10. ledna 2016

Petr Fiala v OVM: Ministr je odpovědný poslancům a občanům, ne svému hnutí a firmám

Hostem nedělního diskusního pořadu ČT Otázky Václava Moravce byl předseda ODS Petr Fiala.

Celé vystoupení předsedy ODS Petra Fialy v Otázkách Václava Moravce můžete zhlédnout v archivu ČT.

 

Václav MORAVEC, moderátor:

Vítejte a hezkou neděli vám všem ze Žižkovské televizní věže. Obstrukce a elektronická evidence tržeb. Dva pojmy, kterými končilo loňské jednání Poslanecké sněmovny a začínalo jimi jednání letošní. V pátek nebyla o dlouhé projevy v Poslanecké sněmovně kvůli elektronické evidenci tržeb nouze. Hádky se ovšem nekonaly. Dokonce jeden z opozičních poslanců, místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, byl nalomen hodinovým projevem Andreje Babiše. Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny; 8. 1. 2016 /STAN; TOP 09/: 

Z mého pohledu ukázal, že nápady jeho kolegů z ANO na omezování parlamentní diskuse jsou skutečně hloupé, protože právě v této parlamentní diskusi se může zrodit buď rozumný kompromis nebo přesvědčení některých poslanců, ať už z koalice, z opozice, pro ten zákon hlasovat nebo nehlasovat. Václav MORAVEC, moderátor:

Slova místopředsedy Poslanecké sněmovny, lídra Starostů Petra Gazdíka. Prvními hosty novoročních Otázek nebo prvních Otázek v roce 2016 jsou vicepremiér, lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Vítejte po čase v Otázkách. Hezký dobrý den, pane ministře. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Dobrý den všem. Václav MORAVEC, moderátor:

A vítám i lídra opozice, tedy lídra občanských demokratů Petra Fialu. Hezký dobrý den. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Dobrý den. Václav MORAVEC, moderátor:

Začnu u vás, pane předsedo Fialo, jako u vystudovaného politologa. Jak podrobně jsou v politických vědách zpracovány případy, kdy obstrukce se mohou otočit proti těm, kteří obstruují a pomoci těm, kterých se ta obstrukce týká. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Dobrý den přeji ještě jednou. Především je potřeba říct, že obstrukce jsou standardní součástí demokratické parlamentní diskuse. Já když si vzpomeneme na minulé funkční období, tak tam obstruovala sociální demokracie, nám se to tehdy nelíbilo. Teď obstruujeme my, zase se to nelíbí vládní koalici. To je celkem logické a normální Václav MORAVEC, moderátor:

Myslíte, že to je takový obstrukční folklor. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ne. Je to mimořádný nástroj, používá se v mimořádných případech, ale není to zase nic opravdu zvláštního. Prostě těch případů obstrukcí ve světě najdete celou řadu. Václav MORAVEC, moderátor:

A existují případy obstrukcí, které se opozici mohly nevyplatit, protože narážím na to, že Andreji Babišovi se vašimi obstrukcemi daří oddálit nebo podaří se mu oddálit zavedení elektronické evidence tržeb za krajské volby. Pokud by se ta věc nepovedla před krajskými volbami, tak vy byste přece z této možné chyby mohli těžit. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Pane doktore, tak to je taková jakási taktická úvaha. Já jsem před pár lety četl takovou německou knihu o politice a tak se jmenovala Taktiky je v politice dost, co chybí, je strategie. A to je pravda. A naše strategie je jednoznačná, chránit pracovité, aktivní lidi před tím, co na ně připravuje Sobotkova a Babišova vláda, co na ně připravuje tato vládní koalice. V tom je ta elektronická evidence tržeb jakýmsi vyvrcholením. Vezměme si to kontrolní hlášení, omezování paušálů, tisíce všelijakých regulací a předpisů a takhle to dál nemůže jít. 


Václav MORAVEC, moderátor:

A vy nemyslíte, že tím můžete pomoci hnutí ANO a Andreji Babišovi před krajskými volbami? Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ne. A nezlobte se na mě, já nebudu s lidmi experimentovat. Já bych tady mohl sedět a říkat, no tak ať si to udělají, však ono se ukáže, že jsme my měli pravdu a určitě bychom pravdu měli. Ale takhle přece nemůžeme uvažovat. Nám jde o to, aby ti aktivní lidé, na kterých mimochodem stojí naše prosperita a ekonomika, nebyli nadále poškozováni. A já cítím velkou podporu v této věci a nemám vůbec žádné pochybnosti ani jako politolog a už vůbec ne jako politik, že máme v těch obstrukcích v tomto směru pokračovat. Václav MORAVEC, moderátor:

Nehledě na krajské volby. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

A mimochodem, ještě jedna poznámka, my volíme obstrukce velmi mírné. Sociální demokracie v minulém období blokovala celou Poslaneckou sněmovnu, my blokujeme jeden zákon na mimořádné schůzi, neblokujeme jednání sněmovny. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Pane předsedo Babiši, vy jste oznámili v tomto týdnu, že se stůj co stůj o elektronické evidenci tržeb bude hlasovat na konci ledna. Hraje se s tím termínem, aby elektronická evidence tržeb byla zavedena až po krajských volbách, tedy v listopadu letošního roku, abyste měli výhodu před krajskými volbami? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Pane redaktore, s volbami to nemá nic společnýho. Je to poprvně v historii naší země, že se snažíme něco udělat proti šedé ekonomice. A já bych rád divákům vysvětlil, o co jde. Jde o narovnání podnikatelského prostředí a jde o strašně moc peněz. Jde o 18 miliard každý rok do našeho rozpočtu. Aby si lidi uměli představit, co to znamená, tak například kdybychom tyhle peníze vzali a dali jich našim důchodcům, tak to znamená 630 korun měsíčně pro každého důchodce, 7 560 korun ročně pro každého důchodce. Znamená ta suma každoročně 60 kilometrů dálnic. Václav MORAVEC, moderátor:

To jsou ale představy zatím vaše. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

300 obrněných transportérů, 54 tanků. My musíme zbrojit. Teďka máme novou situaci. Takže to je důležité, že to jsou peníze nás všech, které potřebujeme pro všechny. A já vůbec nechápu, proč vlastně pravice tomu brání. Oni říkají svobodu. Ano, my máme svobodu, můžeme mluvit, můžeme cestovat, ale my nemůžeme mít svobodu krást. Krást se nemá a tady je plno poctivých podnikatelů, hlavně týká se to všech. To se týká hypermarketů, velkých hotelů. Opozice říká živnostníci, není to pravda. Týká se to všech, kteří prodávají za hotové. 600 tisíc podnikatelů, velkých, malých, tam nerozlišujeme kdo. A nemá to žádný dopad na zákazníka, ten to ani nepozná. Ten dostane účtenku a jedná se jenom o namarkování tržby. Takže opozice nemá... Václav MORAVEC, moderátor:

A pokud byste měl odpovědět na ten časový plán. Vy necháte na konci ledna hlasovat v Poslanecké sněmovně. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ano. Václav MORAVEC, moderátor:

Stůj co stůj, i přes obstrukce občanských demokratů, TOP 09 a opozice. A kdy máte představu, pokud konec ledna Poslanecká sněmovna, únor Senát, podpis prezidenta, kdy vstoupí v platnost evidence tržeb? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Pane redaktore, ODS ovlivňovala život naší země po revoluci 15 let. A bohužel zakladatel ODS pan Klaus nešel do Německa hned v lednu 90 se zeptat, jak funguje takový stát s tržní ekonomikou. A kdyby šel, tak bysme měli jiný jednací řád. Já jsem se s tím zabýval a já jsem našel tady Parlamentní institut. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Můžete mi nejdřív, pane ministře, odpovědět na tu otázku, kdy začne platit elektronická evidence tržeb? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ano. Já se k tomu dostanu. To je časové omezení parlamentní rozpravy. To udělal Parlamentní institut sněmovny. A je to z roku 2012, takže možná si to nechala udělat pravice, když ČSSD obstruovala. A tady se jasně, co se tady říká? Že na příklad v Německu třetí čtení trvá 90 minut. Hodinu a půl. A kolik trvá elektronická evidence tržeb doposud? 30 hodin, 1800 minut. Z toho Kalousek mluvil o skladu ve Vrběticích 4 hodiny. Tak co to je... Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, odpovíte mi? Protože dostaneme se ke změně jednacího řádu. Kdy si přejete, aby vstoupila elektronická evidence tržeb v platnost? 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Elektronická evidence vstoupí v platnost, respektive bude fungovat 7 měsíců po schválení a účinnosti toho zákona. Ano? Protože... Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená listopad po krajských volbách, to tak vychází. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

7 měsíců od schválení. A já pevně doufám, a včera už bylo vidět, že pan Gazdík to konečně pochopil, protože moji kolegové mi připravili skvělý projev. Já bych doporučil všem občanům, aby si ho přečetli. Tam to každý pochopí, každý pochopí, o co jde. Tam jsme vyvrátili všechny ty demagogické domněnky, lži, tam jsou fakta. Ano? Že už to mají všude v Evropě, evidenci tržeb. Každý náš občan ví, když se ho někdo zeptá na fakturu nebo bez faktury? Bez faktury? Tak ti dám slevu. Tak ten člověk neplatí daně, tak okrádá nás všechny, protože to jsou všechny naše peníze, nás všech, daňových poplatníků. A já nechápu, proč tady opozice je proti tomu. Nechápu to. Václav MORAVEC, moderátor:

Pane předsedo. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Na řadu těch věcí je potřeba reagovat. To jsou buďto nesmysly nebo úplné nepravdy. Těmi čísly šermuje pan ministr různě. Jednou jsou to 3 miliardy za rok, pak je to 18 miliard, pak je to 10 nebo 12 miliard, jak čteme v té důvodové zprávě. Tohle vůbec není zajímavé. Já odmítám zásadně jednu opravdu, to není ani nepravda, to je vědomá lež, že my hájíme nějaké nepoctivé. To vůbec není žádná pravda. My hájíme poctivé podnikatele, na které úplně zbytečně dopadne sankce, že budou neustále kontrolovaní, přitom stát má dostatek nástrojů pro to, aby kontroloval výběr daní. A já s vámi budu souhlasit v každém opatření, které navrhnete, aby se lépe vybíraly daně. Ale tohle není ono. Když mluvíte o narovnání podnikatelského prostředí, tak ho začněme narovnávat a začněme od těch, kde opravdu ty daňové úniky a optimalizace daní jsou. A to když se podíváte na zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu a další a další renomované instituce, tak zjistíte, že jsou to právě ti velcí. A já aby bylo jasné, o čem mluvím, tak vám tady... Václav MORAVEC, moderátor:

A proč něco takového nenavrhnete vy v rámci... Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ale protože samozřejmě my teď se věnujeme tomu, co navrhuje vládní koalice a chráníme lidi, na které to nejvíc dopadne a kteří budou muset nechat svého podnikání kvůli nápadům pana Babiše a pana Sobotky. Já vám tady něco ukážu. Tento graf vyjadřuje přijaté dotace a zaplacené daně z příjmu právnických osob firmy Agrofert. To jsou údaje, které jsou z výroční zprávy Agrofertu. A podívejte se, co se děje. Od chvíle, kdy se dostalo hnutí ANO k moci, tak v roce... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Pane redaktore, jako já si myslím, že tady nechceme řešit Agrofert. Já teda jako odmítám takovou debatu. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ne. Prosím vás, řešíme velké... 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ne. Toto je lež, kterou ukazujete. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Pane ministře, neukazuju lež. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ne. Je to lež, protože Agrofert odvedl do veřejných rozpočtů 19 miliard. 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Podívejte se do výroční zprávy Agrofertu. Pane Moravče, můžu to dokončit nebo nemohu to dokončit. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Takže tohle je lživý graf. A já si myslím, že my dneska nechceme řešit Agrofert. Pokud vím, chceme řešit... Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Prosím vás, nechceme řešit Agrofert, ale chceme řešit, kdo má jaké výhody. Podívejte se, přijaté dotace 150 milionů víc, než zaplatíte státu. 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Ten váš graf je lež. Není to pravda. Není to pravda. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Toto je z výroční zprávy Agrofertu. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Můžu na to reagovat? Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


A tady všichni občané si mohou udělat obrázek, kdo odvádí daně. /Souzvuk hlasů/. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Je to lež. Václav MORAVEC, moderátor:


