Obědy ve školách zadarmo? Ať je zadarmo všechno!
17. prosince 2018

Václav Klaus ml.: Obědy ve školách zadarmo? Ať je zadarmo všechno!

(www.novinky.cz) Minulý týden jsem tu kritizoval vládní politiku ve školství ohledně naprosté bezkoncepčnosti a chaosu ohledně chystaného systému financování regionálního školství. Že se neřeší takovéto strategické věci, ale jen jakési marketingové nápady a nesmysly. A voilà! Máme zde kauzu – obědy ve školách zadarmo.

Sociální demokraté se v posledním předsmrtném vzepětí snaží nastolovat „sociálnědemokratická témata“ a premiérovo mediálně-marketingové okolí uslyšelo slovo ZADARMO a zavětřilo. Mají klasickou win-win situaci, buď tento nesmysl za 6 miliard prosadí a seberou si doprovázející oslavnou propagandu pro sebe, nebo to v nějaké fázi zastaví (vymysleli to nezodpovědní socialisté) a naberou body ve smyslu „no, jsou fakt děsní – ale jediní zachraňují normální svět proti extrémně levicové (socialisté-piráti …) alternativě“.
 
A jak to komentovat z pozice pravicového demokrata? Sleduju svět s pocitem, jaký možná měli němečtí občanští demokraté před necelými sto lety – okolo agresivní komunismus nebo nacismus – dominantní proudy v jádru stejné. Vaše klasické umírněné konzervativní přesvědčení jde nějak mimo duch doby.
 
Takže napsat, že nic na světě není zadarmo? To už možná polovina čtenářů teď přestává číst. Jestli budou kuchaři vařit zadarmo a ti lidé, co pěstují obilí, jak se z něj pak dělají knedlíky? (Teda knedlíky se vzhledem k úchylným novým stravovacím předpisům už moc nedělají ve školách.) A jestli zemědělcům dodají z fabriky traktor zadarmo?
 
Že školní obědy jsou už pekelně dotované v České republice, tedy děti platí jen hodnotu surovin, kdežto kuchaře, práci, vybavení kuchyní, úklid a vše ostatní platí zřizovatel školy. Že se často velmi slušný oběd, polévka, hlavní jídlo, zákusek či salát + pití, vejde někam k 25 či 28 korunám. To přece skoro nedokážete udělat levněji ani doma. Že všichni rodiče, i kdyby jenom na dávkách, mají 25 korun na kompletní oběd pro dítě, a když ty peníze raději chtějí propít, pak musí zasáhnout sociálka, protože to nejsou dobří rodiče. Že obědy ve školách nebyly zadarmo ani za komunistů, dokonce při přepočtu inflace byly mnohem dražší než dnes.

Takhle můžete argumentovat, máte i pravdu, ale sami cítíte, že to už je na dnešní dobu takové slabé.

Celý pondělní komentář Václava Klause ml. čtete na serveru Novinky.cz.
Václav Klaus ml.

Václav Klaus ml.

poslanec PČR
expert ODS pro školství

Více o autorovi