Bitcoingate: Virtuální měny – šance nebo hrozba?

Aféra „Bitcoingate“ ukazuje nejen možné zneužití kryptoměn, ale i jejich potenciál a nutnost systémové přípravy. Ministr Blažek uzavřel dohodu s odsouzeným vlastníkem bitcoinů, čímž stát získal miliardu korun. Původ kryptoměn však nebyl ověřen, což vyvolalo skandál a Blažek rezignoval. Případ odhalil zásadní nepřipravenost státu – soudy, policie i bezpečnostní složky selhaly. Kryptoměny nejsou anonymní, ale jejich historie se prověřuje až při obchodování. Ukazuje se, že stát i společnost podcenily nové digitální hrozby a příležitosti. Premiér svolal bezpečnostní radu, aby připravil odpověď na výzvy spojené s virtuálními měnami.
Původ bitcoinů i politická odpovědnost
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se zapletl do manipulace s významnými hodnotami virtuální měny – bitcoiny. Udělal to v rámci dohody o poskytnutí daru pro ministerstvo ve výši 30 % z částky uložené ve virtuálním trezoru na počítači. Výše této částky nebyla dopředu známa. Dohoda byla uzavřena s trestanou osobou, která vlastnila jedinečné elektronické klíče k jeho otevření. Celý proces probíhal za dohledu povolaného znalce a byl ukončen notářským zápisem. Po otevření trezoru se objevily bitcoiny v hodnotě 3 miliardy korun, z čehož byla na stát převedeno 30 %. Zásadní problémy jsou jak v původu bitcoinů, tak v politickém dopadu celé transakce. Detaily procesu jsou uvedeny níže v textu a na přiložených odkazech.
Nejde o vládní krizi, vláda postupuje jednotně
Opozice i někteří novináři se snaží důsledky dramaticky zveličovat. Představitelé vlády uklidňují, což je logické. Významným faktorem je odstoupení Pavla Blažka z postu ministra i z kandidátky do podzimních voleb – tedy vyvození politické odpovědnosti. Dalším významným faktorem je, že státu nevznikla škoda. Tedy finanční. Reputační škoda na ministerstvu spravedlnosti je značná. Do státní kasy přitekla miliarda. Ovšem měla by zůstat zamražena do doby, než bude potvrzeno, zda jsou bitcoiny legální, či ne, a to může trvat pěkných pár let. Celá kauza nemá parametry vládní krize, protože vláda zaujímá v řešení celé kauzy jednotný postup. Titulky v článcích, ani svolávání schůzí sněmovny na tom nic nemění.
Klíčové momenty a výzvy virtuálních měn
V celé kauze se sešlo hned několik klíčových momentů, které ukázaly, jaké mezery má celá státní struktura, když čelí stále rostoucím výzvám, které přináší svět virtuálních měn. Připomínám, že hodnota bitcoinů vzrostla za uplynulé desetileté období zhruba čtyřicetinásobně.
– odvolací městský soud v Brně vydal bez dalšího techniku na které byly kódy k otvírání bitcoinových peněženek. Navzdory tomu, že majitel počítačů odmítl otevřít hard disky a paměťové úložiště. Kdyby to totiž udělal, musela by policie zjistit, že počítače obsahují bránu k bitcoinovým tržištím a mohla je ověřit.
– žádná ze státních bezpečnostních služeb se nezapojila do případu, ve kterém se jednalo o darknetová tržiště a nejprve desítky miliónů, a následně miliardy korun. Je to až ironicky úsměvné vzhledem k pečlivému zkoumání a bankovnímu dozoru při transakcích, které musí absolvovat všechny politicky exponované osoby včetně starostů měst.
– Pavel Blažek spustil proces smlouvy o daru a otvírání peněženek bez zvážení reputačního rizika a jakékoli brzdy, týkající se výše inkriminované částky a dalších parametrů původu bitcoinů.
– pokud jde o motivaci, majitel bitcoinů se podle názoru odborníků (těch odborníků, kteří s bitcoiny dlouhodobě obchodují, ne těch za 48 hodin vykvašených) pokusil část virtuální měny legalizovat. To, co by mu obtížně prošlo v letech jeho aktivní činnosti, tedy před 10 lety, než ho zavřeli, je však dnes neproveditelné. Nebo se bál o vlastní bezpečnost? Je těžké vlézt do hlavy „ajťákovi“, který se pouští do obchodů s dealery drog.
– znalec, který měl být garantem čistoty procesu, byl významným prověřeným odborníkem v oblasti IT. Pokud jde o bitcoinové prostředí ale selhal. Nezkontroloval původ bitcoinů a umožnil další transfery během uváděných 30 hodin.
– původ bitcoinů, které stát obdržel a začal prodávat, se objevil až v okamžiku, kdy se měna dostala na virtuální trh. Potom bankovní dozor celou akci zastavil.
Z celé situace lze vyvodit různé závěry. Aktéři zainteresovaní v procesu nezareagovali adekvátně. Bohužel v okamžicích, kdy stačilo vymazat hard disky nebo zastavit proces převodu, došlo k pochybením. Odpovědi na otázky, které se objevují, jsou už dnes v rukou policejních vyšetřovatelů.
Bitcoiny nejsou anonymní, ověřují se ale až při obchodu
Původ inkriminovaných bitcoinů zatím není ověřen. Jejich majitel, totiž vyvíjel pro získání kryptoměn i legální aktivity. Bitcoiny spící ve virtuálních peněženkách je ovšem obtížné ověřovat. K tomu dochází, až když se s nimi někdo snaží obchodovat.
Kryptoměny, především bitcoin, nejsou anonymní jako finanční hotovosti. Naopak, každý bitcoin je trvale identifikovatelný, má svoji historii a nelegální prostředky je obtížné až nemožné legalizovat i pro diverzní týmy Severní Koreje. Těmito vlastnostmi jsou tedy bezpečnější než hotovost, a to je pro jejich budoucí využití dobrá zpráva.
Nehleďte na titulky v médiích, je to složité a je to výzva
Na závěr lze konstatovat, že Pavel Blažek velmi nešťastným způsobem udělal pro propagaci virtuálních měn a upozornění na rizika obchodů s nimi spojenými více, než všichni, co to měli za úkol před ním. Díky otevření virtuální peněženky se rozběhlo i policejní vyšetřování, jehož výsledky je neradno předjímat. Nehleďte na palcové titulky v médiích, které jako obvykle, už mají odsouzeno i popraveno.
Všechny státní struktury od zpravodajských služeb po úředníky ministerstva spravedlnosti čeká úkol vytvořit prostředí, které je schopné účinně reagovat. Vytvořit týmy znalců a odborníků, podpořit legální obchodování a eliminovat hrozby, které z nelegálního obchodování plynou. Z tohoto důvodu premiér Fiala svolal i bezpečnostní radu státu a budoucí ministryně Eva Decroix přislíbila nezávislý audit na Ministerstvu spravedlnosti.
Pokud vás uvedená témata zajímají doporučuji tyto odkazy:
info.cz – podcast – Pavel Blažek exkluzivně
seznamzpravy.cz – šanci na bitcoinové miliardy
Tady prosím nehleďte natitulek, ale na obsah!
místopředseda výboru pro zahraničí PS PČR
poslanec PČR