0
28. dubna 2017

Alexandra Udženija: Události, komentáře: Premiér proti vicepremiérovi

(ČT 24) Spor mezi Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem graduje. Ministr financí doručil do sněmovny dopis, ve kterém se snaží vysvětlit kauzu korunových dluhopisů. Premiér se k němu chce vyjádřit příští týden, už teď ale prohlásil, že místopředseda kazí vládě pověst. Předsedové opozičních TOP 09 a ODS rovnou říkají, že je dokument nepřesvědčil. Jakou koncovku bude mít tento nejnovější koaliční konflikt? A jak se na možnou vládní krizi připravují opoziční strany? V Událostech, komentářích o tématu hovořila 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

 

 

David BOREK, moderátor:
Ministr financí Babiš dnes doručil do sněmovny dopis, ve kterém vysvětluje některé sporné body svého předchozího podnikání, především transakce s nezdaněnými dluhopisy. Pravicové opozici ale Babišovo vysvětlení nestačí. Vyzvala proto dnes premiéra Sobotku k jeho odvolání. Ten si chce nejdřív dokument přes víkend podrobně prostudovat.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/:
Musí vysvětlit pochybnosti, musí reagovat na usnesení Poslanecké sněmovny. Ty problémy, které se vyrojili během jeho podnikání, zbytečně vládu zatěžují.

Andrej BABIŠ, ministr financí /ANO/:
Vy chcete platit víc daní? No, určitě nechcete, nikdo nechce platit víc daní a všichni platíme daně podle zákonů a já jsem byl podnikatel a bojoval jsem za firmu a ta moje firma potřebovala ty peníze.

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/:
Velmi pochybuji, že by akceptováním tohoto dopisu chtěl předseda vlády převzít politickou odpovědnost za svého ministra financí. Za tohle by politickou odpovědnost mohl převzít pouze sebevrah.

Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda strany /ČSSD/:
Štve mě, že dosavadní dobrá pověst a úspěšná práce mé vlády je devastována neschopností ministra financí vysvětlit a řešit problémy, jako jsou třeba jeho korunové dluhopisy.

Miloš ZEMAN, prezident republiky:
V takovém případě bych si asi pana premiéra pozval a zeptal bych se ho, zda má cenu odvolávat jakéhokoli ministra půl roku před volbami.

David BOREK, moderátor:
Do té plejády politických názorů přidáme další. Naším hostem je Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS. Vítejte.

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Dobrý večer.

David BOREK, moderátor:
Ocituji z první tiskové zprávy vás, myslím, předsedy ODS pana Fialy: „Na tahu je nyní premiér. Vyčerpal už možnosti řečnění a musí jednat. Domnívám se, že premiér už dnes nemá jinou možnost, než Andreje Babiše odvolat. Taková je prostě realita a jestli chce premiér dokázat, že se probudil, musí to udělat.“ Konec citátu. Takže, paní Udženija, to je postoj ODS?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Ano.

David BOREK, moderátor:
Andrej Babiš musí z vlády?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Podle toho, co víme a jak se ta situace vyvíjí, nevidíme jinou možnost a nevidíme, že by se premiér měl zachovat jinak, než aby odvolal pana ministra Babiše, protože těch pochybností, těch výmluv, těch daňových a účetních kliček už je tak hodně a nemáme na ně odpovědi v tom dopise, který poslal pan ministr Babiš do Poslanecké sněmovny, není nic nového...

David BOREK, moderátor:
Vůbec nic? Ani o píď korekce vašeho názoru nebo zodpovězení nějakých otázek, které jste měla?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Ne.

David BOREK, moderátor:
Takže zpátky k té otázce, na kterou jste mi odpověděla, že pan Babiš musí jít?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Ano.

David BOREK, moderátor:
Znáte to přísloví, když chtějí bohové někoho potrestat, tak mu splní všechna přání?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Já si myslím, že v tuhle chvíli je hlavně na tahu pan premiér, protože on rozjel tuto krizi a on musí vědět, jak chce z této krize ven. Je to tato vládní koalice, která se tři roky hádá přes média, je to ČSSD, KDU a hnutí ANO. A jestli pan premiér předstoupil před veřejnost a zahájil tuto mediální přestřelku a měl takto tvrdá slova vůči ministrovi financí, tak já v tuto chvíli nevidím jedinou jinou možnost, než aby ho odvolal. Já nevím, jak by se měl tento spor urovnat přes noc, že Andrej Babiš řekne: „Já se změním, jí budu jiný, já vám všechno vysvětlím.“ Já opravdu nevím, jak by to mělo jinak vyvrcholit.

