9. ledna 2018

Zrušme nejabsurdnější daň! Vládě navzdory

(ECHO24.cz) Mohli bychom se mít o něco lépe. Za Občanské demokraty jsme předložili návrh na zrušení nejabsurdnější daně v celém daňovém systému, a to daně z nabytí nemovitosti. Výsledek jednání vlády? Zamítnuto. Vládou, která zatím ani nezískala důvěru poslanecké sněmovny. O zákonech ale rozhoduje sněmovna, která náš návrh začne projednávat už příští týden.

 
Při koupi domu kupující od roku 2016 zaplatí nejen kupní cenu, ale ještě odvede povinný desátek státu, a to ve výši 4 %. Například u ceny domu tři miliony korun to dělá dalších sto dvacet tisíc korun navrch.
 
Stát nám tímto zdaněním říká: za to, že chceš sobě či svým potomkům pořídit bydlení, my ti napaříme daň, dokonce z peněz, které jsi již jednou vydělal a zdanil. Jedná se de facto o druhé zdanění.
 
Jaký je výtěžek této daně pro státní rozpočet? Ohromující jedno jediné procento! Pro stát minimální částka, pro zodpovědného člověka, jenž se snaží zabezpečit si vlastní střechu nad hlavou, zbytečné výdaje navíc.
 
V době ekonomického růstu a současně růstu cen nemovitostí by člověk čekal, že vláda bude natolik velkorysá, že svým občanům vyjde vstříc a tuto pokutu za pořízení vlastního bydlení zruší. Má přeci sloužit občanům a hledět na jejich zájmy. Ne však tato vláda. V jejím odůvodnění, proč daň nezrušit, nenaleznete o občanovi a jeho zájmech zmínku.
 
Namísto toho nám vláda říká, že by prý zrušení této směšné daně bylo nekoncepční a nejspíš by se nelíbilo ani v EU, protože jinde v Evropě zdaňují hlava nehlava. Zaštiťování se Evropskou unií je obehrané klišé. Schovávání se za tzv. vyšší autoritu obvykle upřednostňují ti, kterým chybí pádné argumenty. Tato vláda ví velmi dobře, stejně jako předchozí, že daň z převodu/nabytí nemovitosti je prostě jen jiná forma zátěže a přivlastnění si již jednou zdaněných peněz. Také sama přiznává, že se lehko vybírá.
 
A jak přesně by zrušení daně z nabytí nemovitosti narušilo naši daňovou koncepci? To už vláda neříká. Zato argumentuje její dlouholetou tradicí! Platba daně kupujícím je zavedena od listopadu 2016. Jak snadné je ohánět se tradicí, když se nám hodí, že?
 
Vlastně v jednom bodě se občanem argumentuje. Prý by byli diskriminováni ti čeští občané, kteří si chtějí koupit nemovitost v zahraničí, kde by tuto daň zaplatit museli. Kolik takových lidí je v porovnání s těmi, kdo si chtějí koupit nemovitost v ČR? Mladé rodiny, i všichni ostatní, kteří zde chtějí žít a pracovat, tedy i bydlet, a tedy i tento stát udržovat v chodu, naši vládu evidentně nezajímají. Dává nám tak všem jasně najevo, že občan je až na posledním místě.
 
Pokusíme se nalézt podporu pro zrušení této daně v poslanecké sněmovně přes nesouhlas vlády. Poslanec zastupuje zájmy občanů. A každý svým hlasováním o této absurdní a nesmyslné dani to může prokázat.
 
Vojtěch Munzar

poslanec PČR
zastupitel statutárního města
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení