Otázky Václava Moravce
12. února 2012

Martin Kuba: Otázky Václava Moravce

(ČT 24) Hostem nedělního diskusního pořadu ČT byl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Václav MORAVEC, moderátor:

Za sebou máme další mrazivou noc. Rekordní mrazy uplynulých dní jsou zatěžkávací zkouškou nejen pro tuzemskou energetickou soustavu, ale i pro peněženky domácností. Topidla, jako elektrokotle či bojlery, jedou v těchto dnech naplno.

Ladislav KŘÍŽ, mluvčí společnosti ČEZ /5. 2. 2012/:

V České republice topí elektřinou zhruba 5 % domácností, což je jejich hlavní zdroj vytápění, ale řada domácností si samozřejmě elektřinou přitápí, a to je ten současný zdroj toho nárůstu, protože právě pro přitápění v barácích, bytech, různé fukary, ty běží v současné době zřejmě naplno.

Václav MORAVEC, moderátor:

Jedno je jisté. Letošní mrazy nám zalétají i do peněženek, protože za elektřinu platíme od začátku roku víc. Důvod - prudký rozvoj solárních elektráren a německé ne jaderné energii. Například energetická společnost ČEZ zvedla od ledna ceny v průměru o bezmála 5 %. Pro příští rok by se cena silové elektřiny podle odhadů ČEZ příliš měnit neměla. O jednotky procent asi vzroste cena za distribuci, což ale bude záležet na rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková drahnou dobu varuje před nápady s podporou bioplynu.

Alena VITÁSKOVÁ, Energetický regulační úřad /22. 11. 2011/:

Zde se hovoří o tom, že by měla vzniknout podpora pro biometan, toto vidím jako obrovské ohrožení pro budoucno, protože to může být obdobnost fotovoltaiky.

Václav MORAVEC, moderátor:

Senát, potažmo Poslanecká sněmovna v novele zákona o obnovitelných zdrojích energie v lednu snížily podporu výroby biometanu ze 4 na 1 700 korun za megawatthodinu spáleného tepla. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu však chtěla podporu biometanu ze zákona úplně vyškrtnout. Z tuzemských obnovitelných zdrojů energie se v loňském roce nejvíc rozvíjely právě bioplynové stanice. Nejnovější statistické údaje také ukazují, že nám jako zákazníkům už nedělá problém změnit dodavatele energií. Například letos v lednu se pro změnu prodejce elektřiny rozhodlo rekordních 100 tisíc odběratelů. To je víc než pětina změn za celý loňský rok. Garance stálých cen či udržování ceny elektřiny pod úrovní cen konkurence, to jsou hlavní dva taháky, kterými si menší prodejci získávají nás, nové klienty. V loňském roce mnozí takzvaní alternativní dodavatelé registrovali rekordní miliardové obraty. A hlavními hosty dnešních Otázek jsou ministr průmyslu a obchodu České republiky Martin Kuba z ODS. Vítejte vůbec poprvé v Otázkách, pane ministře. Hezký dobrý den přeji.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Dobrý den, pane redaktore, dobrý den všem divákům.

Václav MORAVEC, moderátor:

A vítám i předsedu sněmovního hospodářského výboru Milana Urbana z ČSSD. I vám, pane předsedo, děkuji, že jste přijal mé pozvání, vítejte v Otázkách.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Dobrý den vám, zdravím i diváky.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pánové, jak často se díváte doma na faktury za elektřinu či za plyn? Začněme u vás, pane ministře.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Vzhledem k tomu, že máme nastaveno zálohové placení, tak vždycky na konci toho zúčtovacího období kontroluji tu částku spotřeby.

Václav MORAVEC, moderátor:

Teď budete v následujících měsících už nadávat sám na sebe, protože máte v rukou stanovení energetické koncepce. Vy jste v tomto týdnu ohlásil, že s ní přijdete k 30. červnu, tedy máte zhruba necelých 5 měsíců na přípravu té energetické koncepce. Proč to nejde rychleji, laicky řečeno.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já myslím, že velmi důležité bylo, že když jsem přišel ke Státní energetické koncepci, tak byla rozpracovaná v nějaké fázi. Podle mého ne úplně šťastně vystihovala vývoj ekonomiky. Myslím si, že v této chvíli plánovat na 50 let, jak se bude vyvíjet energetika a ekonomika v českém státě, je problematické. Ta energetická koncepce počítala až do roku 30 s tříprocentním růstem HDP, což je dnes údaj, který všichni vidíme, že není reálný. Navíc počítala zhruba s 80% podílem jádra v České republice, což předpokládalo výstavbu zhruba 10 nebo, řekněme, více jaderných zdrojů v České republice.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ona také, že vstoupím do vaší řeči, počítala s tím, že se bude třetina elektřiny z České republiky vyvážet. Tam bylo daleko víc takových čísel. Jinak řečeno, ta koncepce byla tak špatná, že se musí úplně přepracovat, proto je tam to půlroční čekání do konce června. Chápu to správně?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já bych neříkal, že byla tak špatná, ale byly v ní určité údaje, které si myslím, že nezapadají do reality. A já si myslím, že český průmysl a český stát, co se týče energetiky, v této chvíli potřebuje jasný, reálný, zřetelný plán pro 15 až 20 let, který je zasazen do reality českého průmyslu České republiky. A z něj potom vycházet výhledově dál. A to je můj hlavní požadavek, přinést energetický mix, tedy skladbu těch zdrojů takovou, aby byla únosná pro český průmysl, pro české rodiny, pro české spotřebitele.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane předsedo, je lepší tedy čekat do června než narychlo teď spíchnout, protože původně měla vláda onu energetickou koncepci pro příští desetiletí probírat už koncem loňského roku. A teď tady máme půlroční odklad, je tedy možné akceptovat půlroční odklad za cenu lepší kvality té koncepce?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

V prvé řadě je potřeba říct, že aktualizace té energetické koncepce měla proběhnout už dávno podle zákona, protože po pěti letech je vláda povinná projednat naplňování a případně aktualizovat Státní energetickou koncepci. Zatím je tady platná koncepce z roku 2004, pod kterou jsem podepsán, a žádná aktualizace od té doby neproběhla. A že se vedou diskuse, to se vedou dlouho. Já myslím, že je to správné a měli bychom se skutečně zaměřit na to, aby to byl strategický dokument, který se bude naplňovat, a půjde za každé volby, tedy měla by na tom být nějaká průřezová shoda. A já to tedy za předsedu hospodářského...

Václav MORAVEC, moderátor:

Není tam ale ta padesátiletá vize opravdu příliš futuristická.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

To samozřejmě...

Václav MORAVEC, moderátor:

Neměl by ministr Kuba, jako nový ministr průmyslu a obchodu, dělat tu koncepci asi na kratší časové období nějakých 20 let?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

To určitě není žádný problém. Ale klíčové je, abychom se nějak průřezově dohodli. Já to tady za hospodářský výbor nabízím, protože myslím si, že to musí překonávat další horizonty. A je tam jeden velký problém, že energetika je pořád rukojmí politiky. Ať se dohodne jakákoliv energetická koncepce, tak na konci po nějakých volbách jsou koalice. Topolánkova koalice, přestože platí nějaká koncepce, říkala: "Do budoucna budeme bez jádra a bez uhlí." Tahle koalice říká: "Do budoucna budeme bez uhlí." Tak tedy já bych si velmi prosil, abychom se na něčem dohodli, na tom, co považujeme za správné a aby to potom všichni ctili. To je jeden klíčový parametr. Druhá věc...

Václav MORAVEC, moderátor:

Můžeme u něj zůstat, když tak hezky prosíte.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Já ještě řeknu, ještě, dovolte, řeknu druhý, ten je stejně klíčový. Každá energetická koncepce musí obsahovat nějaký pohled na ceny - ceny pro firmy a ceny pro domácnosti. Zatím to v té koncepci příliš není. A já myslím, že můžeme dnes docela odvážně diskutovat na nějaká národní rozhodnutí, jestli jsme ochotni do budoucna tolerovat, že silová elektřina a její cena bude vznikat na burze v Německu, jestli jsme ochotni akceptovat tak velkou nezávislost energetického úřadu, který podléhá Bruselu, ale ne české vládě, a přitom má nějaký rozhodující vliv na tu regulovanou složku ceny elektrické energie, jestli jsme ochotni platit takové daně na podobné energie. Myslím si, že v té situaci těch turbulencí evropských musíme o tomto uvažovat, musíme k tomu mít nějaký názor, a ten názor by se samozřejmě měl projevit v té energetické koncepci.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zatím o těch cenách v těch dosavadních úvahách aktualizace energetické koncepce se vůbec na ceny a cenotvorbu nehledělo. Chápu to správně z vašeho pohledu jako.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Je to přesně tak. Já si myslím, že to je klíčové, protože ono to může skutečně znamenat, že řekněme, dobře, my už nechceme, aby ta cena pro české firmy a české domácnosti vznikala někde na burze v Německu. A podle toho by poté vypadala ta koncepce. Taky by to znamenalo, že možná bychom jako Poláci se rozhodli postavit trafostanici na hranicích mezi Českou republikou a Německem. Znamenalo by to, že půjdeme opačným směrem, než ta energetika šla celá léta, protože Evropa si tady prosadila liberalizaci, jednotný evropský trh, ale vzhledem k rozhodnutím v Německu, kde oni chtějí jádro nahradit obnovitelnými zdroji, které budou zcela jistě dražší, bude to znamenat dramatický růst té ceny. Já myslím, že teď stojíme před tou otázkou, jestli to opravdu chceme, jestli nemáme naopak tu cenu tvořit ve prospěch našich firem a našich domácností více na té národní úrovni.

Václav MORAVEC, moderátor:

Martine Kubo, bylo tady několik připomínek. Milan Urban vás pěkně prosí, jestli by ta koncepce pak už mohla být dodržována a ne že si jednotlivé vlády budou s tou koncepcí dělat, co chtějí.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já za sebe se pokusím reagovat na pár věcí, které pan předseda Urban zmínil. Jsem přesvědčen, že strategie energetické koncepce musí vznikat na delší dobu a musí mít přesah přes vlády. Musí být velmi dobře prokonzultována dopad do průmyslu a do domácností. A musí být respektováno. Musím říci, a to zase kolega si dovolil výtku k vládě Mirka Topolánka, výtka k ČSSD. Největší problém, který máme s obnovitelnými zdroji, a to je to nešťastné přefinancování fotovoltaiek, bohužel zase lze trošku nasměrovat za kolegy z ČSSD, kdy ta úvodní přijatá legislativa s tou podporou obnovitelných zdrojů to malinko přehnala a v této chvíli platíme 32 miliard korun.

Václav MORAVEC, moderátor:

Malinko hodně, pane ministře.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

32 miliard korun z rozpočtu firem, z rozpočtu lidí na cenu elektrické energie. Možná tady je takový zajímavý obrázek, kdyby se dal zabrat, tady je vidět, vlastně co ovlivňuje v České republice cenu elektrické energie. A pokud se nám podaří kamerou na to podívat, tak je vidět, že to, co je červené, je cena té silové energie. To, co je modré, je v podstatě poplatek za přenos, a co enormně v posledních letech narůstá, je ten podíl, který platíme za ty obnovitelné zdroje. Za to, že máme zelenou energii z 52 korun na 419 na každý megawatt ze získané energie. A tím si myslím, že to, co říkal pan předseda Urban, není pravda, že energetická koncepce se nezabývá cenotvorbou. Totiž ta cenotvorba bude vyplývat ze zdroje těch mixů. Pokud se rozhodneme, že budeme podporovat obnovitelné zdroje, tak ta cena prostě poroste. Ony ty obnovitelné zdroje a jejich podpora mají velkou nevýhodu. České nebo řekněme, všechny státy se v té chvíli dostávají do situace, kdy je velmi výhodné investovat do větrných elektráren, do fotovoltaiky, které se postaví na velmi malém prostoru za relativně malých nákladů, ale dodávají elektriku velmi nepravidelně, nejvíce v momentě, kdy ji v podstatě nepotřebujeme. Ta elektrika je pak velmi drahá, a enormně zatěžují ty přenosové soustavy, které musí budovat ten stát. Navíc tím, jak se tyto zdroje staví velmi rychle na malém prostoru, a postavit proti tomu vedení trvá třeba 10 nebo 12 let.

Václav MORAVEC, moderátor:

A tím se, pane ministře, dostáváme k těm konkrétním obrysům. Předpokládám, že jestli jste už dal zadání a vaši úředníci pracují na té nové energetické koncepci, tak musíte mít jasnou představu. Tudíž odpovědi na základní otázky. Počítáte s tím, že se bude třetina elektřiny vyvážet nebo že vám v té energetické koncepci, a píšete ji nakolik, na 20 let nebo na 30?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Tam je ta časová aktualizace dána ze zákona, tak jak říkal pan předseda Urban. Ale pro nás je důležité definovat na 20 let, na 20 až 25 let reálný výhled toho, jak to může vypadat. To je taky moje reakce na ta procenta toho jádra. Protože v tomto období je naprosto nereálné bavit se v jaderné energii o čemkoliv jiném než o dostavbě třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín, prodloužení...

Václav MORAVEC, moderátor:

A prodloužení modernizaci Dukovan.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Dukovan a eventuelně navýšení nějak výkonu Dukovan, což si umíme představit. Musíme vědět, že...

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy uvažujete o navýšení...

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Je to, je to varianta, která je...

Václav MORAVEC, moderátor:

...o navýšení výkonu Dukovan.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

...která je v diskusi.

Václav MORAVEC, moderátor:

Kolik je možné Dukovany navýšit, když budou modernizovány?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Museli bychom se bavit o tom, jestli by bylo možné realizovat dostavbu třeba jednoho bloku navíc. To je, to je věc…

Václav MORAVEC, moderátor:

A o tom, o tom uvažujete, že by se...

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

To je věc, která může být v diskusi, reálně může být v diskusi. Pokud se budeme bavit o časovém období 20 až 25 let.

Václav MORAVEC, moderátor:

Měl by tento plán podporu postavit ještě jeden nový jaderný blok v Dukovanech?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Já si myslím, že třetí, čtvrtý blok v Temelíně je jasná věc a nemělo by se příliš prodlužovat to definitivní rozhodnutí a ta vlastní výstavba. Klíčové je udržet Dukovany v provozu. Oni mají povolení do roku 2015. Prošly stress-testy, které jsou teď komentovány v Evropské unii. A tedy jsou trochu politické, není to jenom o technických parametrech a organizačních a geologických a já nevím jakých. A tedy prodloužit Dukovany do roku 2025. To je klíčové, bez toho by se ani třetí, ani čtvrtý blok v Temelíně nestavěl, protože by na něj nebyly finanční prostředky. A samozřejmě poté...

Václav MORAVEC, moderátor:

A pak postavit nový blok.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:
 
Poté existuje naprosto racionální úvaha postavit pátý blok v Temelíně.

Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená, stavěli bychom v České republice...

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

V Dukovanech.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Teda pardon, v Dukovanech.

Václav MORAVEC, moderátor:

V Dukovanech. Stavěli bychom 3 nové bloky jaderných elektráren, dva, dva v Temelíně a jeden, jeden v Dukovanech. Můžete, pane ministře, tedy říci, jaké by pak za 20 let bylo procento elektřiny vyráběné z jádra, pokud by byly 3 nové bloky jaderných...

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Záleží na tom, jak by se posouvaly další ty mixy. My v této chvíli máme instalovány 4 tisíce v jaderné energii, ale výroba je někde kolem 30 %. Já myslím, že tímto bychom se posouvali nad 50 % výroby energie z jaderných zdrojů v České republice.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale tím, vy jste zase říkal, že předtím ten závazek 50 % byl příliš ambiciozní.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:
 

Ne, 80.

Václav MORAVEC, moderátor:

80.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Ta koncepce popisovala 80. A tam byl skutečně velmi ambiciozní. Ale pro nás je velmi...

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy tedy počítáte s polovinou elektřiny vyráběné z jádra za těch 20 let.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Zhruba v této chvíli, ne, že bychom s ní jenom počítali. Ono je třeba říct, že na ni máme zdroje, že jsme schopni ji realizovat. Ono na papír lze napsat úplně všechno. Já jsem přesvědčen, že energetická koncepce nemůže být nějakou politickou proklamací, což se někdy obávám, když sleduji energetické mapy Roadmap 2050 Evropské unie, tak to jsou někdy bohužel, že to musím říct, ve mně vyvolává evokace závazků RVHP, jak už nebudeme mít v roce 50 žádné starosti, už budeme jenom snižovat emise. Přitom Česká republika a celá Evropa samozřejmě je v této chvíli vystavena zásadnímu rozhodování o tom, aby její energetická koncepce byla konkurenceschopná, aby udržela v České republice výrobu, aby ta výroba neodcházela za hranice, protože pokud se budeme, pane redaktore, soustředit pouze na enormní snižování emisí za obrovských nákladů veřejných zdrojů, tak se nám stane jedna velmi nešťastná věc, a to bude to, že ta výroba se přesune z Evropy a z České republiky do zemí mimo Evropskou unii. A já si tady dovolím ukázat takový druhý graf, který myslím si, že je pro tuto debatu velmi důležitý. Tady je podíl vlastně emisí jednotlivých států v roce 1990. A tady vidíte, v roce 2008 a předpoklady v roce 2035. Evropa v podstatě zůstává dole v té tmavě zelené části. Ale co enormně narůstá, je podíl těch emisí právě v těch neregulovaných státech, jako je Indie, Čína a tak dále. Takže nám by se mohlo stát, že my budeme za obrovské peníze zateplovat, snižovat energii, a až všichni naši podnikatelé budou muset zavřít ty firmy a čeští zaměstnanci půjdou z pracovních úřadů domů, tak se na ně z Číny a z Indie budou valit prostě ty emise, protože ono není evropské prostředí, ono je prostě globální prostředí a my bychom si ty emise dováželi. To je nepřijatelný moment.

Václav MORAVEC, moderátor:

Tady jste, Milane Urbane, slyšel od Martina Kuby za 20 let 50 % elektřiny vyráběné z jádra a postavení tří nových bloků jaderných elektráren. Jeden nový blok v Dukovanech a dva v Temelíně. Měla by Česká republika mít ambici, s čímž počítal předchůdce Martina Kuby Martin Kocourek, někdejší ministr průmyslu a obchodu, měla by mít Česká republika ambici vyvážet elektřinu, když přitom v loňském roce jsme historicky nejvíc vyvezli elektřiny? Ty první náčrty koncepce počítaly až s třetinovým vývozem elektřiny z České republiky. Měli bychom mít tuto ambici?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

My musíme nějakým způsobem seriozním analyzovat, prognózovat spotřebu elektrické energie v České republice třeba za těch 20 let. Platí a zatím nikde na světě se to nezměnilo, že s rostoucí životní úrovní roste spotřeba elektrické energie. Prostě...

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, ale zároveň se objevují nové technologie, které vedou k úsporám, které mohou snižovat.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Samozřejmě. I Česká republika i v té staré koncepci z roku 2004 říká, že bychom ročně měli 3 % šetřit porovnání k hrubému domácímu produktu, tedy k výrobě, k výkonu. A samozřejmě že jsou klíčové ty kapitoly, které tam popisují efektivitu a šetření. Na druhou stranu si musíme nějakým seriozním způsobem bez ideologií jakýchkoliv, černých nebo zelených, podívat se na to, jakou předpokládáme, že budeme mít spotřebu za 10, za 15, za 20 let. Já vím, že je to trochu pohled do nějaké křišťálové koule, ale musíme z hlediska serioznosti toto udělat a tu křivku prostě nějakým způsobem namalovat, na té se shodnout a podle toho je důležité, abychom měli vlastní národní zdroje na výrobu a na spotřebu v těch letech. A pokud takové křivky porovnáme, byly v té Pačesově komisi, byly v té oponentní zprávě Pačesovy komise, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva životního prostředí a každý maloval jinou křivku. A na to samozřejmě potom počítal ty zdroje a počítal na to mix, z jakého typu zdrojů bude ta elektrická energie vyrobena. Já si myslím, že musíme v tomhle být hodně seriozní a že jestli teď dochází k nějakému vývozu elektrické energie z České republiky, jako že dochází.

Václav MORAVEC, moderátor:

I historicky nejvyšší.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Takže to není, není nic špatného. Je to stejné, jako když vyvážíte automobil, v kterém ta energie je taky. Ale, ale myslím si, že to není dobré, aby to byl dlouhodobý trend.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, počítáte s vývozem elektřiny, popřípadě jakého procenta v těch následujících 20 let?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já myslím, že, pane redaktore, pro 20 let asi úplně nelze přesně definovat to procento. Já si myslím, že důležitá je strategie. To znamená, Česká republika by měla být samostatně fungující zemí, měla by si vyrobit dostatek energie, které potřebuje...

Václav MORAVEC, moderátor:

Neměla by tedy elektřinu dovážet.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Neměla by elektřinu dovážet a měla by být mírně přebytková. Bavme se o tom procentu, do jaké míry nás ty dané lokální zdroje budou třeba zatěžovat v emisích či v čemkoliv jiném, abychom na tom získali nějaký benefit, protože vyvezená...

Václav MORAVEC, moderátor:

Mírně přebytková říkáte jakému rozpětí procent? 30 % mi nepřijde jako mírně přebytkové.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já si myslím, že kdybychom se pohybovali mezi 10 - 15 % toho přebytku, tak je to...

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže do 15 % byste označil mírný.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

...tak je to velmi důležité pro soběstačnost České republiky a stabilitu toho prostředí.

Václav MORAVEC, moderátor:

A když jste zmínil 50 % elektřiny vyráběné z jádra do 20 let. Jaký je pak ten další podíl, to znamená plyn, uhlí, obnovitelné zdroje.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

To je právě o té diskusi, kterou musíme nastavit a která bude mít velmi důležitý dopad na to, jak bude ta elektrická energie vypadat. To, co jsem zmínil.

Václav MORAVEC, moderátor:

I jak bude drahá či levná.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Jak bude drahá. To, co jsem zmiňoval, je právě, pokud se rozhodneme pro obnovitelné zdroje, tak musíme říct, že my jsme zemí, která bohužel trošku má nešťastné klimatické podmínky pro to, aby využívala energetické zdroje obnovitelné. U nás fotovoltaiky fungují, ale fungují menší procento dní roce než ve Španělsku. U nás vítr nefouká zdaleka tak, aby se dalo využívat jako na Baltu. Čili my máme...

Václav MORAVEC, moderátor:

Teče nám voda, pane ministře.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Teče nám voda a teče nám voda a myslím si, že ty vodní elektrárny jsou u nás prostorem, který lze právě v těch obnovitelných zdrojích...

Václav MORAVEC, moderátor:

Navýšit, tam počítat.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Třeba i navýšit a racionálně o něm přemýšlet.

Václav MORAVEC, moderátor:

Procento elektřiny tedy vyrobené z obnovitelných zdroj v těch příštích 20 letech vidíte.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

V této chvíli se pohybujeme kolem 7 %. A my bychom se měli dostat na 13 %.

Václav MORAVEC, moderátor:

Což je závazek vůči Evropě.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Což je závazek vůči Evropské unii. Ale já si...

Václav MORAVEC, moderátor:

Ten dodržíte.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já si především myslím a chci na to říct jeden pohled. Nemyslím si, že pro Českou republiku by měly prostě zůstávat dlouhodobě mantrou procenta, která byla někde přijata.

Václav MORAVEC, moderátor:

Tomu rozumíme, to jste říkal i po setkání s prezidentem. Ale těch 13 % je reálných?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já myslím, že v této chvíli je reálných.

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže je dodržíte. Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu z ODS, a předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban zůstávají hosty Otázek. Za pár okamžiků se k nám připojí i další hosté. Například předseda představenstva České energetické přenosové soustavy Vladimír Tošovský nebo programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký. Přepněte si na zpravodajskou Čtyřiadvacítku. Řeč bude o cenách elektřiny v těch dalších letech. A podíváme se i na Budějovický Budvar, který se po čase dostává na přední stránky novin. Hosty Otázek budou šéf Budějovického Budvaru Jiří Boček a majitel, šéf rodinného pivovaru Bernard Stanislav Bernard. Pokračujeme po stručných zprávách na zpravodajské Čtyřiadvacítce, dozvíte se víc.

Václav MORAVEC, moderátor:

Připomínám, že hlavními hosty dnešních Otázek zůstávají ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z Občanské demokratické strany a předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban z ČSSD. Ještě jednou, pánové, vítejte ve druhé hodině Otázek na zpravodajské 24.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Hezký den.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ještě jednou hezké dobré odpoledne. Zástupci energetického průmyslu vidí v souvislosti s energetickou koncepcí také 6 hlavních problémů v rámci budoucího rozvoje tohoto oboru. Podívejme se na ně. Jde například o nejistotu v zákonech, které se týkají energetiky. Názorným příkladem může být právě už zmiňovaná podpora slunečních elektráren. Dalším problémem je pak to, že investice do moderních elektráren se kvůli nízkým cenám povolenek nevyplácejí. Ne všechny země Evropské unie navíc mají fungující trh s elektřinou a plynem a přenosové sítě přestávají zvládat rostoucí výkon větrných parků. Příkladem může být vztah mezi Českou republikou a Německem. A mezi Německem a Polskem. Míříme za dalšími hosty Otázek. Pozvání přijal předseda představenstva České energetické přenosové soustavy Vladimír Tošovský. Vítejte v Otázkách. Hezký dobrý den.

Vladimír TOŠOVSKÝ, předseda představenstva ČEPS:

Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:

A hostem Otázek je i programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký. I vám, pane řediteli, přeji hezký dobrý den. Vítejte v Otázkách.

Vojtěch KOTECKÝ, programový ředitel Hnutí Duha:

Pěkné odpoledne.

Václav MORAVEC, moderátor:

Začněme u vás, pane předsedo představenstva. Mrazy uplynulých dní mají na začátku týdne polevit. Je z toho možné, Vladimíre Tošovský, tedy vyvodit, že největší zatěžkávací zkoušku má česká přenosová soustava už za sebou?

Vladimír TOŠOVSKÝ, předseda představenstva ČEPS:

Určitě tu nejhorší část za sebou má, ale není to letošní zima. My jsme zatím nedosáhli historického maxima zatížení české přenosové soustavy, ta byla před několika lety. Nicméně minulý týden jsme dosáhli 11 tisíc megawattů a už jsme se k tomu maximu blížili.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zmiňoval jsem ten problém, který trápí vás, jako šéfa přenosové soustavy České republiky, tedy větrníky v Německu a neschopnost Němců zajistit přenos energie mezi severem a jihem. To se dotýká i české přenosové soustavy. Premiér Petr Nečas vyloučil, že by Česká republika chtěla blokovat přetoky proudu z Německa, a to postavením transformačních stanic na česko-německých hranicích. Do kdy, podle vás, musí Němci vyřešit svůj problém s přenosovou soustavou, aby v České republice nenastal blackout?

Vladimír TOŠOVSKÝ, předseda představenstva ČEPS:
 
No, já si nemyslím, že se blížíme k tomu, že by mohl v České republice z tohoto důvodu nastat blackout. Nicméně ten problém rozvoje obnovitelných zdrojů zvláště na větrných parků na severu Německa se skutečně historicky vyvíjel tak, že zároveň k tomu nebyla příslušným způsobem rozvinuta, nebo posílena, nebo zesílena schopnost tuto energii, vyrobenou v této lokalitě dostat do zbytku Evropy. A to je ten problém. Čili podporovala se výroba na jedné straně, nicméně energetika funguje vždy jako celek. To znamená i přenos, i distribuce, i spotřeba dohromady bude fungovat jedině jako celek. A jestliže budeme podporovat jednu část a zapomeneme potom k tomu podpořit i výstavbu té zbylé části, tak se dostaneme k tomu právě nevyváženému stavu, který teď nastává. Čili, kdy to bude potřeba? No už to dávno mělo být. Ti ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, zatím Českou republiku blackout nepostihl, naštěstí. Je možné udržet tento stav ještě po dobu dvou, tří let, než Němci právě postaví tu svoji přenosovou soustavu, aby přetoky proudu nešly přes Českou republiku a Polsko?

Vladimír TOŠOVSKÝ, předseda představenstva ČEPS:

Ono to není jenom s tím, že bychom neudrželi přenosy v takové velikosti, které by pro nás byly nebezpečné. My každý rok v podstatě děláme si dlouhodobou přípravu provozu soustavy, ale zároveň i každý den se s německými kolegy potkáváme na úrovni telekonference a řešíme případné možné problémy. Že bychom se přiblížili k blackoutu, samozřejmě je to složitá provozní situace, ale já bych zatím nehrozil blackoutem, ale tím, že prostě máme složitou situaci, že nedodržujeme některé bezpečnostní parametry, jako je kritérium minus jedna, o tom už jsme hovořili mnohokráte.

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy máte v investičních plánech ČEPS vyhrazenou nějakou částku na ty případné transformační stanice, které ovšem premiér odmítl, že by Česká republika stavěla a že by i po polském vzoru, protože Poláci podle slov polských představitelů, jsou už dál a uvažují o tom, že opravdu vypíší výběrové řízení na stavbu těch transformačních stanic na německo-polských hranicích?

Vladimír TOŠOVSKÝ, předseda představenstva ČEPS:

My s panem premiérem hovoříme úplně stejně. Pan premiér jasně řekl, že nepodporuje, nebo nepodpoří výstavbu Face Shifter na česko-německých linkách. Ovšem na druhou stranu očekává od německé strany, že právě posílí schopnost přenosu mezi severní částí Německa na jih. My uvažujeme úplně stejným způsobem, protože nechceme tuto investici, která je ve výši asi 2 miliard korun vyhodit z kapes českých konečných zákazníků, ale zároveň říkáme, co se stane, pokud se tak nepostaví. Čili musíme uvažovat i s tímto technickým řešením.

Václav MORAVEC, moderátor:

Jak dlouho by to trvalo, než by se postavily ony transformační stanice na německo-českých hranicích, které by stály 2 miliardy korun?

Vladimír TOŠOVSKÝ, předseda představenstva ČEPS:

Kdybychom teď v tuto chvíli začali, tak můžeme počítat v řádech několik roků. To není zařízení, které se prodává jako housky na krámě, to je skutečně speciální zařízení, které se musí objednat, vypočítat, postavit a nainstalovat.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, Česká republika dá v těch následujících zhruba 15 letech 2 miliardy euro, což je v přepočtu, pokud se nemýlím, nějakých 50 miliard korun právě do dobudování, vybudování, modernizace přenosové soustavy. Premiér v pátek v Německu říkal, že Česká republika nebude blokovat přelivy elektřiny mezi Německem a Českou republikou, ale jak dlouho bude premiér, respektive vy jako ministr průmyslu a obchodu, trvat a čekat, než Němci si vyřeší problém?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já myslím, že právě tady narážíme na to, co já jsem popsal v té první chvíli, že někdy ty politické proklamace a i o tom hovořil kolega Urban, že ty energetické koncepty často pod tíhou toho, aby ty argumenty byly politicky co nejvíce únosné, zapomínají na realitu. To je třeba si skutečně říct, že všechen ten tlak na to, že budeme říkat, že budeme vyrábět bezuhlíkovou energii z větrných elektráren po celé Evropě, že to bude hrozně príma a čisté, ale nesmíme zapomínat na to, že tu energii někde vyrobíme a pak ji musíme někam přenést. A nám se pořád velmi zpožďuje výstavba těch přenosových sítí. Dneska postavit vývod, který vede z jednoho kraje České republiky do druhého, trvá skutečně 10, 12, 14 let se všemi těmi povoleními, které je třeba získat. A já musím říct, že v této chvíli respektuji postoj pana premiéra a plně s ním souhlasím. Ale on je premiérem České republiky, já jsem ministrem průmyslu a obchodu zodpovědným za český průmysl, za českou energetickou soustavu a prostě je třeba velmi hlasitě říkat, že všechny ty koncepty musí být velmi racionální, aby ta energie vyráběná byla přenosná mezi těmi státy.

Václav MORAVEC, moderátor:

Jak dlouho tedy platí ten vstřícný postoj k Německu, na jak dlouhou dobu?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já myslím, že záleží velmi na tom, jak se budou ty větrné elektrárny chovat. V loňském roce již samotné Německo muselo zhruba tisíckrát odpojit tyto větrné elektrárny od své sítě, v roce před tím to bylo jenom dvěstěkrát. To znamená, narostlo pětkrát počet odpojení. Protože výroba té energie je opravdu nevyzpytatelná. Záleží na tom, jak fouká. A my to budeme velmi pečlivě vyhodnocovat, pan ředitel ČEPS má ode mě i od pana premiéra samozřejmě jasný pokyn velmi silně monitorovat tuto situaci a musíme na to být připraveni. Ale ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Proto má i Vladimír Tošovský, jak to říkal, ten plán, že rozpočet je zhruba 2 miliardy korun na výstavbu takových transformačních stanic?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Tak. My musíme skutečně být připraveni, pokud by celá tato situace vedla k tomu, že ta infrastruktura natolik zaostává, že bude ohrožovat energetiku a přenos přes Českou republiku, tak opravdu musíme hájit zájmy České republiky a musíme se velmi reálně bavit o tom, že potom je třeba, aby Německo zaplatilo třeba nějakou částku za ten přenos, abychom my ji mohli investovat do té přenosové soustavy, protože je to opravdu něco, co dlouhodobě tu naši přenosovou soustavu ohrožuje.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ono totiž převádění toho proudu, respektive přetoky proudu jsou zadarmo v rámci té přenosové soustavy v České republice, ale i v Evropě. Milane Urbane, taky byste měl takovou trpělivost se Spolkovou republikou Německo, když premiér řekl, že by Česká republika zatím nestavěla ony transformační stanice?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Pane redaktore, ony zadarmo nejsou, to jste mluvil o těch 50 miliardách korun, které musí Česká republika investovat do svých sítí, aby tady mohl běhat ten německý přebytek. A já si myslím, že důležitá je cena té elektrické energie. Znovu se k tomu vracím. Zaprvé obnovitelné zdroje by neměly zdražovat cenu elektrické energie. Německé rozhodnutí, že nebudou využívat jádro, jednoznačně vede k tomu, že v rámci Evropské unie poletí cena elektrické energie nahoru. Druhá věc je, že by neměly ...

Václav MORAVEC, moderátor:

To letěla, ale teď klesla zase. Po tom prvotním ...

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... druhá věc je, že nesmí ohrožovat bezpečnost té sítě. To znamená, že musí ta síť fungovat tak, aby tam nebylo ani přepětí, ani podpětí. A to ty německé koncepce prostě zajistit nemohou, prostě přibývá těch obnovitelných zdrojů, tedy rizik přibývá, investice v Německu nejsou, v České republice bude to muset zaplatit český zákazník. To znamená české firmy v cenách a české domácnosti. Já si proto myslím, že bychom mohli uvažovat o nějakém odvážnějším národním řešení. Tak, jak jsem o tom mluvil, že prostě vydáme se jinou cestou, než cestou jednotného trhu, protože ten nás bude cenově dramaticky zatěžovat. Naše domácnosti i naše firmy ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Jaké řešení tedy navrhujete, pokud byste to nám laikům měl vysvětlit?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

To, které zatím premiér odmítá a já myslím, že k tomu v čase dojdeme. Chápu nějaké diplomatické kroky a různá vyjádření. Ale Poláci ty trafačky na těch hranicích prostě stavět budou a já si myslím, že my je budeme dělat, až ta situace bude dramatičtější taky. Takže já bych to rozhodnutí ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy byste ho neodkládal a vy byste už ty trafačky začal vypisovat výběrové řízení?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

V podstatě ano. Myslím si, že na tom ušetříme nejenom na sítích, ale v budoucnu na tom ušetříme hlavně na cenách pro občany a pro firmy.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já bych v této ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Jen stručně.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... v téhle té chvíli bych zachoval postoj pana premiéra. Přesto z České republiky musí znít jasné stanovisko, že budování energetické koncepce v Evropě musí být racionální, nesmí to být prostě nápady, které naprosto neodpovídají realitě, protože my nemůžeme naší přenosovou soustavu zatěžovat investicemi, které prostě se netýkají pouze ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Teď k programovému řediteli Hnutí Duha Vojtěchu Koteckému. Vy jste slyšel nová čísla, se kterými přišel ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, kde zásadně přehodnocuje číslo výroby elektřiny z jádra, že v těch příštích 20 letech tedy 50 % elektřiny vyrobené z jádra, nikoliv 80 %. Co zatím říkáte těm prvním představám nového ministra průmyslu a obchodu k budoucí energetické koncepci?

Vojtěch KOTECKÝ, programový ředitel Hnutí Duha:

Já si myslím, že není ani tak důležité, jaký počet jaderných reaktorů bude v nové energetické koncepci, protože všichni víme, že, jestli a jaké se u nás budou stavět reaktory, nerozhodují plány ministerských úředníků, nýbrž bynsplán ČEZ a ekonomická kondice těch jednotlivých projektů. To, na co by se ministerstvo průmyslu, ministr průmyslu a vláda měli především soustředit, je nastartování chytré ekonomiky tak, aby Česká republika byla schopná vyrábět více a zajišťovat lepší životní standard s menší spotřebou energie tak, jako na to zaměří energetické koncepce jiné evropské státy. Česká republika na jednu vyrobenou korunu hrubého domácího produktu spotřebuje čtvrté největší množství energie, to je čtvrté největší množství uhlí, ropy, zemního plynu, uranu ze všech států Evropské unie. To samozřejmě znamená vyšší účty pro domácnosti a větší náklady pro český průmysl. A stát by se především ve své energetické koncepci měl zaměřit nikoliv na rozdělování trhu mezi energetické společnosti, ale na to, aby pomohl milionům domácností a tisícovkám firem se snižováním nákladů na energii takovým programem, jako byla třeba úspěšná populární Zelená úsporám. Programy, které by pomohly s investicemi do chytrých domů, umožnily domácnostem investovat do domů tak, aby razantně snížily svoje náklady na teplo a snížily svoji závislost na dražším a dražším zemním plynu z Ruska a na uhlí z velkých povrchových dolů.

Václav MORAVEC, moderátor:

To pro vás tedy bude klíčové v rámci té energetické koncepce, aby ministerstvo průmyslu a obchodu myslelo právě na tu chytrou ekonomiku a akcentaci právě v energetické náročnosti?

Vojtěch KOTECKÝ, programový ředitel Hnutí Duha:

Ono na ni myslí. Když se podíváte do energetické koncepce této předchozí, všech, které u nás vznikly, tak se tam obvykle hovoří o tom, že jednou z hlavních priorit bude posilování energetické efektivnosti. Ale tím to obvykle končí. My potřebujeme, aby se o tom nejenom mluvilo, ale aby tam byly konkrétní programy, které stát nastartuje, podobně jako tam stát plánuje například výstavbu nových elektráren, kterými stát nastartuje podobné investice, pomůže domácnostem, pomůže průmyslovým podnikům. Například, aby tam podobný program, jako byla Zelená úsporám, který by pomohl domácnostem s investicemi do zateplování domů. Ty příležitosti jsou enormní. Podle Pačesovy komise, která na objednávku vlády propočítávala možnosti české energetiky, jsou jenom možnosti zateplování domů v přepočtu na energii asi dvakrát větší, než celá debata o územních limitech, o uhlí za územními limity v severních Čechách, o bourání dalších obcí, o vystěhování tisíců lidí kvůli rozšiřování uhelných dolů, tedy než celá debata, která dvě desítky let tady dominuje české energetické diskusi.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, v té budoucí energetické koncepci, rozpracujete i tuto část, aby nebyla jenom obecně proklamativní, jak tvrdí Vojtěch Kotecký, ale aby byla daleko podrobnější. A propos, padlo tady jméno Václava Pačese. Je pravda, že chcete tu energetickou koncepci právě podrobit oponentuře odborníků v čele s profesorem Pačesem?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Určitě to pravda je. Já jsem požádal pana profesora Pačese a paní předsedkyni Drábovou o konzultace a oponenturu této energetické koncepce. Považuji pana profesora za člověka, který u jedné takové práce již stál a velmi budu stát o jeho názor. Čili jsme se dohodli společně, že bychom postavili poradní tým ministra pro oponenturu této energetické koncepce, tak ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Počítáte s tím, že tam například můžou být i zástupci těch iniciativ typu Duhy, aby dohlédli na tu část, která bude zelená?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

V této chvíli není úplně jasná ta skladba. My jsme se s panem profesorem domluvili, že ten tým postavíme někdy během 14 dnů a představíme jej veřejnosti. Co se týče těch energetických úspor. Ona samozřejmě může vznikat na dvou úrovních. Každý ten primární zdroj při výrobě má jinou účinnost. To znamená, my se můžeme bavit o té účinnosti přímo u těch zdrojů a potom se můžeme bavit u těch konečných spotřebitelů. Já naprosto souhlasím, že bychom se měli ubírat těmi kroky, aby se ta, jak použil kolega z Hnutí Duha, chytrá ekonomika uplatňovala. Já pouze říkám, že ty výdaje, které budeme dávat z veřejných rozpočtů, musí být racionální a musí zapadat do toho, co jsou schopné naše podniky, naše výroba unést tak, abychom zbytečně tím, že se poženeme pouze za jedním tím atributem, prostě nesnižovali konkurenceschopnost České republiky. To je v této chvíli velmi důležitý faktor.

Václav MORAVEC, moderátor:

O té konkurenceschopnosti ještě bude záhy řeč. Rozloučím se tedy s Vojtěchem Koteckým z Hnutí Duha a se šéfem České energetické přenosové soustavy Vladimírem Tošovským. Přeji vám hezký zbytek dne a děkuji, že jste přijali pozvání do Otázek.

Vojtěch KOTECKÝ, programový ředitel Hnutí Duha:

Na shledanou.

Vladimír TOŠOVSKÝ, předseda představenstva ČEPS:

Na shledanou.

Václav MORAVEC, moderátor:

A ještě k vám, pánové. Když se budou stavět tři nové bloky jaderných elektráren, podle té nové energetické koncepce, tak je pravděpodobné, že bez státní podpory se to neobejde. Co kroutíte hlavou, Milane Urbane? Záruky za úvěry pro ČEZ, nebo stanovení minimální ceny odkupní?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Já si myslím, že ty investice musí být realizovány z prostředků ČEZ. A musí být samozřejmě realizovány v čase. Jestli říkáme tady nějaké úvahy a vize o pátém bloku v Dukovanech, tak to samozřejmě bude v nějakém jiném čase, než dostavba třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. A tedy spuštění takového bloku v Dukovanech já bych viděl někdy v roce 30, možná ještě ve vzdálenějším horizontu, ale jestli dovolíte ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy si myslíte, kdybyste byl tedy ministrem průmyslu a obchodu, tak byste nedával garance, kdyby ČEZ, a je to pravděpodobné, pane ministře, že ČEZ přijde s nějakou formou záruk?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... já myslím, že jsem o tom přesvědčen, že tyto investice musí být realizovány z vnitřních zdrojů společnosti ČEZ. Samozřejmě otázka, jak v těch dobách, realizace těch investic bude vysávat stát dividendu z ČEZ, jestli ji tam nechá ve prospěch těch investic, nebo bude ten podíl státu menší a tak dále. Tohle jsou správné úvahy ...

Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená, že vy byste třeba snížil dividendu ČEZ, aby stát ne ...

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Já to netvrdím, ale kdyby to bylo potřeba, tak určitě bych radši snížil dividendu ČEZ, než hledal ve státním rozpočtu nějaké další prostředky a garance a podobné záležitosti, jak stavět podobné investice. Myslím si, že tam musí platit prioritně, že to je z vnitřních zdrojů společnosti ČEZ.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, požádá s největší pravděpodobností ČEZ o nějakou formu státní garance pro výstavbu dvou bloků Temelína?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já nevím, jestli požádá. Primární snahou by mělo být to, co říká kolega Urban, aby ta stavba byla realizována z prostředků ČEZ, to by mělo být primární snahou. To, že ...

Václav MORAVEC, moderátor:

I za cenu snížení dividendy, která byla velmi štědrá v posledních ...

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... to je určitě k diskusi a ne jen na mém rozhodnutí, ale určitě na diskusi celé vlády. A myslím si, že bude to strategickým rozhodnutím pro celou českou vládu a v této chvíli ještě není jasný nějaký závěr této diskuse.

Václav MORAVEC, moderátor:

Oba ale uvažujete o tom, že by stát neměl v žádné formě dávat nějaké garance, ať už v minimálních výkupních cenách elektřiny z ČEZ, nebo za nějaké bankovní záruky?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

V této chvíli ne. Každý stát se v tom chová trochu jinak. A uvidíme, jak se situace vyvine.

Václav MORAVEC, moderátor:

Nezdravá závislost? Podle Nečasova kabinetu ano. Řeč je o závislosti české ekonomiky na vývozu. A navíc na vývozu, který míří především do zemí sdružených v Evropské unii v čele s Německem. Vývoz tvořený především auty, autodíly a montovanou elektronikou představuje podle údajů českého ministerstva průmyslu a obchodu bezmála 80 % výkonu celé české ekonomiky. Pro srovnání před 12 lety byl vývoz na úrovni 63 %. Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo na začátku týdne novou exportní strategii České republiky do roku 2020. Její cíl je jednoduchý. Snížit závislost českého vývozu na trzích Evropské unie, zvýšit počet exportních odborů, nebo zapojit do vývozu víc malých a středních podniků. Aby byl export méně závislý na několika velkých firmách. Počet vývozců totiž v posledních letech klesá. Strategie také definuje 12 prioritních zemí pro český export. Jako jsou Brazílie, Čína, Indie, Irák, Ukrajina, nebo Spojené státy americké. Jeden ze závazků vlády zní: Počet českých obchodních misí v zahraničí se zdvojnásobí zhruba na 70. Snazší také bude získat půjčku od České exportní banky.

Petr NEČAS, premiér; předseda strany /ODS/ /6. 2. 2012/:

Dnes v podstatě je situace taková, že 10 největších firem, 10 největších exportérů reprezentuje v České republice prakticky 50 % exportu.

Michal MEJSTŘÍK, ekonom; člen NERV /6. 2. 2012/:

Nečekejme, že stát bude ty firmy vodit za ručičku, ale minimálně právě tou výhybkou je nasměruje třeba tím směrem, který už někdo jiný objevil.

Václav MORAVEC, moderátor:

Velká většina českého zboží zatím míří na evropské trhy. Nejvíc přibližně jedna třetina, jde do Německa. Nečasův kabinet ale chce, aby čeští exportéři vyváželi i na ostatní kontinenty. Úspěšní by mohli být například v Asii, Jižní Americe a v Africe, ale i na Středním východě.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/ /6. 2. 2012/:

Jsou to země s největším potenciálem růstu, ať už s růstem HDP s vysokým podílem na tom zahraničním obchodu.

Jaroslav LUDVA, velvyslanec ČR v SAE /6. 2. 2012/:

Spojené arabské emiráty je pro české podnikatele zajímavá destinace. Češi jsou tady velmi známí pro své kvalitní sklo.

Václav MORAVEC, moderátor:

I v Africe je o české zboží zájem. A to nejen o tradiční výrobky, jako jsou auta, sklo nebo obráběcí stroje. České firmy přitom loni vyvezly zboží v rekordní výši, téměř 3 biliony korun. Největší zájem je v zahraničí o česká auta a další součástky, které s výrobou aut souvisejí. Novou exportní strategii však kritizují zástupci malých a středních podniků. Předseda jejich asociace Karel Havlíček například nesouhlasí s výběrem některých prioritních a zájmových zemí pro český export. Nakolik, a teď začneme u Milana Urbana, máte pochopení pro tu kritiku, že zaprvé jsou tam některé země, které tam ani být nemusejí a že nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, obrazně řečeno, honí mnoho zajíců po jednom globálním exportním lese? Tedy, že těch 70 zastoupení je příliš vysoké číslo?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Já bych to určitě mohl nějak lacino kritizovat, zleva, zprava, zezdola, z vrchu, ale neudělám to, protože je to vážná věc. A jestli, když se díváme na prognózu vývoje ekonomiky v Evropské unii, kde v té rovnici přibývají další neznámé, mám na mysli embargo na íránskou naftu, ropu a takové další věci, tedy pravděpodobně ten vývoj bude nějaký plíživý a dlouhodobě to prostě bude nějaká plus nula, nebo minus nula v té ekonomice. Tak my musíme zcela zodpovědně přemýšlet o té diverzifikaci, tedy podívat se mimo Evropskou unii a využít toho, co tady v České republice umíme dobře, umíme dobré výrobky a dostat je tam, kde je nějaká tradice a nebo, kde se ty země rozvíjejí. Já v tom globálním bych velmi ocenil ten výběr těch prioritních zemí, ten BRIC, jak se říká, to znamená Brazílie, Indie, Rusko, Čína, já bych možná přidal Kazachstán. A tam bych věnoval opravdu velkou energii, protože vemte si, že to je více než 3 miliardy lidí a jsou to trhy, které prostě mají perspektivu a potenciál ...

Václav MORAVEC, moderátor:

V Kubově seznamu vám tedy chybí Kazachstán?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... růstu, tak, ale to říkám jakoby doprovodně, není to nic podle mého…Kazachstán má velmi jaksi nerostné bohatství vysoké, to je všeobecně známo. Takže by nebylo na škodu tam spolupracovat, ale ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... k té vaší radě, nebo k té výhradě těch malých ...

Václav MORAVEC, moderátor:

... Karla Havlíčka, který říká: "Ministr spojuje," cituji: "instituce, které spolu nemají nic společného, což nebude mít efekt."

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... já bych řekl, že ty země se rozdělují na prioritní. A kdyby se vláda shodla na tom, že politická, hospodářská strategie půjde do těch zemí, o kterých jsem mluvil a které jsou v té strategii jmenovány, tak je to správně. Druhá věc je, že je tam spousta těch zájmových a těch podle mého názoru je tam opravdu možná moc, takže se to úsilí může drobit. Ale tak, jak jsme o tom diskutovali už s panem ministrem, já myslím, že to je předmětem prostě nějakého vývoje, vždyť ten materiál je tady a určitě to není statický materiál, bude mít prostě nějakou dynamiku toho vývoje. Takže toho bych se nebál.

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže i to sloučení podporujete?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:
 

... jak to udělá to ministerstvo, jak to udělá? To znamená, že převádí některá tabulková místa na ministerstvo, má dojít ke kvalitativní výměně těch lidí. Tak to je, to já myslím, že je zodpovědnost pana ministra, aby tyto kroky ve skutečnosti znamenaly posun dopředu. Já bych si představoval daleko radikálnější variantu v těchto časech, kdy my musíme jít mimo Evropskou unii. Já bych si představoval hlubší spolupráci ministerstva zahraničních věcí s ministerstvem průmyslu a obchodu. To znamená, že ti noví lidé si sednou na ta zastupitelská místa, na ty obchodní rady, budou kvalifikovanější ...

Václav MORAVEC, moderátor:

To je, ale právě to, promiňte, ale ...

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... budou mít autonomní rozpočet ...

Václav MORAVEC, moderátor:

... ale to je právě to, proč se vás na to ptám. Jestli z té Kubovy proexportní strategie nečouhá to, že dlouhodobě tady jsou mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem zahraničí spory, které ...

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... to z toho čouhá, to z toho ...

Václav MORAVEC, moderátor:

... které ministr Kuba vyřešil tak, že si sloučil všechny ty své instituce a došlo k dalšímu prohloubení příkopu mezi ministerstvem zahraničí a ministerstvem průmyslu a obchodu.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... jestli dovolíte poslední větu. To z toho samozřejmě čouhá, ale je otázka, jestli toto je realistická varianta. Co je prosaditelné po těch 20 letech válek mezi ministerstvem zahraničních věcí, které vidí ty naše zahraniční zájmy úplně jinak, než ministerstvo průmyslu a obchodu a jakým způsobem se to dá posunout dopředu. Já myslím, že pan ministr se musí zavázat v nějakých číslech. Čísla bych si dovedl taky představit, že tam budou přesnější a budou jaksi závazně kontrolovatelná. Tak si musí poradit s tím, že když ta spolupráce nejde s tím ZAMINy tak úplně ani teď dobře, takž tenhle ten systém, který teď zavede, přinese to kýžené ovoce. Doufejme, že ano. Pro mě je důležité, znovu se vracím k tomu základu, ten BRIC, to znamená těch 5 prioritních zemí, na které se budeme soustředit.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ty tam jsou, pane ministře, v těch vašich cílech. Co ta možná námitka od Karla Havlíčka, tedy z Asociace malých a středních podniků, že slučujete instituce, které nemají nic společného a ještě navíc, že někteří kritici toho modelu říkají, starší úředníci hladoví na ministerstvu průmyslu a obchodu po vycestování, tak mají teď nové příležitosti, protože to je šito na vaše úředníky?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Začali jsme oponenturou, tak já se teď pokusím vysvětlit logiku té proexportní strategie. My jsme definovali společně se zástupci podnikatelů a myslím si, že s velkým procentem podnikatelů České republiky, se Svazem průmyslu a dopravy, s Hospodářskou komorou, prioritní země, pokud jenom zmíním, prioritních zemí je 12, zájmových zemí mimo Evropskou unii je 28. Pokud jenom odolám lehce té první námitce pane předsedy Urbana, čtu Brazílie, Čína, Indie, Irák, Kazachstán, takže Kazachstán je přímo mezi prioritními zeměmi. Shodli jsme se na tom, s tou podnikatelskou sférou a nastavili ty země tak, jak je oni potřebují. Já jsem přesvědčen, že české firmy potřebují, řekněme v tom front office, v tom vybudování zastoupení v tom zahraničí, mít lidi, kteří jsou z obchodu, kteří se o ten obchod zajímají, kteří mu rozumí a kteří dokáží sem dostávat rychlé informace, které jsou obchodního typu. Proto my v této chvíli nejdeme do žádné konfrontace mezi ministerstvem zahraničních věcí a námi. My říkáme, my vám dodáme do vašich týmů diplomatů, kteří působí v zahraničí, lidi, které zaplatíme my z našeho rozpočtu, nechceme na to ani korunu ze státního rozpočtu, všechno zaplatíme z MPO, budeme ty lidi vybírat společně ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Není to tedy Kubův truc podnik proti ministerstvu zahraničí?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... vůbec ne. Je to varianta, jakým způsobem podpořit bez nárůstu požadavků na státní rozpočet, vyslat lidi, které budeme vysílat společně a vybírat je společně s Hospodářskou komorou, vybírat je společně se Svazem průmyslu a obchodu, s Mezinárodní obchodní komorou. Ty vysílat do těch zemí, abychom my je mohli nějakým způsobem společně v této podnikatelské kooperaci s ministerstvem MPO, řekněme úkolovat tak, aby se k nám rychle dostávaly ty informace a tady ta restrukturalizace těch společností tady není o tom, že by někdo spojoval Czech Trade, či CzechInvest, on má každý trochu jiný záběr, ale z mého pohledu bude třeba, aby obě tyto instituce vyšly vstříc tomu, co ten trh potřebuje.

Václav MORAVEC, moderátor:

Nebudou tedy sloučeny?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

V této chvíli to není vůbec platforma pro diskusi. Myslím si, že je velmi důležité ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Budou existovat tedy dál autonomně?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... já v této chvíli si myslím, že i mohou existovat autonomně a ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, tak říkáte, že to v tuto chvíli vylučujete, že by se slučovaly a teď ...

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... já jsem neřekl, že to vylučuji. Já v této chvíli nemám pocit, že to, o čem se tady bavíme, je sloučení těchto dvou institucí. Považuji to spíše za boj nějakých skupin, které mají rády víc tu nebo víc tu organizaci, jsou s ní historicky více či méně spojeny.

Václav MORAVEC, moderátor:

Proto i ta kritika malých a středních podnikatelů?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Proto zřejmě i ta podnik, malých a středních podnikatelů. Z mého pohledu bychom se ale všichni měli více zajímat o to, jaký tento materiál přinese benefity českým exportérům, českým firmám? To je ta podstata. A podle mého, by se obě ty organizace, a zejména Czech Trade potom měl soustředit právě na ten backoffice, na vytvoření toho, když se nám sem podaří rychle dostat z těch zemí informace, abychom je dokázali předat těm podnikatelům až do těch krajů, abychom dokázali právě třeba malé a střední podnikatele vzdělávat v tom proexportu, protože oni mají trochu jiné starosti, než mají ti velcí vývozci, abychom jim dokázali pomáhat, abychom jim dokázali dobře zkomunikovat proces v České exportní bance, v EGAP, v zajišťovacím pojištění, aby prostě ta rychlost reakce na ty informace, které se k nám dostanou, byla zajištěna. A to si myslím, že není o slučování organizací, ale po přetvoření toho, protože obě jsou to organizace ministerstva průmyslu a mají sloužit českým podnikatelům, českým exportérům v tom, co potřebují.

Václav MORAVEC, moderátor:

Přebytky českého zahraničního obchodu vypovídají podle ekonomů o vysoké konkurenceschopnosti. I českých exportérů a zahraničních firem, které podnikají na českém území. Podívejme se na data. Řeč čísel je jasná. Zahraniční obchod České republiky skončil loni přebytkem víc než 191 miliardy korun. To je meziročně víc o zhruba 70 miliard. V prosinci, v samotném prosinci obchodní bilance skončila přebytkem 10,5 miliardy korun. Přebytek se zvýšil v obchodě s Německem, Francií, Slovenskem, přechodem ze schodku do přebytku se zlepšila obchodní bilance se Spojenými státy. Deficit klesl v obchodě s Ruskem. Schodek se nám naopak prohlubuje právě v obchodě s Čínou a Ázerbájdžánem. Z Česka se přitom nejvíc vyvážejí auta, elektronická zařízen, přístroje, počítače, tiskárny a stroje pro průmysl. Dalším hostem Otázek, prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Vítejte po čase v Otázkách. Přeji vám hezký dobrý den.

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

Dobrý den.

Václav MORAVEC, moderátor:

Nakolik je, pane prezidente, na místě v souvislosti s tou novou exportní strategií České republiky, nakolik je na místě kritika z příliš velkého počtu zastoupení?

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

Já se domnívám, že ta kritika není oprávněná. Zaprvé už bylo zmíněno, že ten materiál, který dnes máme na stole, není dogma a bude ještě schvalován vládou. To zaprvé. Zadruhé, když se ještě o malý krůček vrátím k tomu, co jste před chvílí všichni říkali, a to je kritika malých a středních firem. Je potřeba si uvědomit, že současná situace je, že 10 největších firem v této zemi dělá 80 % exportu a my naopak všichni chceme, aby se do tohoto systému zapojily další firmy a myslím tím malé a střední. A protože všechny ty firmy, těch 80 % vlastně zastupuje Hospodářská komora a Svaz průmyslu a i více jak 47 % zastupujeme malých a středních firem, tak jsme k tomu přizvali další a další odborníky. Čili já si myslím, že právě došlo k tomu, že téměř 70-80 %, a víc už opravdu v té časové tísni nebylo možné, vlastně všichni se k té proexportní záležitosti v budoucnosti vyjádřili. Co se týká těch jednotlivých míst, tak pro nás je pro všechny důležité, aby to bylo zejména mimo Evropskou unii, protože v Evropské unii dovolím si říci, že si dovedeme všichni jakž takž poradit, ale potřebujeme zejména pro jak pro ty velké, tak pro budoucnost těch středních firem, nastartovat situaci, že jim dám opravdu jednoduchých deskách, jakým způsobem se oni budou ucházet o tu či onu zakázku někde ve třetích zemích.

Václav MORAVEC, moderátor:

Tady na vás v té souvislosti velmi jednoduchá věc. Kdy podle vás nejpozději musí celý tento model, který v té nové proexportní strategii je obsažen, kdy musí vstoupit v platnost? Protože před vámi jako zaměstnavateli, je pravděpodobně velmi špatný rok, který skončí, když to velmi dobře půjde, tak někde kolem nuly, ale možná se dostane české hospodářství i do recese.

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

Pro nás pro všechny je důležité, aby právě ten model vstoupil co nejdříve v platnost, protože samozřejmě bude odvedena nějaká práce při slučování těch jednotlivých týmů, které mají nést tu novou strategii. A zadruhé, samozřejmě nic se neděje, aspoň z mého pohledu tak, jak já vnímám zatím, se nic neděje se strukturou CzechInvestu, ani Czech Trade. Takže to znamená, budeme nadále spolupracovat na těch vnitřních věcech. Ale pro nás pro všechny i pro ten celý systém nové exportní strategie je důležité, aby v následujícím kvartále už bylo zcela jasné, kudy ta nová cesta proexportu půjde.