Pane předsedo, promiňte, proč tedy ale neodpovíte, když tady tvrdíte, že tady jsou velcí... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Já chci na to reagovat. Václav MORAVEC, moderátor:


Ano, pane ministře, vteřinku. Když tady tvrdíte, že tady jsou velcí, kteří neplatí daně nebo optimalizují a vyhýbáte se možným řešením a návrhům, který byste předložili v Poslanecké sněmovně, ať Agrofert platí víc. Proč ten graf ukazujete? 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Nevyhýbáme se možným řešením. Ten graf ukazuji proto, aby bylo jasné, kdo pro ten stát něco dělá a kdo ne. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Není to pravda. Je to lež. Je to neuvěřitelná lež. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Toto je přece zcela evidentní. 150 milionů máte navíc na dotacích. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Není to pravda. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

No to je pravda. Podívejte do své výroční zprávy. Než kolik jste zaplatili na... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Není to pravda. Je to lež. A je to podraz a je to lež. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ne. Není to žádný podraz a není to lež. Já vám odpovím, pane Moravče. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Já jsem nechtěl diskutovat o Agrofertu. Agrofert za posledních 9 let odvedl do veřejných rozpočtů 19 miliard, do českého rozpočtu, do českých rozpočtů a dostává z českého rozpočtu jednu desetinu. Takže je to lež. Agrofert je tady jedna z největších firem a já jsem sem nepřišel diskutovat o Agrofertu. Já jsem sem přišel o tom, že elektronická evidence tržeb hájí poctivé podnikatele, my hájíme tím, že to chceme zavést. A protože oni mají nekalou konkurenci tím, že ostatní neplatí daně a podvádějí a ODS vždy podporovala podvodníky. Vzpomeňme si na kuponovou privatizaci pana Klause a potom ten podvodník jim dal amnestii. Takže ODS nerozlišovala, co jsou černé a oficiální peníze. A my děláme opatření... Václav MORAVEC, moderátor:

Vy jste byl, jen dodám, že jste se přihlásil k tomu, že jste až do posledních voleb, než jste zakládal hnutí ANO, volil ODS. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ano. Bohužel. Ano. Ano. Václav MORAVEC, moderátor:

Takže vy jste pomáhal... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ne. Nepomáhal jsem. 


Václav MORAVEC, moderátor:

No když jste voličem ODS, tak i váš hlas přispěl k tomu... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Ano, jsem pravicově orientovaný. Som proti navyšování, jsem proti navyšování daní. Václav MORAVEC, moderátor:


Říká bývalý volič ODS. Pane ministře, ale vy mi odpovězte, promiňte, ať... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Ale nechte mě dopovědět, já bych chtěl reagovat, pane redaktore, nechte mluvit, když jste mě už teda pozvali. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Já jsem ještě nestihl všechno říct. Já ještě chci k tomu něco dodat. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Takže my děláme proti daňovým únikům, ano. Tady nás okradou ročně na DPH o 80 miliard. Proto jsme zavedli Kobru, proto jsme zavedli reverse charge, proto Česká republika je dneska lídr v Bruselu v boji proti DPH, proti podvodům na DPH. A nechci tady diskutovat, NKÚ vydalo zprávu, která je nesprávná. NKÚ řídí nějaký bývalý politik, takže nechci tady mluvit o NKÚ. My jsme jednoznačně vybrali minulý rok o 72 miliard více daní a odvodů a pokud bysme vlastně nezlevňovali daně, že jsme snížili DPH, že i v rámci EET navrhujeme snížení DPH z 21 na 15 %, že jsme zavedli daňové výhody pro rodiče na druhé a třetí dítě, že jsme zavedli daňové výhody pro pracující důchodce, školkovné, tak na tom jsme přišli o 22 miliard. Takže my daně snižujeme a vybíráme. Takže my bojujeme ve výběru daní /souzvuk hlasů/. Tabulka Agrofertu je lež a je to sprostý podraz a pan předseda funguje přesně jak Kalousek. Nemají žádný program, jen proti Agrofertu lžou a proti Babišovi. Václav MORAVEC, moderátor:

Počkejte, pane ministře, vy mi, ale vraťme se k elektronické evidenci tržeb. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

