ČRo Plus: Měli by policisté brát stejně jako vojáci?

7. května 2025
ČRo Plus: Měli by policisté brát stejně jako vojáci?

(ČRo Plus) Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce upravit svůj návrh na růst platů policistů a hasičů podle toho, co předloží ministryně obrany Jana Černochová. Ta už dříve řekla, že vojáci by měli dostat měsíčně o 8 300 korun více. „Nůžky se rozevírají, je potřeba to vybalancovat,“ oponuje předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček.

Vidíte nebezpečí v tom, že vojáci platově odskočí policistům?
Nenazval bych to předvolební záležitostí, protože tento problém bychom řešit museli. Souvisí to především s nárůstem rozpočtu ministerstva obrany, který má svůj důvod mimo naši republiku. Jde o prezentaci Česka v rámci Severoatlantické aliance.

Nicméně jako problém to vnímám, protože bude velmi složité vybalancovat to, že vojákům plat naroste, jelikož je nutné posílit armádu. A na druhou stranu bude složité nesnížit vnitřní bezpečnost a nenarušit úkoly, které bezpečnostní sbory konají. To jsou nůžky, které se rozevírají.

Jak najít platovou rovnováhu mezi vojáky, policisty, hasiči a dalšími? Ministr Rakušan říká, že je nutné nastavit podmínky tak, aby systém přinášel jistotu. Působí to tak na vás?

Potřebujete k tomu mít tvrdá data a znát právní situaci. Každá úprava služebního poměru včetně finančních nároků je jiná, každý z těch bodů funguje podle jiného zákona. Porovnávat to jedním legislativním aktem je skoro nemožné.

Politický úkol je, jak to v rámci systému narovnat. Protože některé funkce spjaté s činností důstojníků jsou nesrovnatelné s tím, co dělají jiné bezpečnostní sbory nebo hasiči. Je nutné najít hodnocení a maximálně se na tom shodnout. K tomu potřebujeme celou vládu, nikoliv pouze ministra vnitra a ministryni obrany.

Musejí se platy pro vojáky na jedné straně a platy pro ostatní bezpečnostní složky (policisty, hasiče, vězeňské dozorce) projednávat společně? Jsou to spojené nádoby?
Z politického hlediska ano, protože se bavíme o nůžkách, které se mohou rozevřít. Faktem je, že už dneska signalizují jak bezpečnostní sbory, tak armáda, že někteří důstojníci, vojáci i policisté prostě změní dres, protože chtějí mít lepší podmínky a vykonávat profesionálně svoji činnost.

Pokud bude vláda zodpovědná, bude chtít, aby se znovu udělala analýza počtů i agend. Stále se bavíme o tom, že policii snížíme počet agend, abychom ušetřili některé úřední výkony, aby policie mohla být více na ulicích. Ale zatím se nám to úplně nepodařilo. Je to boj s byrokratickým šimlem, který trvá desítky let. To bychom měli změnit.

Tlačí nás čas? Je nutné co nejdříve rozhodnout o tom, jak a za jakých podmínek by měly stoupnout platy vojáků, policistů, hasičů a dalších?
Teď už je to vyšroubováno tak, že musí přijít nějaká exekutivní akce vlády. Předpokládám dohodu představitelů obou resortů a ministra financí tak, aby se něco realizovalo, protože očekávání jsou veliká.

My jako politici to podporujeme, ale systémové řešení prostě není. Musíme mít jiné podklady, musíme se nad ním střetnout na uzavřeném jednání a dělat to zodpovědně.

Pro tyto změny je ideální první polovina volebního období. Musíme být na to připraveni, skočit na to hned, možná to dát do vládního prohlášení. Ale teď před volbami to je takové flikování situace.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

poslanec PČR
předseda výboru pro bezpečnost PS PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek