ČRo Plus: Nové klimatické cíle Evropské komise jsou cesta do pekel, říká Alexandr Vondra

4. července 2025
ČRo Plus: Nové klimatické cíle Evropské komise jsou cesta do pekel, říká Alexandr Vondra

(ČRo Plus) Evropská komise navrhuje do roku 2040 snížit emise oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. A to i přes nesouhlas některých členských států včetně Česka. „Je to radikální ideologický návrh,“ kritizuje v Pro a proti Českého rozhlasu Plus europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Je snížení emisí o 90 procent do roku 2040 správný cíl?

Ne, je to úplně špatně. Je to katastrofální návrh. Je to to nejhorší, co Evropská komise od svého schválení loni vyplodila. Je nutné to zastavit, protože jinak to bude mít ohromné dopady na životní úroveň lidí v Evropě a je to prostě totálně špatně. Je to příklad stachanovštiny – takového starého bolševického, nerealistického plánování, které slibovalo ráj na zemi a skončilo peklem.

Proč si, pane Vondro, myslíte, že to bude katastrofa?

Podívejte, nemusíte studovat matfyz (Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, pozn. red.), abyste pochopil, že jestli se má snížit hladina emisí CO₂ o 55 procent do roku 2030 a v roce 2050 má být neutralita, tedy snížení o 100 procent, tak ta polovina je 77,5 procent. Nikoliv 90 procent v roce 2040.

Není to to, co Evropská komise slíbila, když nastupovala do své funkce – že bude realističtěji přistupovat ke Green Dealu v zájmu udržení evropské konkurenceschopnosti ve vztahu ke konkurenci z Číny a Spojených států. Je to přesně pravý opak. Je to radikální ideologický návrh, který nemá s realitou nic společného.

Evropská komise odůvodnila svůj návrh tak, že vytyčený směr poskytne jistotu investorům, inovacím a posílí vedoucí postavení evropských podniků v průmyslu a zvýší energetickou bezpečnost Evropy. Pane Vondro, jak tomuto odůvodnění rozumíte?

Jako výsledku lobbyingu některých firem. Ano, je tady skupina evropských firem, která napsala dopis Evropské komisi, že cíle na úrovni 90 procent podporují, a tím v Evropském parlamentu příznivci tohoto stachanovského cíle argumentují.

Existuje soupis různých firem, protože právě ty mají slíbené různé úlitby. Já jsem tam například nenašel žádnou českou firmu, žádnou polskou firmu.

Firmy si dělají čárku na to, že budou mít velký byznys. Ale kdo to pak zaplatí? Zaplatí to člověk na svých účtech, ať už to bude vytápění, doprava, bydlení, svícení. Už vidíme, že to začíná fungovat a stoupají životní náklady.

Podle mě je tu jeden krásný příklad: Evropská komise, pod tlakem zemědělců, se rozhodla zemědělství z těch cílů vyčlenit. Protože oni se naštvali a přivezli kopky hnoje a vidle před budovu Evropského parlamentu a Evropské komise. Tak najednou si uvědomili, že je to velmi organizovaná skupina, tudíž takže tu z toho vypustíme.

Komise ale hřeší na to, že normální lidé, kteří musejí pracovat a platit účty a své základní životní potřeby, nejsou schopni se takto zorganizovat. A pak nejedná v zájmu obyvatel, ale v zájmu určitého počtu firem, kterým slíbí nějaké výhody. To je podle mě skutečně cesta do pekel.

Alexandr Vondra

místopředseda klubu Evropských konzervativců a reformistů (ECR)
poslanec EP
místopředseda strany