Současná vláda se k obraně naší země staví zodpovědně

V posledních dnech a týdnech plní světový mediální prostor řešení války na Ukrajině, postoj USA a různá prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Všichni věříme, že válka na Ukrajině brzy skončí, že dojde k příměří a udržitelnému míru. Nejde to ale ze dne na den, jak by se mohlo zdát. Role Spojených států v tomto konfliktu i postavení NATO, jako největší obranné aliance, je velmi důležitá. Trumpova prohlášení o tom, že by si Evropa měla řešit konflikty na svém území sama, leckoho překvapily. Stejně jako způsob jeho komunikace. Nicméně, postoj USA, který Trump reprezentuje, je budíčkem pro Evropu. A jak už jsem několikrát veřejně zmínil, je dobře, že budíček nám nastavily Spojené státy a ne Rusko.
Evropa skutečně musí začít řešit vlastní obranyschopnost a bezpečnost. V Evropě žije zhruba 600 milionů lidí. V USA 340 milionů. Musíme převzít zodpovědnost sami za sebe. Plnit svoje závazky vůči spojencům v alianci (NATO) a být připraveni se bránit.
Česká republika, respektive současná vláda, se k obraně staví zodpovědně. Poprvé po 20 letech plníme vůči NATO spojenecký závazek výdajů na obranu - 2 % HDP. Do roku 2030 by měly výdaje stoupnout na 3 %. Zásadní je, jak efektivně budou tyto peníze vynaloženy. Je to podstatné z pohledu zajištění bezpečnosti a obranyschopnosti naší země a zároveň je to příležitost pro českou ekonomiku a výzkum. ČR je zemí s historicky silným postavením obranného průmyslu. Naše zbrojovky jsou kvalitní a ekonomicky silné. Dokonce tak, že v posledních letech expandují do dalších zemí, včetně USA. Posílení obranného průmyslu může být zásadním impulsem pro českou konkurenceschopnost, rozvoj inovací a dlouhodobé zajištění zaměstnanosti.
To nejdůležitější je a bude získat pro tyto a další kroky podporu občanů. Neobejdeme se bez vzdělávání obyvatel v oblasti bezpečnosti a obranyschopnosti a posílení aktivních záloh naší armády. Občané České republiky i Evropy musí pochopit, že jen těmito prostředky se dá prosazovat a udržet trvalý mír.
Evropa se bohužel v posledních letech víc než myšlenkami na obranu zabývala regulacemi všeho možného a zapomněla, že naším společným cílem má být ekonomický růst, prosperita a mezinárodní úspěch. Teď je potřeba zásadně omezit byrokracii, zrevidovat Green Deal a rychle pracovat na strategické bezpečnosti – energetické nezávislosti, síti komunikací, obraně.
Propracovaný systém prokazování odpovědnosti k životnímu prostředí Evropu před vojenským útokem opravdu nezachrání.
místopředseda výboru pro zahraničí PS PČR
poslanec PČR