Mgr. Jiří Dušek, Ph.D.

Povolání: hvězdář, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, senátor
*1971

Gajdošova 4392/7
615 00  Brno – Židenice
CZ

Přispět na kampaň

Politická příslušnost: BEZPP

Životopis

Mgr. Jiří Dušek, Ph.D.

Kdysi atraktivní pozorovatel noční oblohy, internetový novinář a tvůrce řady představení v brněnském planetáriu, nyní manažer a popularizátor vědy. Roku 1996 dokončil magisterské studium odborné fyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, v roce 2002 tamtéž ukončil doktorandské studium se zaměřením na staré, tzv. uhlíkové hvězdy. V současné době pracuje jako ředitel Hvězdárny a planetária Brno. Spolu s týmem šikovných spolupracovníků se mu podařilo postavit novou budovu a instalovat digitální planetárium, které je jedním z nejnavštěvovanějších v Evropě. Ve své práci se snaží posouvat hranice audiovizuální tvorby, rád zkouší nové způsoby science marketingu a jakýchkoli z netradičních způsobů vzdělávání přírodovědných oborů.

Napsal na tři desítky populárně-vědeckých knížek. Od roku 2016 je členem Senátu Parlamentu České republiky, od roku 2018 velitelem stroje na zázraky – stereoskopického 3D planetária. Je hlavním organizátorem Brno Space Days, spoluzakladatelem Brno Space Cluster.

Kromě astronomie a kosmonautiky je jeho velkou láskou potápění a cestování jen tak, s batohem na zádech. Vychutnává si jihovýchodní Asii, oblohu bez světelného znečištění, pálivé jídlo a dobré víno.