Václav MORAVEC, moderátor:

Jinak řečeno, aby celý ten model sloučeným misí začal fungovat nejpozději k červnu letošního roku?

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

To by bylo samozřejmě optimální a bude záležet na ministerstvu průmyslu a obchodu a částečně samozřejmě i v souznění tak, jak jste řekli, na tom souznění s ministerstvem zahraničních věcí, by to opravdu bylo v červnu, nebo v červenci letošního roku, což si myslím, že já osobně i mí kolegové považují za optimální.

Václav MORAVEC, moderátor:

Tady padl jasný termín od Petra Kužela, prezidenta Hospodářské komory. Pane ministře, jste schopen ho garantovat, červen, červenec?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já myslím, že, pokud se bavíme o nějakém běhu modelu té implementace, tedy do zavedení do praxe, asi nejsem schopen garantovat, že v červnu a v červenci budou ve všech 70 zemích sedět ti lidé ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale v těch prioritních ...

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... ale můžeme se bavit o tom, že samozřejmě v těch prioritních. A my budeme velmi stát o spolupráci. Jsem přesvědčen, že v tom musí být jasná spolupráce ministerstva zahraničních věcí, MPO, Hospodářské komory, všech prostě zainteresovaných subjektů. My pouze v tom vidíme velkou, řekněme, přidanou hodnotu, že přinášíme za stejné peníze mnohem větší možnost vyslat do těch zemí lidi, kteří se tím obchodem zabývají, budou přímo komunikovat s českými firmami, tudíž budou vědět,co potřebují. Budou pocházet z jejich jakoby zdrojů, budeme je vybírat společně s Hospodářskou komorou, se Svazem průmyslu. To považuju za velmi důležitý krok.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pro tuzemskou průmyslovou produkci byl loňský rok rokem úspěšným. Když se průmysl dostal na tu předkrizovou úroveň roku 2007. Letošní rok bude ovšem podle ekonomů mnohem slabší, jak už jsem naznačoval a někteří analytici nevylučují ani pokles průmyslu. Průmyslová výroba v Česku za loňský rok, a už to sami vidíte, vzrostla o 6,9 %, v prosinci 2011 byla meziročně reálně vyšší o 2 %. Vidíte ono zpomalování z onoho grafu na svých obrazovkách. Pane prezidente Kuželi, vás teď čeká tripartita, protože vláda, odbory, zaměstnavatelé máte probírat další protikrizová opatření. Které kroky byste uvítal, aby například průmyslová výroba v letošním roce výrazně nezpomalila, jak naznačoval trend v prosinci?

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

Je důležité v tom, jak víme všichni, tak samozřejmě my potřebujeme, protože naše ekonomika je závislá, a o tom se tady celou dobu bavíme, na exportu. Samozřejmě právě, a to je důležité říci, že když se dobře povede, nebo, když se bude dobře vést exportu, tak je zcela jasné, že ten vlak, který export táhne za sebou, se dotkne i stavebnictví například. Čili my potřebujeme právě nastartovat nové obchody, nové modely ve třetích zemích, ale současně jet v tom vlaku v západní Evropě, protože samozřejmě napojení naše na Německo a na Francii a další země je velmi důležité. Také tady už dnes byla diskuse o možnosti rychlejšího čerpání finančních prostředků a samozřejmě v neposlední řadě o lepší odstraňování těch jednotlivých bariér. Ale zejména, řekl bych už dneska, bariér, které bohužel a těch některých pastí, které na nás možná i v rámci, promiňte, v rámci, já jsem teď špatně, já jsem myslel, že mi něco říkáte, omlouvám se ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Ne neříkám, zatím nic.

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

... v rámci toho, co na nás chystá teď Evropa a já si myslím, že to je právě velmi důležité, abychom i ty pasti, které na nás chystají v rámci životního prostředí z Evropy, abychom společně dovedli nějakým způsobem eliminovat a nedotklo se to našich podnikatelů.

Václav MORAVEC, moderátor:

S jakými kroky, tedy protikrizovými kroky, jestli byste mohl vyjmenovat dva, tři, přijdete jako Hospodářská komora na to jednání tripartity koncem února?

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

První krok je to, že bychom potřebovali, aby se nemohlo stát, že budeme opět diskutovat o novele zákoníku práce, to je první moment. Myslím si, že v současné době ten zákoník práce, který vlastně spatřil světlo světa v nedávných měsících, je velmi produktivní normou. Zadruhé máme již dnes diskusi o novém systému zákona o veřejných zakázkách. Tam je ta věc, která už dnes vlastně od 1. 1. 2012 trápí některé i zadavatele i ty, kdož se do této, do zakázek hlásí. A v neposlední řadě samozřejmě je to i o dopravní systémovosti, dostupnosti jednotlivých krajů, protože všichni diskutujeme o modelu pobídek a o modelu právě, jakým způsobem rychle dostaneme k našim podnikatelům, nebo vůbec k investorům, jak se dostali naši investoři do jednotlivých krajů a regionů. Ale možná bych se, ještě dovolte mi, vrátil k tomu, co jste diskutovali v první části vašich Otázek, a to je o energetice. Protože my si nemůžeme dovolit v současné době, abychom měli zvyšování, neustálé zvyšování cen elektrické energie a vůbec vstupů v rámci energetiky. A to je jedna z velkých otázek, které si myslím, že v budoucích týdnech a měsících nás budou velmi zajímat, protože to je o konkurenceschopnosti.

Václav MORAVEC, moderátor:

A vy byste to řešil jak? Milan Urban tady přišel s tím radikálním řešením, že by se Česká republika neměla zapojovat do toho jednotného energetického trhu a měla by jít víc národní cestou, když to hodně zjednoduším. Váš postoj jako Hospodářské komory je jaký?

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

Náš postoj je obdobný. Samozřejmě je důležité nepřekračovat, nebo respektive nejít na tu kvótu 13,2 %, kdy jsme se jako Česká republika zavázali, že budeme obnovitelných zdrojů do roku 2020, protože potom vše je navíc z našich kapes a z našich peněz. Vzpomeňme i ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, ale, jestli jsem to pochopil správně, tak případně dovysvětlení Martina Kuby, těch 13, víc než 13 % se dá splnit, aniž by, pane ministře, výrazně, chápu-li správně, skokově zdražila elektřina kvůli obnovitelným zdrojům?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

To určitě, protože v této chvíli ta podpora je zaměřena právě na kogeneraci. To znamená společnou výrobu elektriky a tepla. To je právě o tom někdy, že ty primární zdroje, když vyrábí tu elektriku, tak to teplo se třeba ztrácí, pokud se to vyrábí společně, tak ta podpora je poměrně účinná a lze tohoto dosáhnout. Ale má velkou pravdu pan prezident Hospodářské komory. Ale já v tom taky plně podporuji, že ten koncept musí být národní. A já jsem to řekl i v pátek ve Francii, že jsem přesvědčen, že České republice nemůže nikdo z Bruselu diktovat, jaký si má nastavit energetický mix. My ho musíme nastavit tak, abychom byli konkurenceschopnou zemí, aby Česká republika ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Což ale znamená pád té jednotné koncepce energetické politiky, který už se stejně ale rozplývá a měl fungovat k roku 2014? Chápu to správně, pane ministře?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já si myslím, že úplně ne pád. Že to znamená novou otevřenou debatu o tom, že jsme partneři, kteří do toho vstupují naprosto každý s jinými podmínkami a že nelze, aby prostě v nějaké prosklené budově v Bruselu někdo vymyslel koncept, který nese obrovské ekonomické náklady na veřejné rozpočty a sdělil nám, že my ho pouze musíme realizovat. To prostě není možné.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane předsedo?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

My jsme se zatím bavili jenom o elektrické energii. Když to téma rozšíříme o ropu a o plyn, tak bude bohužel ještě dramatičtější, protože to, co se odehrává kolem ropy, tak zřejmě bude záležitost dlouhodobá, která významně poznamená zaměstnanost, tedy konkurenceschopnost Evropské unie, protože to embargo na íránskou ropu, to je velký zásah do těch již zadlužených zemí. To Řecko, jestli je na kolenou, tak si lehne úplně, protože ono velmi značně odebírá tu íránskou ropu a bude se to prostě, tato rozhodnutí evropská se budou promítat do i do České republiky. Ta cena ropy má velký vliv pro výpočet ceny plynu, na burzách, protože ten vzorec je z lehkých a těžkých topných olejů, a tak dále. Čili bavme se o tom, jestli například u těchto komodit nesnížit daňové zatížení v České republice. Nikdo nám ...

Václav MORAVEC, moderátor:

A jsme znovu u spotřební daně, pane předsedo Urbane?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... jsme třeba u spotřební daně na paliva a jsme třeba u daně z přidané hodnoty na plyn.

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale váš předseda říká, že i na spotřební daň, Bohuslav Sobotka, že by se na spotřební ...

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Pane redaktore, já jsem si jistý, že tady můžeme být čerpačkou Evropy. To znamená, když budeme mít levnější spotřební daň, tak na tom jenom vyděláme. Vydělají na tom občané, firmy i stát a toto je naprosto podle mého názoru jasná, průhledná rovnice. Nikdo ji povalit nemůže jenom tím, že ministr Kalousek se spletl v roce 2009, tak z ješitnosti píše těm svým koaličním partnerům, že ten vývoj bude úplně obrácený. Ale tohle jsou nezpochybnitelná fakta ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... ale já myslím i obecně, jenom dovolte, prostě takhle můžeme uvažovat i u jiných daňových zatížení jiných komodit ...

Václav MORAVEC, moderátor:

To byste ale musel celkově přeskupit daňové zatížení jako takové v České republice. Pane ministře?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já jenom krátká reakce na to. Já myslím, že v některých z vašich minulých pořadů pan ministr dopravy poukazoval na ten příklad, jak to proběhlo ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Slovenska.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... na Slovensko, kde to nemělo ten efekt. Jsme skutečně vystaveni tomu, že ty daňové výběry musí být nějakým způsobem zachovány, abychom se udrželi v nějakém parametru rozpočtu. Pro mě je třeba důležitá diskuse o tom, kolik té spotřební daně směřujeme do Státního fondu dopravní infrastruktury, což navazuje na to, co říkal pan předseda Hospodářské komory Kužel, který říkal, že je třeba vybudovat tu dopravní infrastrukturu, o tom celá ta debata je, protože on se na ní potom ten průmysl velmi důležitě váže.

