu jakoby propustit v okamžiku, kdy snížím agendy. Oni si nevymýšlejí to, co dělají, to si vymýšlíme my nebo respektive vy, pánové, v té sněmovny. Jestli mám dobré informace od kolegů z ústavně-právního výboru, tak máme 5 tisíc různých přestupků v zákone, 5 tisíc různých, to, že to nikdo nemůže vědět, druhá věc, ale někdo to musí kontrolovat, někdo musí to posuzovat, ty přestupkové komise, někdo musí dávat pokuty, někdo je musí vymáhat, teď to nezaplatí. Obrovské břemeno, které jsme přenesli na města a obce. Myslím, že Roman Onderka to zná moc dobře. Jak ten stát už se jakoby nacpal do té samosprávy, komunální politiky a musíme říct, dost. Jestli říkáme, že z Bruselu toho chodí hodně a že musíme ubrat některých evropských předpisů, což mi plně podporujeme, tak stejně tak musíme ubrat našich předpisů, našich povinností, naší byrokracie, bez toho, že žádné úspory nebudou.

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, pane předsedo, ale ta slova tady slýchávám uplynulých 20 let, vznikaly antibyrokratické komise, komise na...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ale my když navrhujeme něco zrušit, tak to nepůjde. Teď jsme dělali EET, všichni víme, že do té 3., 4. vlny nic nepůjde, nebude to kontrolovat. Nevím, jak budete kontrolovat malíře pokojů, jestli budou fiktivní výmalby? Jak budete kontrolovat kadeřníka? Ale přesto hlavou proti zdi, máme 600 kontrolorů na EET. 600 jich máme! Jo? Takže to je pořád dokola. Další předpis, další regulace, další kontroly, další...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
/nesrozumitelné, souzvuk hlasů/...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Ale je to ten správný příklad. Je to...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Já bych souhlasil s tím co jste řekl na začátku, že ten přenos opravdu těch povinností, které jsou, a to ať na té státní úrovni, na ministerstvech nebo na obcích, nebo vůbec v municipalitách, protože to se dotýká i krajů, tak tam jednoznačně souhlas a tam hledejme opravdu tu rezervu a snižujme a snižujme...

Václav MORAVEC, moderátor:
A podle vás je ta 4., 3. a 4. vlna EET tak důležitá do státního rozpočtu, pane...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Co se týče EET, víte já mám takovou jednu zásadu, když něco dělám, tak neměním pravidla uprostřed hry, dokončím a pak se ptám, je to dobře, je to špatně, má to víc přínosů nebo to má víc nebezpečí. Já říkám, dodělejme třetí vlnu, pak to po roce vyhodnoťme, ale jestli to je špatně, tak to zahoďme ten zákon jako celek. Já fakt jsem nebyl příznivec EET, ani asi nikdy nebudu, respektuju to, že nějakým způsobem v minulé
Poslanecké sněmovně se tohle rozjelo, ten zákon pokračuje, pojďme to dodělat, pak to zhodnoťme, co se týče těch živnostníků, kadeřnic a dalších, já rozumím, ten návrh, který dává ODS...

Václav MORAVEC, moderátor:
Já se omlouvám, pane místopředsedo...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Z DPH do toho jednoho milionu osvobození, já jsem dával návrh, myslím, že už je v systému v
Poslanecké sněmovně na 600, to znamená 50 měsíčně a já doufám, že jeden z těchto návrhů projde tak, aby ti nejmenší živnostníci...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Tam jde obratově ale ne finanční příjmy...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Přesně tak, tam jde o to, aby ti nejmenší živnostníci opravdu tady to nemuseli řešit. Takže tady si myslím, že jsme i ve shodě dokonce. Já jsem opravdu v tom minulém období u toho nebyl, kdyby bylo na mně, tak EET vůbec není. Ale z tohoto pohledu už je to rozjeté, neměňme pravidla, dodělejme to, vyhodnoťme...

Václav MORAVEC, moderátor:
Počkejte, já když se podívám na vliv EET na DPH v roce 2017, vláda podle pirátského
poslance Ferjenčíka vůbec žádným způsobem nezohledňuje další vlivy na výnos EET. A proto Ferjenčík zpochybňuje ministerská data. Vládní metodika, vliv elektronické evidence tržeb na výnos daně z přidané hodnoty odhaduje na 5,5 miliardy. V případě, kdy by ministerstvo použilo jiný odůvodnění koeficient, vliv EET na výběr daně z přidané hodnoty by byl záporný. A dosahoval by hodnot mínus 2 miliardy korun. Z daných dat by podle pirátské analýzy bylo daleko reálnější odhadnout přínos EET v roce 2017 na výběr DPH kdekoliv v intervalu mínus 10 až plus 10 miliard korun. Máme tady zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, publikovanou minulý týden, kdy se zjistilo, že samo ministerstvo financí vykazuje data, která nejsou reálná a která se týkají odůvod... Proto se ptám, vy i když to nedává smysl, když ta data jsou na vodě, tak říkáte zaveďme 3., 4. vlnu...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Dokončeme, já říkám dokončeme proboha celý legislativní...

Václav MORAVEC, moderátor:
A to dává logiku toto?

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Legislativní proces EET a potom vyhodnoťme. Jestli to je nos nebo není a potom to buď...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
/nesrozumitelné, souzvuk hlasů/...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
A potom to buď potom to zrušme, anebo to nechme být.

Václav MORAVEC, moderátor:
Kdyby bylo na vás, tak vy to rušíte?


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Po dvou letech už víme, že to nefunguje...

Václav MORAVEC, moderátor:
Kdyby bylo na vás?

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Kdyby bylo na mně, tak to nezavádím...

Václav MORAVEC, moderátor:
Tak zrušíte EET...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
A nyní, když to je, tak si počkám na tu analýzu až se ten legislativní proces celý dokončí...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Já bych to zcela pragmaticky, jestli mohu...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Rok na vyhodnocení...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Kolegové tady teď předvádějí to, co, co jsme přesně dva roky viděli ve sněmovně, takový ten posvátný boj za praporce div ne jak bitva na Bílý hoře, pro EET a proti EET. Já si myslím, že je to daleko jednodušší. My jsme v tom procesu někam došli, daňový zákon, kde je tedy to dodělání EET, je ve druhém čtení, tam se dá naprosto pragmaticky srovnat ty věci, které by tam mohly být lépe, čili zkorigovat to, nejenom ve smyslu nálezu Ústavního soudu, ale ve smyslu všech těch připomínek. To znamená vyjmout z toho některé povinné osoby a tak dále. A konečně to spustit tak, aby se zaprvé...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
/nesrozumitelné, souzvuk hlasů/...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Tak aby se zaprvé ukázaly efekty, abychom měli co vyhodnocovat. A zadruhé, prosím vás, já nevnímám ten hlavní efekt rozpočtový, ty odhady se lišily od 5 až do 15 miliard, to samo o sobě nepůsobí, že to je přesně spočítané, jsou to opravdu jenom odhady, ale tým druhým efektem, a ten není ne nepodstatný, a to je ten efekt řekněme narovnávání toho podnikatelského prostředí...v


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Zrušme dotace, ty mnohem víc křiví podnikatelské prostředí...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Ale vy čistě dotační systém, investiční pobídky, to všechno tak, to jsou tak obrovské úkoly, že je třeba to dát na stůl...


Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
No a co?

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
A ne se o tom jenom obecně bavit v televizi.

Václav MORAVEC, moderátor:
Poslední otázka tady pro paní předsedkyni, když je to dáma, tak dostane poslední slovo. Všechna ta opatření, která měla výrazně navýšit výběr daní, když se díváte na zprávy NKÚ, kde se ukazuje, že některé ty výnosy nejsou takové jako ministerstvo financí předpokládalo, týká se to nejen kontrolního hlášení, ale dalších věcí, stejně jako teď ta diskuse EET, doporučovala byste?

Eva ZAMRAZILOVÁ, předsedkyně Národní rozpočtové rady, bývalá členka bankovní rady ČNB:
Řekla bych dvě věci. Řekla bych, že myslím, že v minulém roce určitě bylo vidět, že daň z přidané hodnoty, že její výběr je dynamičtější, než by odpovídalo dynamice maloobchodních prodejů. Takže si myslím, že nějaký další faktor tam být musel. A patrně to byly tyto administrativní věci. A pak je tady ta druhá věc, ta morální. Myslím si, že je správný platit daně a myslím si, že argumentovat dejme tomu tím, že když někdo bude platit daně tak, jak má, takže je to pro něj likvidační, tak to pro mě byl spíš takový faktor pro jaksi podporu tady tohoto opatření, protože takhle si myslím, že už dneska v té moderní společnosti uvažovat nemůžeme.

Václav MORAVEC, moderátor:
Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady a trojice
poslanců sněmovního rozpočtového výboru, předseda sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura...

Zbyněk STANJURA, člen rozpočtového výboru a předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Děkuju za pozvání.

Václav MORAVEC, moderátor:
Těším se někdy příště na shledanou. Děkuji Jiřímu Dolejšovi z KSČM...

Jiří DOLEJŠ, člen rozpočtového výboru /KSČM/:
Hezký zbytek dne.

Václav MORAVEC, moderátor:
Děkuji vám. A místopředsedovi ČSSD Romanu Onderkovi. I vám děkuji...

Roman ONDERKA, místopředseda rozpočtového výboru a místopředseda strany /ČSSD/:
Děkuji za pozvání. Krásnou neděli.

Zbyněk Stanjura

předseda poslaneckého klubu ODS