Europoslanci ODS: Návrh víceletého rozpočtu EU se Komisi příliš nepovedl

(www.ods.cz) Evropská komise dnes po dlouhých průtazích zveřejnila návrh víceletého finančního rámce (MFF), což je fakticky rozpočet EU na další sedmileté finanční období, které začne v roce 2028.
„Překvapila mě netransparentnost celého procesu, kdy bylo vše kolem návrhu do poslední chvíle utajeno, přestože nás Komise neustále přesvědčovala o tom, jak důležitá pro ni transparentnost je. Za šťastné nepovažuji ani to, že předsedkyně Komise prezentaci tohoto zásadního návrhu naplánovala na poslední týden před parlamentními prázdninami, a to zvlášť v situaci, kdy se dopředu šuškalo, že komisaři chystají převratnou změnu v nastavení evropských financí,“ netají se kritikou předsedkyně europoslaneckého klubu ODS Veronika Vrecionová.
Kritičtí jsou europoslanci ODS ovšem také vůči samotnému obsahu navrženého víceletého finančního rámce.
„Z našeho pohledu je nafouknutí příjmové stránky rozpočtu příliš vysoké. Naprosto odmítáme s tím související návrh na nové tzv. vlastní zdroje, což jsou ve skutečnosti nové unijní daně. Nejhorší z nich je podle mého názoru návrh na daň, která má zatížit firmy. Otvíráme jím Pandořinu skříňku se systémem celoevropských daní. Souhlasit nemohu ani s daní, která povede k drakonickému zdražení tabáku.
Unii navíc nyní očividně dobíhá, že si v minulém funkčním období půjčila obrovské finanční částky na program Next Generation EU a úroky z těchto dluhů budou nyní výrazně zatěžovat budoucí rozpočtové období,“ označil nejproblematičtější části návrhu místopředseda poslaneckého klubu ECR Alexandr Vondra a dodal: „Za pozitivní naopak považuji zvýšení prostředků v kapitole určené na bezpečnost. V době, kdy Evropa má nové priority a musíme proto například více investovat do naší obranyschopnosti, je nezbytné redukovat výdaje na řadu dalších oblastí. To se logicky musí dotknout i tak důležitých oblastí, jako jsou kohezní fondy či zemědělská politika. Omezení prostředků pro obě oblasti je ovšem v návrhu až příliš vysoké.“
„V kohezi i zemědělské politice je ovšem po jejich omezení nezbytné, aby došlo k tomu, že peníze pro ně určené budou využívány opravdu efektivně a budou směřovat do skutečně potřebných oblastí. Ve společné zemědělské politice je navíc nyní naprosto nevyhnutelné, aby došlo k zastropování dotací pro největší podniky. Peníze, kterých bude méně, nemohou končit zejména v rukách obřích agroholdingů,“ vyjádřila se k zemědělské části rozpočtového návrhu z pozice předsedkyně europarlamentního zemědělského výboru Veronika Vrecionová.
Další důležitou část návrhu, která se věnuje energetické politice, okomentoval europoslanec Ondřej Krutílek: „Na první pohled se jako pozitivní jeví návrh na navýšení investic do elektrických sítí. Jenže i toto opatření bude samo o sobě málo účinné, pokud do těchto sítí zároveň nebudeme dodávat stabilní elektřinu z jádra a jiných nízkouhlíkových zdrojů. Konkrétním kladem návrhu jsou peníze vyčleněné na transevropské dopravní koridory, a to včetně vysokorychlostních železnic.“
„Celkově působí celý návrh víceletého finančního rámce, jak ho předložila Komise, jako nedodělaný a místy značně nejasný. Zatím v něm chybí řada konkrétních údajů. Jinak návrh vysvětluje předsedkyně Komise a jinak ho interpretují konkrétní komisaři. Je složité ho komplexně zhodnotit, když nevíme, jak konkrétně budou fungovat nové programy, či co přesně budou muset ve svých národních plánech při rozdělování peněz zohledňovat členské státy, na které nyní budou zřejmě přeneseny větší pravomoci. Samozřejmě ale platí, že nynější návrh je jen začátkem dlouhého procesu vyjednávání,“ uvedl na závěr Ondřej Krutílek.
Návrh víceletého finančního plánu musí ještě jednomyslně schválit Evropská rada a souhlas s ním před tím musí vyslovit také Evropský parlament.
předsedkyně europoslaneckého klubu ODS
členka Programového týmu ODS zemědělství
místopředseda klubu Evropských konzervativců a reformistů (ECR)
poslanec EP
místopředseda strany
poslanec EP