Napřímo TN.cz: Digitalizace má pro občana znamenat usnadnění papírování
14. února 2019

Martin Kupka: Napřímo TN.cz: Digitalizace má pro občana znamenat usnadnění papírování

(tn.cz) Méně papírování na úřadech a více komunikace přes internet. To jsou plány vládních stran i opozičních občanských demokratů. Nejen téma digitalizace otevřeli kolega Jaroslav Brousil s místopředsedou ODS Martinem Kupkou v pořadu Napřímo.

Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na TN.cz.

Martina Kupky jsme se ale ptali i na aktuální politická témata, například na to, kdo by měl být podle něj investorem dostavby jaderných bloků v Česku, zda by měly mít homosexuální páry právo na manželství či zda může být snížení DPH u některých služeb pro ODS přijatelným kompromisem pro rozšíření elektronické evidence tržeb na řemeslníky.

Částka 18 miliard korun, kterou podle ministerstva financí přinese zavedení všech čtyř vln EET, je podle místopředsedy ODS Martina Kupky nesmyslná.

Co se týče uzavírání sňatků homosexuálních partnerů, ODS je podle místopředsedy otevřena diskuzi, sám Kupka je pro zachování tradiční rodiny, nakloněn je ale třeba otevření otázky například osvojení dětí po úmrtí biologického rodiče. Partner zesnulého by měl být schopen si dítě osvojit, na to by měly zákony pamatovat.

Řešilo se také fórum o dostavbě jaderných bloků, podle Kupky je třeba zaměřit se na bezpečnostní rizika. ODS se chystá celý tendr důsledně sledovat. „Je v ekonomickém zájmu, aby to dobře dopadlo,"  uvedl Kupka.

ODS přišla s vlastním plánem na digitalizaci Česka. Podle Kupky je v tomto případě změnit pohled státu na občany, ti mají být schopni spravovat si vlastní věci ve státě.

Místopředseda také zmínil, že by měl být stát schopen sám si najít informace, které mu již občan jednou poskytl. Stát by měl také seškrtat povinnosti, které klade na občana. Digitalizace podle něj neznamená jen převést formuláře do digitální podoby.

V rámci digitalizace se řeší také vysokorychlostní internet, Česká republika podle Kupky na tom není tak zle, jak mnozí tvrdí.

Martin Kupka
místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu

Více o autorovi