David BOREK, moderátor:
Já jsem se ptal spíše na zájmy ODS, protože to vypadalo, že tedy vám strašně záleží na tom, jakou reputaci bude mít premiér Sobotka. To přísloví o tom, když bohové chtějí někoho potrestat, tak mu splní všechna přání, jsem zmiňoval proto, že přáním ODS bylo v posledních měsících, aby se do politiky vrátil pravolevý spor, aby se debatovalo o daních, aby se debatovalo o tom, co s ekonomikou, co se základními přerozdělovacími mechanismy v této zemi. Opravdu chcete, aby tématem příštího půlroku byl Andrej Babiš?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Ne, my nechceme, aby tématem byl Andrej Babiš, ani na našich ideových konferencích, ani v naší vnitrostranické komunikaci není téma Andrej Babiš. Ale to téma Andreje Babiše je právě u sociální demokracie. A sociální demokracie má premiéra, vede tuto vládu a vyvolala tuto krizi a také ji má sama řešit. My říkáme jenom, co si o tom myslíme a to si myslím, že ze strany opozice je naprosto správné a oprávněné.

David BOREK, moderátor:
Ale také se od opozice čeká ten plán B nebo ten krok B. Jaký je tedy krok B pro ODS, když nastane ten den, kdy Bohuslav Sobotka navrhne odvolání Andreje Babiše z vlády?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Tak my opravdu vyčkáme, zda navrhne pan premiér...

David BOREK, moderátor:
Ano, tak říkám, pokud se to stane.

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
To jsou spekulace a v tu chvíli uvidíme, co se bude dít dál, v tu chvíli uvidíme, zda nás někdo vyzve k jednání. Myslíme si, že opravdu, a tady musím souhlasit v jednom s panem prezidentem, že vyvolávat předčasné volby 6 měsíců před řádnými volbami, které už jsou stanovené, by byl opravdu nesmysl. Ale nevidíme to, že kdyby se odvolal jeden ministr, že by mohla padnout celá vláda. Tak ať si tu krizi oni vyřeší. Vždyť to přece je normální, že se mění ministři. Vždyť pan Sobotka vyměnil tři své ministry ve vládě a nepadla vláda, tak může vyměnit jednoho z jiné strany.

David BOREK, moderátor:
Úplně realisticky, odvolat šéfa druhé nejsilnější politické strany v koalici, to asi znamená, že odejdou všichni, nebo myslíte si, a teď se ptám i proto, že předpokládám jako politička nasloucháte kuloárům, co se povídá po Praze, když to teď hodně přeženu. Povídá se tedy, že ta varianta opravdu nemusí být odchod hnutí ANO z vlády? Že to může skončit, jak jste říkala, tím v podstatě poetickým, takovou selankou, že jeden ministr prostě odejde a život jde dál?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Když jste zmínil to, co se povídá po Praze, tak já když toto vypuklo, tak jsem to nazvala takovou pokračující telenovelou, protože něco obdobného se nám dělo v Praze, kdy přesně koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, kde je také KDU, STAN a zelení, jim se rozpadla ta koalice, půl roku se jednalo o nové koalici a tak dále a když jsem na začátku říkala, že nejpravděpodobnější varianta bude, že se oni opět dají dohromady přes všechny spory, také to tak dopadlo. Takže uvidíme, co udělá premiér Sobotka. Opravdu ten tah je na něm a teprve potom se můžeme bavit, co dál.

David BOREK, moderátor:
Ne, teď se budeme bavit, co dál, protože vy jste významná politická síla, která má ambici se podílet na utváření věcí veřejných v této zemi, tak se znovu ptám, pro ODS tedy ten krok 2 v případě, že by byl návrh na odvolání pana Babiše z vlády, je: Nepřipustíme předčasné volby, nebo jsou nesmyslné, říkáte...

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Ano.

David BOREK, moderátor:
Ale pak je tady ještě jedno mezistádium. Také tady může být nedůvěra vládě. Předseda TOP 09, pan Kalousek říká, že nebudou hlasovat pro nedůvěru vládě, protože nechtějí umožnit prezidentu Zemanovi, aby v tom půl roce přicházel například s nějakým návrhem nového premiéra nebo dokonce nové vlády.

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Ano, my máme obdobný postoj jako TOP 09 v tomto. V tuto chvíli bychom nechtěli vyvolávat nedůvěru vládě a hlasování v Poslanecké sněmovně, protože tam vidíme několik rizik a mezi těmi riziky je i toto, které zmiňuje TOP 09.

David BOREK, moderátor:
A to, že jste řekla, že máte podobný názor a dala jste tam kondicionál, je to jenom moje novinářské ucho, nebo je tam mírný rozdíl oproti té rezolutnosti, se kterou to říká TOP 09? V žádném případě nebudete hlasovat, v takovém případě byste nehlasovali, teď zase musím dát já kondicionál, byste nehlasovali pro nedůvěru vládě v žádném případě, v žádném případě nebudete se odchylovat od toho, co říká TOP 09?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Nerada bych říkala v žádném případě, protože poslanecký klub a ODS o těchto variantách ještě nejednal a opravdu se to uvidí, až uvidíme kroky, které udělá pan premiér Sobotka, kdy on musí přijít s tím, jak si to představuje dál. A on by měl i přijít s tím, jak si to představuje dál, i kdyby chtěl odvolat pana ministra Babiše. Takže je to na něm, je to na sociální demokracii, oni tuto krizi vyvolali a my čekáme, s čím přijdou.

