Události, komentáře: Americký úder na Asadovu Sýrii
7. dubna 2017

Martin Kupka: Události, komentáře: Americký úder na Asadovu Sýrii

(ČT 24) Spojeným státům došla trpělivost s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Desítky amerických raket vypálených z lodí ve Středozemním moři zasáhly syrskou leteckou základnu u města Homs. Právě odtud byl podle Pentagonu veden chemický útok, při kterém v úterý zemřely desítky lidí. Damašek americký útok odsoudil, stejně jako Rusko coby spojenec Asadova režimu. Český premiér Bohuslav Sobotka chápe americký zásah jako snahu předejít dalšímu použití chemických zbraní. A podobně se vyjadřují i další západní státníci. Jak úder ovlivní syrský konflikt - a hlavně, jak se promítne do velmocenských vztahů? O tématu v Událostech, komentářích diskutoval místopředseda ODS Martin Kupka.

Celý rozhovor s Martinem Kupkou můžete zhlédnout na ČT24.


David BOREK, moderátor:
Švédské hlavní město Stockholm a zlověstně povědomí scénář. V centru města najelo auto, nákladní vůz, do lidí. Podezření na teroristickou motivaci se objevilo prakticky ihned, následovaly policejní manévry, uzávěry komunikací. Mimochodem i sousední Norsko oznámilo, že do ulic svých měst posílá ozbrojené hlídky. Každopádně po celý den probíhal a i probíhá hon na prchajícího pachatele, i když večer některá švédská média hlásila, že měl být dopaden. Policie to nicméně nepotvrdila.

Stefan LÖFVEN, švédský premiér:
Víme zatím, že došlo ke čtyřem úmrtím, 15 zraněným. Celá země stojí zasažena smutkem. Policie pracuje v celé zemi a momentálně sdělila, že byla tedy zadržena jedna osoba.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A nejen toto téma rozeberu teď s mými hosty. Markem Ženíškem, 1. místopředsedou TOP 09. Dobrý večer.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
Hezký páteční večer.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ve spojení jsme také s Františkem Bublanem, senátorem. Dobrý večer i vám.

František BUBLAN, senátor a předseda výboru pro zahraničí věci /nestr. za ČSSD/:
Dobrý večer z Brna.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ve studiu vítám Martina Kupku, místopředsedu ODS. Dobrý večer.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Dobrý večer.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A proti němu sedí Jiří Dolejš, místopředseda KSČM. Dobrý večer.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Hezký páteční večer.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pánové, budu citovat ministra Zaorálka, který řekl: „Ohavné útoky na nevinné lidi musí skončit.“ To jsou jeho slova. Pane Kupko, je to ale možné? Nestaly se a nestávají se podobné útoky prostě smutnou realitou západní společnosti?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To nepochybně je skutečnost, to je realita. Ale my se nemůžeme smířit jenom s konstatováním, že tomu tak je. To je přeci zadání pro všechny evropské státy a nejenom evropské, podniknout takové kroky, které budou to riziko, to nebezpečí minimalizovat. A samozřejmě, že to není ani omylem jednoduchá věc, ale nepochybně se za chvíli dostaneme k druhému tématu tohoto večera, kde souvislost mezi jasným postojem Spojených států proti možnému použití nebo dokonce proti pravděpodobnému použití chemických zbraní je téma, které s tím má jasnou souvislost. My musíme proti terorismu postupovat razantněji, než jsme postupovali dosud. Je to nepochybně naše aktuální zadání, tím myslím i aktuální zadání pro Českou republiku. Ty události se bohužel hranicím České republiky přibližují.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Je možné se proti tomu bránit, jak říká pan Kupka, nebo se prostě s tím musíme smířit?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Je možné, je to nutné, protože občané nejenom v České republice, ale i jinde na světě mají právo na své bezpečí a pokud se zvýšila četnost podobných skutků, zejména teroristických, i když zatím nevíme, zda ve Švédsku šlo o přímo teroristický akt, tak...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Tak o tom mluví místní úřady.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
...je třeba řešit příčiny. Je jasné, že charakter terorismu se oproti 70., 80. letům změnil a že jedním z významných faktorů je nestabilita ve třetím světě a logistické a ideologické zázemí, které vytváří takzvaný Islámský stát.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Bublane, stejná otázka i na vás.

