10. února 2018

Dvě sazby daně z příjmu? Hnutí ANO chce trestat aktivnější lidi

(ECHO24.cz) Návrh ministerstva financí zrušit superhrubou mzdu a zavést dvě sazby daně z příjmu fyzických osob ke snížení daňové zátěže nepovede. Alespoň si to myslí ekonomický expert ODS, poslanec Jan Skopeček. Podle něj se hnutí ANO snaží „trestat“ lidi, kteří více vydělávají a nebo jsou vzdělanější. Návrh totiž zvyšuje progresivní zdanění. Daňové zatížení by se ale podle něj v době ekonomického růstu, který nyní Česko zažívá, mělo snížit.

 
Ministerstvo financí chce zrušit superhrubou mzdu a zavést dvě sazby daně pro fyzické osoby. Co si o tomto návrhu myslíte?
 
Se zrušením superhrubé mzdy přišla ODS, byla to důležitá součást našeho volebního programu. Pro nás je to cesta, jak snížit daňové zatížení pracujícím lidem. Takže v tom problém není. Nicméně současný návrh ministerstva financí zároveň zvyšuje sazbu daně, takže k žádnému snížení daňového zatížení by de facto nedošlo. Velmi negativně hodnotím snahu zakotvit druhou sazbu daně z příjmu fyzických osob ve výši 24 procent, to znamená natrvalo pokračovat v dnešní tzv. solidární přirážce, která byla konstruována jako dočasná v době krize. Vláda touží zachovat, resp. prohloubit progresivní zdanění. Chce trestat poplatníky, kteří vydělávají více, protože jsou vzdělanější, více se snaží, více pracují, nebo mají jednoduše více štěstí.
 
Mám to tedy vnímat jako kosmetickou úpravu, která nepřinese vyšší výběr daní, ale uškodí těm movitějším?
 
Na první pohled se zdá, že čerstvý návrh ministerstva financí k žádnému snížení daňového zatížení skutečně nepovede. Mě to ale nepřekvapuje. Hnutí ANO – a ukázali to jak v těch předchozích čtyřech letech, tak v prvních měsících nového volebního období – prostě snižovat daňové zatížení nechce. Nečekám nic pozitivního v otázce snížení daňového břemene od hnutí ANO ani v budoucnu. Rýsuje-li se tu koalice – ať už otevřená či tichá – s účastí KSČM a ČSSD, můžeme se dočkat i růstu daní.
 
Ten váš návrh by daňovou zátěž snížil?
 
My jsme navrhovali zrušení superhrubé mzdy za stávající sazby, což by znamenalo nárůst příjmů poplatníků o 7 procent. To si myslím, že je značný benefit pro daňové poplatníky. Nicméně ten nynější návrh je čerstvý a hlubší diskuze se k němu ještě určitě povede, zkusíme v rámci jeho projednávání prosadit nás původní návrh, který by znamenal skutečné snížení daní. Pro nás je vládní návrh nepřijatelný už jen proto, že chce zakotvit natrvalo druhou sazbu daně. Já jsem zastáncem rovné daně, resp. jedné sazby. Nepřeji si jako hnutí ANO rozdělovat a trestat lidi za to, že vydělávají více.
 
Když jsme se dotkli toho návrhu ODS – zrušit superhrubou mzdu a zachovat stávající sazbu – nebojíte se, že by tím mohl vzniknout nějaký deficit ve státní kase?
 
Když se podíváme na vývoj inkasa daní, tak vidíme, že inkaso daní poměrně slušně roste. Já jsem přesvědčen, že vláda není schopná tyto peníze navíc směřovat do smysluplných projektů. Když se podíváme na investice, tak ty byly za předchozí vlády na velmi nízké úrovni. Nemyslím si, že se to mávnutím kouzelného proutku nyní změní. Naopak vidíme nárůst počtu státních zaměstnanců v obrovské míře. To jsou věci, které já hodnotím velmi negativně. A nepřeji si, aby stát bral ze soukromého sektoru více a více peněz a používal je na další bobtnání státu. Jsem přesvědčen, že prostor pro snížení daňového břemene existuje. Odpovědná vláda by se měla zabývat spíše výdajovou stranou rozpočtu. Dlouhodobě říkám, že problém veřejných financí v Česku není na straně příjmů, ale na straně výdajů. Zbytné veřejné výdaje je třeba redukovat.
 
Takže návrh, který předložilo ministerstvo financí, nepodpoříte. Je pro vás nepřijatelný.
 
Budu se s ním ještě podrobněji seznamovat, nicméně jak jsem již říkal, už jen kvůli tomu, že přináší druhou sazbu daně z příjmu fyzických osob jako trvalou, je pro mě neakceptovatelný. Solidární přirážka byla koncipována jako dočasná a to pouze na období krize. Krizi máme dávno za sebou, ekonomika už několik let solidně roste, solidární přirážka tak měla být dávno opuštěna. Předchozí agrosocialistická vláda ale ráda přerozdělovala, tak si jí ponechala i v době růstu. Pro progresivní zdanění ani pro zvýšení sazby daně hlasovat nemůžeme. Celý návrh se zdá být koncipován tak, aby vzbudil dojem, že vláda něco dělá s daněmi, ale ve skutečnosti žádné snížení daní nepřináší. ODS podpoří jen takové návrhy, které povedou ke skutečnému snížení daňové zátěže.
 
(Autor: Tereza Vilímová)
 
Jan Skopeček

poslanec PČR
ekonomický expert ODS