doc. MgA. Tomáš Töpfer

Povolání: herec, režisér, divadelní pedagog
*1951

Přispět na kampaň

Politická příslušnost: BEZPP

Životopis

Herec, režisér, divadelní pedagog Tomáš Töpfer byl od roku 2006 také nestranickým senátorem zvoleným za ODS. 

V letech 1966–1968 studoval na brněnské konzervatoři. V roce 1972 absolvoval na pražské DAMU, hrát začal v ostravském Divadle Petra Bezruče a dále prošel divadly v Ústí nad Labem, Divadlem E. F. Buriana v Praze, Divadlem na Vinohradech a 14 let byl ředitelem Divadla na Fidlovačce. Za dobu své profesní kariéry odehrál více než sto padesát divadelních rolí, natočil desítky televizních inscenací a filmů. Od roku 1998 do roku 2006 natáčel v Brně Četnické humoresky.

V letech 1990–1995 hrál a režíroval v prostorách Nejvyššího purkrabství a založil tak tradici Shakespearovských letních slavností na Pražském hradě. Byl spoluzakladatelem a prvním prezidentem profesní organizace Herecká asociace. Společně s Eliškou Balzerovou zakládal Nadaci Fidlovačka, která se zasloužila o obnovu zchátralého Hudebního divadla v Nuslích – Divadla Na Fidlovačce. Od září 2012 je ředitelem Divadla na Vinohradech.

Je držitelem řady uměleckých cen (Thálie, Alfreda Radoka, cena posluchačů ČRo Neviditelný herec). Je patronem ceny „Křesadlo“ pro dobrovolníky.

Byl místopředsedou Výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Senátu, kde se věnoval především bezpečnostní problematice, dále byl členem Stálé komise Senátu pro ochranu soukromí a Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky. Byl předkladatelem několika senátních návrhů zákonů, např. novely mediálního zákona, zákona o odboji v květnovém povstání v Praze a dalších. Během svého mandátu se zasloužil o zachování Státního fondu kultury a zajistil zákonem finanční zdroje pro Státní fond na podporu a rozvoj kinematografie.