František BUBLAN, senátor a předseda výboru pro zahraničí věci /nestr. za ČSSD/:
Proti tomuto způsobu teroristického činu se těžko můžeme bránit. Samozřejmě můžeme dělat nějaké dílčí kroky, které trošku omezí ty možnosti, ale tady asi budeme muset hovořit především o prevenci. Pan kolega Dolejš to trošku naznačil. Skutečně jde o to, abychom eliminovali zárodky tady toho teroristického myšlení, toho přemýšlení, toho extrémního islamismu a abychom i u nás se snažili nebo v Evropě jako celku se snažili, aby lidé, kteří by mohli být nějakými potencionálními příznivci tohoto myšlení, tak aby byli eliminováni, respektive aby se vůbec k tomuto myšlení nemuseli dostat. Takže je to o prevenci a je to boj na několik možná let nebo desítek let, abychom dospěli k nějakému lepšímu výsledku.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Marek Ženíšek.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
Najíždět do lidí s úmyslem zabíjet nevinné lidi, je ohavný teroristický čin a asi se sluší vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým. Na druhou stranu stoprocentně takovému aktu asi nelze úplně zabránit. Je možné ho eliminovat, nebo nějakým způsobem se snažit předvídat, že něco takového se může stát nebo že se připravuje. A tam samozřejmě platí, že čím lepší práce tajných služeb a spolupráce tajných služeb všech ostatních zemí, tak je asi na místě. Ale stoprocentně takovému útoku nebo aktu agrese nelze zabránit. To je třeba, myslím, říct velmi otevřeně a myslím si, že nejsem sám, kdo sdílí tento názor.

 

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pánové, pojďme se posunout k těm souvislostem. Koneckonců i o tom jsme tady mluvili, že to, co se dnes děje v Evropě, koneckonců souvisí i s tím, co se děje ve světě. Dvě americké válečné lodě ve východním Středomoří odpálily 59 střel s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrských vládních sil. Americký prezident Donald Trump nařídil bombardování jako odvetu a úterní chemický útok na pozice povstalců, ze kterého Západ viní syrskou vládu. Nejen syrský režim protestuje, ale také Rusko. Premiér Dimitrij Meveděv označil zásah za akci, která byla na hraně vojenského střetu s Ruskem.

Donald TRUMP, prezident USA:
Asad zadusil životy bezmocných mužů, žen a dětí. Byla to pomalá a brutální smrt mnoha lidí. Při tomto barbarském útoku byly krutě zavražděny i překrásné děti. Žádné boží dítě by nemělo zažít takovou hrůzu.

Sergej LAVROV, ruský ministr zahraničních věcí:
Samozřejmě, že jde o agresi na základě naprosto smyšlené záminky. Připomíná mi to situaci v roce 2003, kdy Spojené státy a Británie spolu se svými spojenci vtrhly do Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. To je v rozporu s mezinárodním právem.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pánové, já opět začnu u vás, pane Kupko. Ono ještě není potvrzeno, kdo stál za tím chemickým útokem, přesto Spojené státy podnikly dnes tu odvetu. Bylo to adekvátní?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já jsem přesvědčen, že pokud se prokáže, že skutečně došlo k útoku chemickými zbraněmi a ty reálné důkazy k tomu existují, dokonce není sporu o tom, že opravdu z té konkrétní syrské základny vzlétla letadla a mířila tím směrem, to potvrzují družicové záběry, o tom informovaly zahraniční servery, tak nepochybně měla americká armáda, americká administrativa dostatek důvodů, proč zaútočila. Já na tom pokládám za podstatné to, že je to jasný krok a jasné slovo proti útokům chemickými zbraněmi. Navíc v případě celého syrského teritoria to zdaleka není bohužel ojedinělý případ. Už v historii Asad proti svým vlastním lidem chemické zbraně opakovaně použil. Organizace jako Červený kříž hovoří o dílčím použití chemických zbraní v desítkách případů, a to dokonce na obou stranách toho konfliktu. A pro bezpečnost v Evropě, dokonce i pro naši národní bezpečnost je jasný krok proti používání chemických zbraní velmi podstatnou věcí, velmi podstatným gestem.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Jiří Dolejš, bylo to adekvátní?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Bohužel historie nám ukazuje, že vyslovené podezření, že se v nějakém teritoriu používá nějaká zbraň hromadného ničení, ať již chemická či nedej bože jaderná, takže se nemusí potvrdit. A že pokud dosud ten ranní útok je vlastně vratký právě v tom, že jsme neslyšeli reálný argument, který by potvrdil tuto hypotézu, tak je...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pardon, já se omlouvám, že vám skáču do řeči, ale jakou hypotézu? Že tam byla použitá chemická látka?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Ne, že ten, na koho útočily ony rakety, že je tím viníkem. Já bohužel těžko zpochybnit to, že v tom teritoriu byly, jsou chemické zbraně používány, dokonce, že, no když jsou detekovány, tak pravděpodobně byly i použity. Ale okolnosti musí někdo vyšetřit a obávám se, že způsob, kdy jeden stát zasáhne na teritoriu jiného státu jenom pro pouhé podezření a takovou silou, to nebyla úplná drobnost těch x desítek Tomahawků. Takže to je prostě akt, který nejenže překračuje rámec mezinárodního práva, ale vážně ohrožuje stabilitu v regionu, který prostě strategický je. A bylo by dost nešťastné, aby si v takovém strategické území velmoci dokazovaly svaly, aniž by pro to byl opravdový důvod. Není to jenom moje...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Rozumím, ano.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
...není to jenom moje domněnka. Pan generál Šedivý, který určitě je člověk, který má k NATO spíše profesionálně vstřícný vztah, tak on sám tu pochybnost vyslovil. A já si myslím, že je to třeba brát vážně. A to, že to nebylo potvrzeno, to dává jasnou vinu americké straně, že překročila určitou hranici.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, vysílalo se to tady v Událostech, komentářích, je dobře, že jste divákem. Pane Bublane, jsou tohle to momenty, které máme brát v potaz nebo má západní veřejnost brát v potaz, že dodneška nebylo stoprocentně vyšetřeno, jak to bylo, nebo ta reakce byla adekvátní podle vás?

František BUBLAN, senátor a předseda výboru pro zahraničí věci /nestr. za ČSSD/:
Pokud někdo překročil hranici, tak to byl Bašár Asad tím chemickým útokem. Já se domnívám, že Spojené státy musely moc dobře vědět, kdo tam shodil tu chemickou bombu a že to bylo odstartováno z toho letiště, tak to určitě mají z těch satelitních snímků také potvrzeno. Tady si myslím, že nějaká pochybnost je zbytečná. Ono se to může vyšetřovat, dlouze se to může šetřit a nakonec se stejně dojde ke stejnému výsledku a mezitím už se zase stane spousta jiných událostí, takže já ten útok považuji celkem za přiměřená, nikoli tedy adekvátní, ale přiměřený, protože tam sice došlo, nějací lidé tam u toho zahynuli, ale u toho chemického útoku zahynulo daleko více lidí a především dětí, takže by se ani moc o té přiměřenosti hovořit nedalo. Ale bylo to tak, že...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Rozumím. Marek Ženíšek a jeho pochyby, případné pochyby nad tím útokem?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
Já zatím ty pochyby nemám. Ta reakce z mé strany byla naprosto adekvátní a spíš si kladu otázku těm, kteří pochybují, jaká jiná měla nastat reakce. Použití chemických zbraní je natolik závažná věc, že nějaká reakce musela ze strany světa přijít. A na jedné straně si myslím, že pokud si vzpomínám, že ještě před týdnem Donald Trump hovořil o Asadovi jako o někom, koho máme respektovat a za týden změní názor natolik, že je schopen použít sílu, kterou dnes použil, tak věřím, že ty důkazy má natolik opodstatněné, že nemám důvod tomu nevěřit. A vedle toho stojí ještě další argument, že zatím jediný, kdo použil něco podobného, tak to byl právě Bašár Asad a jeho režim a bavíme se tady o nervovém plynu, ne o chloru, který třeba lze skladovat, takže i ta jeho argumentace, že možná to byl nějaký sklad, který oni nešťastně zasáhli, tak je dosti nevěrohodná, takže...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, rozumím vašemu argumentu.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
...z mé strany je naprosto adekvátní reakce.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Děkuju. Pane Kupko, vy jste na to chtěl reagovat, na to, co tady zaznělo ve studiu.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já jsem chtěl reagovat na to, s jakými informacemi máme co do činění. Pokud ruská strana a Vladimir Putin zpochybňují, že k nějakému chemickému útoku došlo, tak to jenom dokazuje zkušenost, kterou přeci s Vladimirem Putinem máme. Pokud on něco zpochybňuje, tak je to, myslím, naopak poměrně dobrý důvod tomu minimálně ve vojenských záležitostech věřit, protože jsme přeci byli svědky toho, jak se dušoval před celým světem, že v žádném případě ruské síly neposilují separatistické boje na východní hranici Ukrajiny, a po čase nakonec přiznal, že to samozřejmě byly ruské síly. Teď tady slyšíme něco podobného. Mezitím svět zaznamenal celou řadu informací o tom, jak ruská vojska zasáhla například civilní cíle v samotné Sýrii s tím, že se muselo jednat na straně oficiálního vyjádření Ruska o boji proti Islámskému státu, ale informace v tomto směru se rozhodně neshodují. Já v tomhle případě zdroj Ruska nemůžu pokládat za věrohodný a jsem přesvědčený o tom, že Spojené státy prostě měly dostatek informací pro takový zásah. A znovu říkám, že ten zásah je důležitý i pro náš boj proti terorismu.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, rozumím, to se opakujete. Pane Dolejši.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Já musím pouze říct tolik, že jestli kolega má tendenci věřit Donaldu Trumpovi a nevěřit Vladimiru Putinovi, tak se pohybujeme na půdě víry. A já volám za prvé po důkazech a za druhé poté, jestliže má někdo takto zasáhnout na půdě de iure suverénního státu, tak by měl mít mandát Rady bezpečnosti a to splňuje ten požadavek mezinárodního práva. To se nestalo a tudíž, pokud se to nepotvrdí a toto kdyby říká i prezident Zeman, hlava státu, no tak samozřejmě se jedná o akt agrese.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Dobře. Jaká tedy v tom případě by měla nastat reakce, taková otázka tady zazněla, podle vás?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
O chemickém útoku se diskutovalo už předtím. Místo raketového útoku se měla tato věc řešit, šetřit a rozhodně nevyhánět například Rusy, ale i Asada od jednacího stolu, protože ten vývoj v Sýrii se dostal do takového stavu, že byl velmi nadějný. A teď to všechno bohužel spadne možná do koše.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Ženíšku, kdybych se vás zeptal, jestli opravdu za tím byly pouze ty chemické zbraně, nebo jestli tím Donald Trump sledoval také něco jiného na geopolitické scéně, co byste mi odpověděl?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/:

Určitě ten akt, který on provedl a který já kvituji, tak pochopitelně znamená, že pokud má dojít k nějaké dohodě o Sýrii těch velmocí, tak on jasně říká, že on se té dohody chce zúčastnit, a to myslím, že je změna ze strany americké administrativy a musí ji brát vážně. A z mé strany znovu opakuji, ta reakce byla na místě, protože stále se nedostává argument, jaká měla být jiná reakce. Pokud kolega z KSČM v podstatě hovoří a souhlasí s tím, co říká Bašár Asad, Rusá federace a Írán, nikdo jiný ve světě tohle neříká, tak se ptám, co jiného to světové společenství nebo některé státy měly v takové situaci učinit. A v současné době jsme v situaci, kdy Rada bezpečnosti a světové společenství je trošku v paralýze a to právě z toho důvodu, že vlastně jeden z přímých účastníků dění v Sýrii je Vladimir Putin a ten blokuje jakékoli návrhy řešení v Radě bezpečnosti. Takže z mé strany nevidím jinou možnou cestu, než která nastala.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Dolejši, já vás nechám reagovat.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
No, že chce být Putin u stolu a mít vliv na situaci v Sýrii, copak Amerika a Donald Trump nechce něco jiného? Problém je ten, že Američané, jak se zdá, nejdřív střílí a potom se ptají.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A jak to jde dohromady s vetem, které prosadilo Rusko v Radě bezpečnosti?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Ale Rada bezpečnosti je platforma, kde sedí velmoci a které používají veta. Různí členové Rady bezpečnosti v minulosti použila veta. A jestli ho teď někdo použije, tak proto, že si chce vynutit respekt, aby byl brán vážně. Já teď neřeším, kdo má stoprocentní pravdu, ale jde o to, aby se situace řešila jednáním?

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Kupko.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Myslím, že tady je možné položit ještě na stůl jeden podstatný argument a to, co to může znamenat pro nás, pro Českou republiku a pro Evropu, protože nepochybně v tomto směru jsou Spojené státy náš spojenec, je to člen NATO a přítomnost tohoto vlivu v Sýrii v okamžiku, kdy předchozí administrativa Bílého domu tu sféru fakticky a to teritorium opustila a nebylo to dobře, tak já vnímám jako pozitivní moment. Samozřejmě jsem také pro, aby proběhlo ono šetření pro zklidnění situace, aby se prokázalo, že Spojené státy měly dostatek věcných informací pro ten zásah. Je také ale pravda, že každé takové šetření, a musí být nezávislé, s každým dnem, s každou hodinou ztrácí stopu pro spolehlivé pojmenování viníků. To je prostě limit, se kterým musíme pracovat. A v tomhle směru je opravdu rozhodnutím vždycky politickým a státnickým, zda ta reakce přijde. Pro mě s ohledem na nebezpečí chemických zbraní je takový zákrok opravdu opodstatněný.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
František Bublan, otázka, která míří na něj. Kdyby Rusko nebránilo té rezoluci, mohla ta celá situace podle vás dopadnout jinak?

František BUBLAN, senátor a předseda výboru pro zahraničí věci /nestr. za ČSSD/:
Zcela určitě ano, ale já ještě k té ruské reakci. Víte, Rusové nemohli reagovat jinak, vždyť oni s Bašárem Asadem a částečně i s Íránem tvoří jednu koalici, takže oni musí zastávat tyto pozice, hájit tam svoje zájmy a mají také určitou představu, jak by to potom v budoucí Sýrii mohlo vypadat. Já se domnívám, možná je to jenom moje domněnka, ale tím, že dostali tu informaci o tom útoku a to docela jako několik hodin dopředu, tak si asi byli vědomi toho, že zkrátka tam došlo k tomu chemickému útoku a nějak se tomu příliš nebránili, pouze vyklidili pozice. Dali to na vědomí Asadovi, že k tomu dojde, ti si poklidili několik letadel a nastal potom útok. Takže já to vidím asi tak, že Rusové nejsou přesvědčeni o tom, že Bašár Asad je nevinný, jsou si vědomi tady té jeho velké chyby a uvidíme, jak bude dál následovat nějaké jednání o té budoucnosti nebo nějakém mírovém jednání v Sýrii.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Bublane, kdybych se ještě vrátil k té své původní otázce, kterou jsem kladl panu Ženíškovi, nakolik jsou tohle to slova v uvozovkách, kterým Vladimir Putin rozumí. To znamená to, že Donald Trump bouchnul do stolu a jasně řekl: jsem tady a musíte se mnou počítat?