A přitom já jsem jejich volič, oni mě zplodili. Kdyby poctivě tady zastupovali zájmy občanů, tak tady nesedím. Václav MORAVEC, moderátor:

Když vás zplodila ODS a TOP 09, můžete mi tedy odpovědět, kdy začne platit elektronická evidence tržeb, jestliže tedy březen podpis prezidenta, tak s největší pravděpodobností od 1. listopadu. Vy jste ale počítali a počítáte ve státním rozpočtu s příjmy z elektronické evidence tržeb za celý rok. 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Ano. Václav MORAVEC, moderátor:


Čím ten výpadek nahradíte? Jestliže bude platit 2 měsíce. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


To jsme počítali cirka 2 až 2,9 miliardy a určitě ho nahradíme z hlediska obsluhy státního dluhu, protože my jsme minulý rok začali vydávat dluhopisy s negativním úrokem. Takže jsme si půjčili a ještě nám zaplatili. A na tom ministerstvo financí mimochodem vydělalo minulý rok 540 milionů, jsme vydělali. A v roce 2014 jsme vydělali 240 milionů. 

Václav MORAVEC, moderátor:


Ale stejně to... Promiňte, když jsem to počítal, vy budete mít výpadek oproti schválenému rozpočtu zhruba 2 miliardy, pokud začne elektronická evidence tržeb platit, ale lepší obsluha dluhu vám to nesplatí. To znamená, kde najdete zhruba ty 2 miliardy výpadku daňových příjmů kvůli tomu, že... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

 
Ale splatí. Splatí. Pane redaktore, my jsme minulý rok plánovali deficit rozpočtu 100 miliard. A kolik jsme skončili? 62,8. Takže jsme skončili a snižujeme ten deficit a jdeme správnou cestou. Dokonce jsme snížili... Václav MORAVEC, moderátor:


Promiňte, takže výpadek 2 miliard z pozdějšího zavedení... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Nechte mě chvilku mluvit jako. Václav MORAVEC, moderátor:

Ale když mi odpovíte na otázku. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Ale já bych chtěl taky něco říct. Václav MORAVEC, moderátor:


Pane předsedo, vteřinku jenom. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Pane redaktore, přece není možné, aby tady vedl monolog pan Babiš. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


2 z celejch výdajů rozpočtu jsou necelé 2 %. Takže my samozřejmě uděláme proto a já doufám, že konečně, když už teda kolega Gazdík to pochopil, že to pochopí i pan kolega Fiala a že konečně pochopí, že to je podpora poctivých podnikatelů. Vždyť přece daně se mají platit. My nemůžeme podporovat podvodníky, který daně neplatí. Každý zaměstnanec každý měsíc mu strhnou z výplaty daň. Toho se nikdo neptá. Takže já vůbec nechápu ten přístup. Václav MORAVEC, moderátor:


Takže 2 miliardy nebudou problém v rozpočtu nahradit. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Nebude to problém. Všude v Evropě i pravice, Švédsko, Rakousko zavedly evidenci tržeb. 


Václav MORAVEC, moderátor:


Pane předsedo. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Já musím reagovat na spoustu věcí, ale já tady sedím, pan Babiš si tady říká, co chce. Vy mu kladete doplňující otázky a já bych byl... Václav MORAVEC, moderátor:


Neříká. Ne, já mu nekladu doplňující, já se ptám jako daňový poplatník na to, kdy začne platit elektronická evidence tržeb a co udělá s 2miliardovým výpadkem. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Já bych byl rád, kdybych mohl taky na to reagovat. A pojďme popořádku na to, co tu zaznělo. 25 let historie Občanské demokratické strany. Já jsem na tu historii hrdý a jsem rád, že jsem předsedou ODS. Ano, udělaly se chyby, já to nepopírám. My jsme za ty chyby zaplatili velmi těžce a přihlásili jsme se k nim. Každý občan ví ale, co jsme udělali pozitivního pro tuto zemi a co se třeba nepovedlo. A já jsem na tu historii hrdý a je to tisíckrát lepší než nemít žádnou historii anebo míst historii zabalenou v mlze, jak je to v případě pana Babiše. Když jsme ale u toho snižování daní a u toho, jak vy jste se mě ptal, tak co byste vy udělali? No my jsme přece udělali. My věříme tomu, že nejlepší cestou, jak zlepšit výběr daní, je snížit daně a zjednodušit daňový systém. Za vlády ODS se snížily daně. Já jenom připomenu, že... Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, podle vás by ty velké korporace, když jste tady mával tabulkou Agrofertu, platily víc, pokud byste těmto velkým korporacím snížil daně? Není to naivní představa? 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 
Ne, není to naivní představa. Podívejte se do jakékoliv studie zahraniční renomované, ta vám jasně ukazuje, že pokud snížíte daně a pokud zjednodušíte daňový systém, vyberete víc. Já jenom připomenu... Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, doplňující otázka i na vás, takže pokud byste vy vyhráli volby, tak by tady majitel Agrofertu, když jste zmínil tento příklad, měl jednodušší daňový systém a snížil byste mu korporátní daň. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Počkejte. Václav MORAVEC, moderátor:

Ne. To vy říkáte. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Zaprvé...Já vám řeknu přesně, co říkám. Říkám, že snížení daní a zjednodušení daňového systému vede jednoznačně k lepšímu výběru daní. Touto cestou jsme šli a tou bychom šli znovu. Za vlády ODS se snížila daň z příjmu právnických osob z 24 na 19, snížila se daň z příjmů, měli jsme sazby 25, 32 nebo kolik. Máme jednotnou ze superhrubé mzdy 15 %. To je všechno snížení daní. Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, ale vy byste šel pod 19 % u těch velkých korporací? Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Počkejte. To je všechno snížení daní za vlády ODS. Vy jste se mě ptal, jaké nástroje jsme volili, já říkám, jaké jsme volili. Václav MORAVEC, moderátor:

No u těch velkých. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Pokud jsme u velkých korporací, tam je potřeba skutečně se na ně zaměřit i formou daňové kontroly a dalších věcí, k čemuž má tento stát spoustu nástrojů. A ještě vám řeknu jednu věc. Od července leží v Poslanecké sněmovně náš návrh na snížení DPH na 19 a 14 % a ten návrh mimo jiné obsahuje i to, o čem tady mluvil pan ministr Babiš a to je snížení pro restaurace z těch 21 na 15, ale to mimo jiné proto, že když si v té restauraci koupíte jídlo s sebou, tak platíte 15, když si ho koupíte tam, tak platíte 21% daň, což je vlastně možnost, jak s tím nějak manipulovat. Čili když se mě ptáte, co udělala ODS? ODS má jasné návrhy, leží v Poslanecké sněmovně a není naší chybou, že se neprojednávají. A když pan ministr říká, vy máte jenom program antibabiš, vůbec to není pravda. To nikoho nezajímá. My máme náš program, třeba v kampani "Rozbal to". Tady si každý přečte, které daně chceme snižovat, které chceme rušit, co chceme dělat. A toto je důležité, protože toto je věc, která právě chrání aktivní lidi. Václav MORAVEC, moderátor:


Pane ministře, opravdu velmi jenom stručně, ať se dostaneme ještě k obstrukci. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Pan předseda neříká pravdu. ODS nám navýšila daň z DPH z 5 na 15 %. Takže vytáhla každý domácnosti, průměrný český domácnosti tisíc korun měsíčně z peněženky. Takže neříká jako pravdu. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Pouze DPH. Ale práci jsme nezdaňovali. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Potom zavedli takzvanou rovnou daň. Potom zjistili, že vyberou málo peněz, tak udělali takzvanou superhrubou mzdu, co je podvod. To je jako vlastně jenom marketingový název na navýšení daní. A tak zavedli ilegální, pardon, solidární přirážku. Takže oni se tvářili, že máme 15 %, ale měli jsme 15 % ze 134. To je ta superhrubá mzda. To bylo 20,34 myslím. 


Václav MORAVEC, moderátor:
 

Ale teď vy v koalici se hádáte kvůli superhrubé mzdě. 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ale my se nehádáme. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

A proč ji nezrušíte, když vám to připadá jako podvod? 