David BOREK, moderátor:
Ještě jeden citát pana předsedy Fialy. Ministr financí, teď tedy on komentuje ten dnešní dopis, nebo dnes publikovaný dopis. „Ministr financí z velké části zopakoval pouze své dřívější argumenty, do svého vysvětlení zahrnul pouze to, co sám chtěl, nikoli vše, co by pochybnosti o jeho podnikání a finančních transakcích rozptylovalo.“ Konec citátu. Paní místopředsedkyně, chápu to správně, že když pan Babiš je nedůvěryhodný, nevysvětlil své finanční transakce, tak je ale vyloučeno, abyste za půl roku vůbec jednali o nějaké vládní účasti v koalici, ve které by byl přítomen Andrej Babiš? Rozumím tomu správně?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
V tuto chvíli opravdu nám chybí některé základní odpovědi, a to například, proč právě využil institutu jednokorunových dluhopisů. My se domníváme, proč to je. Je to proto, aby se vyhnul placení daní z příjmů. Jsou zde pochybnosti ohledně Čapího hnízda, které ještě řeší OLAF. Tak je opravdu tady hodně těch pochybností a já jsem už jednou říkala u vašeho kolegy v Otázkách Václava Moravce, že já si nedovedu v tuto chvíli představit jít do koalice s panem Babišem už z důvodu jeho chování a rétoriky, protože pan Babiš, jestli si, tady vidíme, on tři roky všechny uráží, napadá, osočuje, ale nedej bože, když se jeho někdo zeptá na některé věci, které chceme vědět, tak to jsme okamžitě všichni nepřátelé číslo 1. Takže ta jeho rétorika a jeho chování se mně osobně velmi nelíbí a nedovedu si představit, jak bych s tímto člověkem spolupracovala.

David BOREK, moderátor:
A moje novinářské ucho tentokrát opět zaznamenalo kouzelnou frázi „neumím si představit“, což to se říká a přiznejme si na rovinu, je to způsob, jak nebýt úplně na 100 % rezolutní, protože když si něco neumím představit, to znamená, že si to možná za týden, za měsíc budu umět představit. Čili znovu se ptám, pokud se pochybnosti, které jste teď prezentovala o finančních transakcích a finanční minulosti pana Babiše, výrazným způsobem nevysvětlí, tak je vyloučeno, abyste s ním šli do koalice na podzim?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Občanská strana je demokratická strana a vždy, když se jedná o jakýchkoli koalicích, spolupracích, tak to prochází mechanismy hlasování v určitých orgánech - v poslaneckém klubu, ve výkonné radě. A já bych nerada předjímala za prvé tyto věci a za druhé opravdu počkejme si, jaké budou výsledky voleb, protože to je ten moment, který je...

David BOREK, moderátor:
Rozumím, ale když jste tak rezolutní teď, že pan Babiš má jít z vlády, tak vlastně proto se ptám. Kdybyste nebyli tak rezolutní, tak se neptám, protože v tom případě to znamená, že nemáte na to úplně 100% názor. Vy jste 100% řekli, že má jít z vlády, protože je nedůvěryhodný. Tak se ptám, jestli když je nedůvěryhodný, tak jestli do žádné vlády s ním za půl roku nepůjdete?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Já jsem zase znovu zopakovala, že o tom, s kým půjdeme do vlády a s kým budeme vládnout, tak se budeme bavit v momentě, až uvidíme výsledky voleb. Za sebe jsem řekla svůj názor a určitě Občanská demokratická strana v tu chvíli, kdy to bude aktuální, bude o tom jednat a bude o tom jednat tak, že bude o tom hlasovat, bude se o tom bavit, bude se o tom diskutovat. U nás nerozhoduje jeden muž jako v hnutí ANO, u nás rozhodují všichni členové.

David BOREK, moderátor:
Čili i to dnešní stanovisko pana Fialy, že pan Babiš má jít z vlády, bylo předtím nějak diskutováno?

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Ano, to bylo diskutováno v předsednictvu naší strany.

David BOREK, moderátor:
1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Děkujeme, že jste přišla do Událostí, komentářů. Na shledanou.

Alexandra UDŽENIJA, 1. místopředsedkyně strany /ODS/:
Děkuji za pozvání.

Alexandra Udženija

Alexandra Udženija

1. místopředsedkyně strany
expertka pro rozvoj ekonomiky a podnikatelského prostředí

Více o autorovi