František BUBLAN, senátor a předseda výboru pro zahraničí věci /nestr. za ČSSD/:
Určitě je to takový nějaký zdvižený ukazováček, protože ten útok zase, i když je to 59 Tomahawků, tak zase není nějaký masivní, nějaký obrovský. A ta škoda sice je trošku přiměřená, ale stále ještě Syřani mají asi, já nevím, 200 letadel, takže těch 10 nebo kolik jich tam bylo rozbito, tak to není taková velká škoda. Ale já si myslím, že pro budoucí jednání je to jaksi docela důležitý krok, co prezident Trump udělal a uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Ale také to neumím odhadnout, protože já tam ještě trošku vidím tak, jak známe toho stávajícího amerického prezidenta, tak někdy jedná trošku jakoby impulsivně a emotivně a vždycky se snaží trošku vymezit vůči předchozímu prezidentu Obamovi. Takže on vlastně tady udělal krok, který ten Obama měl udělat už dříve a neudělal ho a snažil se o nějaké jiné cesty k tomu urovnání a tady tím ukázal velkou sílu...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, rozumím, pane senátore. Rozumím. Vy jste na to chtěl reagovat, pane Kupko.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Jenom jedna podstatná informace. Ruská strana nevyvrátila, nikdy nevyvrátila na přímý dotaz Spojených států podle zahraničních zdrojů, že opravdu k tomu útoku z té základny došlo, když později byli dotazováni. Tak to je podle mého soudu další důležité vodítko pro jistotu Evropy, že v tomhle případě ten útok byl opodstatněný a zakládal se na věrohodných informací.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Dolejši, Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že ten útok, a teď mluvím o tom americkém útoku, byl, budu ho citovat: „Na hraně vojenského střetu s Ruskem.“ Je tohle to moment, po kterém se bude Američanům s Rusy jenom velmi těžko jednat a komunikovat?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Rozhodně to přinejmenším přerušilo cestu k stabilizaci Sýrie, já bych dokonce řekl, že to významnou měrou zvrátilo situaci zpět a...

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že to tak nemusí být.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Ten casus belli může být tehdy, pokud velmoci místo, aby si sedly k jednacímu stolu, tak budou hledat silové, silové řešení a nezlobte se, já pořád nevidím jediný argument, který dává za pravdu tomu, že Asad je přímý viník onoho chemického útoku, a dost mi vadí, že česká vláda, aniž by tyto argumenty měla k dispozici, protože určitě nemá informace navíc, o kterých by dosud nebyla řeč, tak pan premiér nebo tedy vláda, omlouvám se, pan premiér zatím jenom. Ale pan premiér prohlásil, že věří tomu, co řekla Amerika. My přece tady nejsme od toho, abychom věřili tomu, co říká Amerika, abychom si hájili své zájmy, abychom mysleli na mezinárodní právo.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Velmi stručně jenom poprosím, opravdu jednou větou, jestli chcete.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já jsem tady přece zmínil několik jasných faktů a několik jasných důkazů, které směřují k tomu, že ten zásah byl opodstatněný a zakládal se na reálných důvodech, tak v tomto směru musím říct, že byť jsem také opoziční politik, tak se názoru premiéra musím zastat, protože prostě k tomu byly věcné důvody.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano, třetí věta, prosím.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Asi máme různé představy o tom, co jsou to důkazy. Já tohle vnímám jako vyvozování a přání otcem skutečnosti.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane Ženíšku, když se posuneme právě do té roviny a úrovně toho, co říká česká vláda a co říká, co říkají čeští představitelé, tak na jednu stranu Lubomír Zaorálek a řekl to tady v Událostech, komentářích, ještě ve středu říkal, že v tuto chvíli nelze stoprocentně říci, který z nich je pravdivý z těch scénářů, jak to bylo, protože nám chybějí další informace. Dnes ale premiér se v zásadě postavil za Spojené státy a kdybych ho opět citoval, tak říkal: „Česká republika se ztotožňuje s našimi partnery, bylo potřeba něco udělat, aby bylo jasně řečeno, že chemické útoky jsou naprosto nepřípustné.“ Konec citace. Jak tomu mám rozumět? Co to znamená? Vysvětlíte mi to?