Václav MORAVEC, moderátor:

Loučíme se i pro tuto chvíli právě s prezidentem České hospodářské komory Petrem Kuželem. Těším se opět někdy v Otázkách na shledanou.

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory ČR:

Na shledanou.

Václav MORAVEC, moderátor:

A závěrečné téma, které se týká průmyslu a obchodu? ACTA smrdí. ACTA škodí vám i lidem ve vašem okolí. ACTA rovná se kyberfašismus. Málokterá z mezinárodních smluv si v poslední době zažila takové veřejné pranýřování, jako smlouva ACTA. Naposledy v sobotu. Proti ní v České republice protestovaly tisíce lidí. Největší počet odpůrců této mezinárodní smlouvy se sešel na pražském Staroměstském náměstí. Demonstranti svolaní Českou pirátskou stranou, volali nejen po zastavení ratifikace této obchodní dohody proti padělatelství. Žádají také přijetí ústavního zákona garantujícího svobodný Internet v České republice, transparentnější projednávání mezinárodních smluv, nebo otevření financování státních institucí a politických stran kontrole veřejnosti.

Mikuláš FERJERČÍN, místopředseda České pirátské strany /11. 2. 2012/:

Evidentně už se to začíná drolit v celé Evropě. Polsko také pozastavilo ratifikaci, v Německu se vláda nechala slyšet, že pozastavuje ratifikační proces, ani se dokonce ještě nechystají smlouvu podepsat. Takže věříme, že je dobrá šance, že se nám podaří ACTA zastavit. Ale to vládní prohlášení je takové dvouznačné, že směřuje spíš k tomu počkat, až se mediální vlna přežene a pak to v tichosti podepsat, a tomu rozhodně zabráníme.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zaznamenala Česká televize v sobotu požadavky organizátorů demonstrace. Mezinárodní obchodní dohoda ACTA měla původně bojovat s nelegálními padělky. Zástupci českého ministerstva průmyslu a obchodu, kteří se na vyjednávání smlouvy podíleli, tvrdí, citujme: "... že všechna opatření z dohody jsou už dávno součástí evropských i českých předpisů. Řada opatření prosazovaných například Spojenými státy americkými zůstala ve smlouvě nepovinných." Odborníci se přitom obávají, že budou protlačena různými lobbistickými skupinami. Například jde o prosazení odpovědnosti poskytovatelů internetového připojení za to, co si jeho uživatelé stahují. Česká vláda tento týden ústy premiéra Petra Nečase pozastavila kvůli nejasnostem ratifikační proces mezinárodní dohody ACTA.

Petr NEČAS, premiér /ODS/ /6. 2. 2012/:

My nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím. Takže ten ratifikační proces této smlouvy bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám.

Václav MORAVEC, moderátor:

Oznámil v týdnu premiér Petr Nečas. Protestujícím to však nestačí. Podobně se zachovalo Německo, Polsko, Slovensko. Nejen zástupci hudebního průmyslu, podle kterých je smlouva potřebná, za to českou vládu kritizovali. Pane ministře, jak dlouho bude trvat ona analýza, kterou sliboval premiér?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já k tomu tématu chci říct v podstatě dvě, nebo tři základní věci. To téma já jsem zdědil po kolegovi Kocourkovi, takže v momentě, kdy se projednávalo na vládě, já jsem ještě ve funkci nebyl. Myslím si, že ta reakce, která je dnes vidět na ulicích, není až tak úplně pouze reakcí k věcným výhradám. Je už určitou emoční náladou, která je spojena s tím, jak se ACTA projednávala. Ono to projednávání nebylo příliš otevřené a Česká republika, je třeba říct, že vždycky tlačila na to, aby se projednávalo otevřeně, všechny parametry byly položeny na stole. Musím říct, že budu první, kdo bude křičet a bránit a stát ve dveřích, pokud se budou zbytečně omezovat práva soukromého pohybu, příliš zasahovat do soukromí ...

Václav MORAVEC, moderátor:

A teď stojíte kde? Stojíte v těch dveřích a křičíte, když si přečtete tu smlouvu?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... pardon, ne. Na druhou stranu právě říkám, že v této chvíli ta ACTA přináší určité modely, které jsou nutné pro ochranu duševního vlastnictví. Věřím, že řada lidí, kteří se dnes třeba pohybují na těch ulicích, až budou mít svoje vlastní produkty, svoje vlastní softwary, které budou potřebovat ochránit, aby jim je někdo nesebral, budou se na tu problematiku možná dívat trochu jinak. Já v této chvíli poslouchám ty argumenty z obou stran a společně nad tou analýzou bych rád absolvoval hovor, jednak se zástupci stran, které si myslí, že ACTA je nutná z pohledu ochrany duševního vlastnictví a potom i se zástupci těch dnes demonstrujících, abych si poslechl ty argumenty, abych jako ministr průmyslu a obchodu slyšel oba ty parametry.

Václav MORAVEC, moderátor:

Chystáte tedy takový kulatý stůl mezi zástupci mezinárodní dohody ACTA, třeba Českou protipirátskou unií? Chápu to správně?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Rád bych, aby tato debata proběhla. Protože si myslím, že ty věcné argumenty nepadají na ulicích. To už je vždycky nějaký sociální rozměr, který si ten problém s sebou nese. A já mu rozumím, protože ona ta problematika není jednoduchá. Ta legislativa vstupuje skutečně do Internetu, do světa, který se chová jinak, než ten reálný svět.

Václav MORAVEC, moderátor:

Z toho, co teď víte o té mezinárodní dohodě, je na místě stahovat podpis České republiky z této mezinárodní dohody? Jasná odpověď.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já myslím, že je nutné položit věcné argumenty na stůl a vydiskutovat si je.

Václav MORAVEC, moderátor:

Zatím je nutné stahovat ten podpis, nebo když se podíváte i na tu hysterii, která vznikla kolem smlouvy ACTA, je pravděpodobné, že ta smlouva vlastně už teď bude mrtvou smlouvou?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Ten model, jakým byla projednávána a to, jakou reakci vyvolala, ji staví do velmi nešťastného světla. Já bych byl rád, aby v České republice byl ten proces tak, že budou položeny argumenty na stůl, aby se k nim všichni mohli vyjádřit a aby ta diskuse byla skutečně vedená věcně. A proto bych rád, aby u kulatého stolu MPO se sešli zástupci obou stran.

Václav MORAVEC, moderátor:

Šéf odboru mezinárodního práva ministerstva průmyslu a obchodu Alex Ivančo před 10 dny na adresu mezinárodní dohody ACTA v deníku Hospodářské noviny prohlásil, a teď cituji, Milane Urbane: "Úroveň ochrany duševního vlastnictví je u nás i v Evropské unii mnohem vyšší, než v dohodě ACTA. Všechna povinná opatření už v našem právním řádu obsažena jsou." Proč tedy teď jako sociální demokraté chcete jít ještě dál než premiér a říkáte České republice, respektive vládě, ať úplně stáhne podpis pod ACTY? Pane předsedo.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Já si myslím, že to je naprosto zbytečná špiclovací norma, která se tady objevuje po těch normách, kdy se sledují všechny mobilní telefony, kdo komu volal, kde byl, v kolik to bylo hodin ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale promiňte, všechno to, co je v té dohodě, tak už je v českých zákonech. Dovolte, proč jste nekřičeli dřív?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

... dovolte, já bych to řekl, to není, toto existuje celosvětově. Máme tady světovou obchodní organizaci, máme tady další organizace, které mají chránit autorská práva. Neumějí to, nedaří se jim to, ptejme se proč, ale nefanděme, nebo nesouhlasme s takovýmito špiclovacími normami, jejichž cílem není pravděpodobně primárně ochránit autorská práva, ale jejíchž smyslem a cílem je špiclovat. A já si myslím, že ochrana té osobní svobody, šíření informací je nesmírně důležitá z hlediska základních svobod a já bych nenasakoval ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Vy byste si, promiňte, ale vy byste se nepřipojoval k žádné mezinárodní dohodě, i když nerozšiřuje už platné právní normy v této zemi?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Já bych se k žádné normě špiclovací, která se jmenuje ACTA, a která se příště bude jmenovat nějak jinak, nikdy nepřipojil. Já bych je s tím prostě vyhodil a žádné analýzy v toto smyslu tomu nepomohou, protože jsem přesvědčen o tom, že nakonec to v té popelnici skončí.

Václav MORAVEC, moderátor:

Že už teď je ta smlouva mrtvá?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Já jsem si jist.

Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Já znovu mohu zopakovat, že ten způsob toho projednávání staví do velmi nešťastného světla. Přesto ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Takže podle vás nakonec skončí v popelnici?

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... to já teď nechci předjímat. Já si myslím, že je velmi důležité, abychom byli schopni si v klidu vyříkat všechny ty argumenty pro a proti. Znovu opakuji, že vůbec si neumím představit, že by ODS, nebo já jako ministr jsme podporovali jakoukoliv normu, která zvyšuje zásah do soukromí. Přesto musím říct, že pro řadu našich, řekněme, výrobců duševního vlastnictví ta smlouva může mít model toho, že můžou lépe v jiných zemích, pokud jim tam bude zcizen nějaký patent, nebo nějaký nápad ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale ty země se musejí přihlásit k té smlouvě, pane ministře.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Ano, ano ...

Václav MORAVEC, moderátor:

A Čína a tyto země to neudělají.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

... ano, samožřejmě ...

Václav MORAVEC, moderátor:

Ale jinak řečeno vy, jako sociální demokraté v případě, že vláda nestáhne podpis a dá smlouvu do obou komor parlamentu, tak ji odmítnete?

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Absolutně.

Václav MORAVEC, moderátor:

Děkuji hlavním hostům Otázek. Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu České republiky z ODS a Milan Urban, předseda sněmovního hospodářského výboru. Děkuji za váš čas, děkuji, že jste byli hosty Otázek.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/:

Děkuji. Hezký den.

Milan URBAN, předseda sněmovního hospodářského výboru /ČSSD/:

Děkuji za pozvání. Hezký den. 

MUDr. Martin Kuba

MUDr. Martin Kuba

člen výkonné rady, předseda regionálního sdružení, expert pro průmysl a obchod

Více o autorovi