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
Asi se musíte zeptat Lubomíra Zaorálka. Ale já jsem docela rád, že pan premiér na rozdíl od Komunistické strany Čech a Moravy daleko více věří našim spojencům a partnerům, nežli Vladimiru Putinovi, a to je pro mě naprosto zásadní v této věci.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pane senátore Bublane, vy tam nevidíte rozpor mezi jednotlivými výroky jednotlivých představitelů téže vlády, pokud bych to tak...

František BUBLAN, senátor a předseda výboru pro zahraničí věci /nestr. za ČSSD/:
Já mám pocit, že výrok pana premiéra a částečně i ministra zahraničních věcí, že je v souladu. Možná trošku se vymezil pan prezident, který teda jaksi ještě si to nechává otevřené, ale to také pramení z toho, že si to nechce rozházet jak v Rusku, tak v Americe. Ale já myslím, že nepotřebujeme nějaké jasné důkazy v tuto chvíli. Ona ta zkušenost s tím Asadovým režimem a s tím, co se tam už asi 5 let děje, tak ta je taková jednoznačná. Tady je to celkem jasné a určitě to dospěje k tomu, abychom hledali taková řešení, která pomohou zastavit ty boje, nikoli, aby teda někdo zvítězil, aby ta jedna strana vyhrála, ale aby skutečně došlo k zastavení těch bojů a to si myslím, že reakce na chemický útok je docela adekvátní.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano. Pane Kupko, a vaše reakce na to, jak o tom smýšlí a mluví vláda?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já jsem už zmínil, že v tomhle případě to pokládám opravdu za adekvátní útok a důležitý signál i v boji proti terorismu. To, čím jsme nakonec začínali tu debatu...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A ta reakce na tu vládu, prosím.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Tu já jsem zmínil. Já v tomhle směru mám za to, že ten současný postoj české vlády vyjádřený ústy premiéra, je na místě, že to tak opravdu je.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
A když jsem přečetl ten postoj například ministra zahraničních věcí, který řekl tady v Událostech, komentářích?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Za ten čas pravděpodobně i česká vláda mohla mít a pevně doufám, že získala další informace, které potvrzují tu tezi, kterou jsem opakovaně zdůvodňoval, to jest, že opravdu bylo dostatek důvodů k takovému zásahu.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Vy tam nevidíte rozpor?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Shodneme se zejména s panem ministrem zahraničí v jednom, chemické zbraně jsou zlo. Ale bombardovat území cizího státu bez jasných důkazů považuju za válečnictví.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Kolikrát se to stalo ze strany Ruska v mnoha kontextech, v mnoha souvislostech bez jakékoli adekvátní další reakce? Tak pokud bychom chtěli v tomhle tom ohledu postupovat vůči všem silám světovým stejně, tak bychom už dávno měli stát s praporem na barikádách a volat proti Vladimiru Putinovi.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Špatná zkušenost Iráku nás nepoučila? Já myslím, že tady je dost příkladů, že ta vaše koncepce vede k špatným koncům...

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Stejně bychom mohli říct, opakované, prokazatelné lži Vladimira Putina o tom, že se neúčastní bojů na východní ukrajinské hranici, jsou přece daleko zřetelnějším důvodem a daleko zřetelnějším důkazem.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Pánové, na závěr jenom velmi stručnou odpověď na poslední otázku bych vás poprosil, a ta souvisí s tím, o čem jsme se tady bavili, a to je česká velvyslankyně v Damašku. Po tom, co se tam děje, má tam být?

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já se domnívám, že i s ohledem na to, že má nastat zklidnění té situace, tak ji vrátit zpět do České republiky i s ohledem na její schopnosti by nebylo správné. Já ale chci zmínit ještě jednu důležitou věc...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ne, já jsem řekl opravdu jenom stručně. Pane Dolejši.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Já myslím, že ona má skutečně velmi originální pozici, kterou bychom těžko doháněli a pokud tam nehrozí přímé ohrožení životů, tak si myslím, že tu pozici bychom měli využívat.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Marek Ženíšek.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
Já jsem opačného názoru a dlouhodobě zastávám názor, že ta naše přítomnost je nešťastná a v podstatě z pohledu mezinárodního legitimizujeme ten Bašárův režim. Já nevidím kromě té konzulární výpomoci, za kterou dostáváme zaplaceno ze strany Spojených států a ostatních partnerů, tak tam nevidím žádné výhody. My nejsme u těch rozhodnutí, nemáme z toho nějaké výhody, nerozhodujeme o ničem a v podstatě děláme pouze jakési osly pro ty ostatní. A ten příběh byl opačný. My jsme se nejprve rozhodli tam zůstat jako jediní z celé Evropské unie a teprve potom přišla ta nabídka ze strany Spojených států a dalších zemí, zdali bychom nemohli plnit tu roli výpomoci v konzulárních službách.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Diváci to nemohli vidět vaše vehemence, jak se tady hlásíte, tak, pane Kupko, já vás tedy nechám říct tu větu.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Já jsem chtěl zmínit ještě jeden podstatný aspekt z hlediska boje proti terorismu.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Stručně prosím.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
To, že bychom tolerovali takový krok, že by se vlastně po tom slehla zem a nic se neřeklo, tak to může mít další vážný dopad na bezpečnost v Evropě. To, před čím varují bezpečnostní experti, je například také to, že rozšíření chemických zbraní v rovině amatérského užití, když to řeknu velmi vulgárně, může...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Já se omlouvám...

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
...může ohrožovat Evropu ještě mnohem víc...

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Rozumím vašim argumentům, ale odvádíme tu debatu jinam. Dám ještě závěrečný prostor Františku Bublanovi s tou stejnou otázkou, kterou jsem dal i ostatním pánům, to znamená naše velvyslankyně.

František BUBLAN, senátor a předseda výboru pro zahraničí věci /nestr. za ČSSD/:
Důležité bude to bezpečnostní prostředí. A pokud by se mělo nějak změnit, tak určitě by měla být odvolána zpět. Ale také může nastat to, že jaksi se překročí taková ta hranice, kdy už ta naše přítomnost, i když jako teď je využívána všemi možnými státy, tak už by mohla být kontraproduktivní. To znamená, že už bychom jaksi příliš nahrávali tomu současnému režimu a tam bych se potom také přimlouval za to, aby naše velvyslankyně opustila Damašek.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
František Bublan, Marek Ženíšek, Jiří Dolejš, Martin Kupka. Pánové, já vám mnohokrát děkuju za vaši účast v Událostech, komentářích. Těšilo mě, mějte se hezky, na shledanou.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda strany /KSČM/:
Hezký zbytek večera.

Marek ŽENÍŠEK, 1. místopředseda strany a místopředseda poslaneckého klubu /TOP 09/:
Na shledanou.

František BUBLAN, senátor a předseda výboru pro zahraničí věci /nestr. za ČSSD/:
Na shledanou.

Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:
Na shledanou.

Martin Kupka
místopředseda strany
expert pro veřejnou správu
uvolněný krajský radní
starosta

Více o autorovi