Václav MORAVEC, moderátor:

Vy to máte v koaliční smlouvě, pane ministře. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Je to podvod ODS na voliče. ODS vždy slibovala, že sníží daně. I je navyšovala. Nikdy nesplnili program. Václav MORAVEC, moderátor:

Ale proč tedy nechce zrušit, promiňte, /souzvuk hlasů/. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Přece tady nemůže zaznívat nepravda. My jsme snižovali daně. Toto není pravda. Pouze DPH jsme zvýšili. 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Navýšili jste DPH? Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

DPH jsme navýšili. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

No. A to se týká všech lidí. Navýšili jste DPH na všechno. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Protože v době ekonomické krize bylo potřeba raději zdanit spotřebu než zdaňovat práci. 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Vy jste zmrazili celou ekonomiku. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

A my jsme daně z práce snížili. Snížili jsme daň z příjmů právnických osob, daň fyzických osob a dokonce složená daňová kvóta za vlád ODS byla nižší. A to je jasný důkaz. Pane ministře, za nás mluví čísla. Seznamte se s těmi čísly. Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, na to jsou data, že klesala daňová kvóta, pane ministře. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Navýšili daň z příjmu fyzických osob. Superhrubá mzda a sociální přirážka je jejich produkt. Václav MORAVEC, moderátor:

A teď mi řekněte, proč jejich produkt, superhrubou mzdu, když to máte v koaliční smlouvě, nechcete rušit? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Pane redaktore, v koaliční smlouvě máme jasně napsané, že to zrušíme, pokud to nebude mít nějaký dopad na rozpočet a na lidi. A já nebudu tady dělat nějaké administrativní opatření pro to, aby nás to stálo stovky milionů korun, protože dneska díky ODS lidi mají na pásce 15 %, ale ze základu 134, takže platí vlastně 20,83. No a jedině že na tý pásce by bylo místo 15 20,83, no to nebudu dělat. Protože tato země potřebuje novelu, ne novelu, nový zákon daně z příjmů a na to je potřeba 3 roky. Václav MORAVEC, moderátor:

Takže vy nebudete rušit superhrubou mzdu a začnete připravovat nový zákon o dani z příjmů. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ne. Ano, my potřebujeme nový zákon, my potřebujeme zrušit všechny ty výjimky daňové, my potřebujeme skutečně nový zákon. Václav MORAVEC, moderátor:

I když jste se k tomu zavázal v koaliční smlouvě, to znamená... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ale já jsem se k tomu zavázal, ale já jsem argumentoval partnerům na koalici několikrát, že je to nesmysl. Budeme znovu obtěžovat lidi, bude administrativa, bude to stát zbytečně plno peněz a my potřebujeme nový zákon. 

 

Václav MORAVEC, moderátor:

A co když to sociální demokraté s lidovci budou chtít prosadit? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ale my jsme to projednávali. My jsme to projednávali xkrát a pokud vím, oni to vzali na vědomí. A já to jednoducho neudělám, protože je to nesmysl. Václav MORAVEC, moderátor:

Takže nezrušíte. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

K tomu je potřeba říci. Jenom mi dovolte jednu větu. Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, ale pokud by s tím sociální demokraté a lidovci přišli do Poslanecké sněmovny, když Andrej Babiš říká, že... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

To je ale obtěžování lidí. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Bude-li on ministr financí, tak nezruší to, co vy jste zavedli, tedy superhrubou mzdu. Tak vy byste podpořili návrh sociálních demokratů a lidovců na zrušení superhrubé mzdy? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Oni to zavedli. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

/Nesrozumitelné/ a nechal bych tu jednu větu, tak bych ji dopověděl. My jsme měli nachystáno zrušení superhrubé mzdy a chtěli jsme to udělat mimo jiné proto, že by se, že bychom to přepočítali na tu normální hrubou mzdu, tak jsme chtěli snížit tu daň na 19 %. Teď je to někde kolem 20, když to přepočítáme těch 15 % superhrubé mzdy. Když jste to odmítli, tak jste de facto zvýšili daň. 

Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Není to pravda. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Stejně jako my jsme měli dočasně platný zákon, a to musí občané vědět, do roku 2015, který zaváděl tu 7% přirážku, která vlastně se týká těch nejvyšších příjmových skupin, tím, že jste odložili, a tím jste asi vyhověli sociální demokracii, já nevím, proč jste to udělali. Tím, že jste to zrušili a platí to pořád, tak jste fakticky zvýšili daně. To je totiž taky potřeba říct. Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, ne, jinak řečeno, pokud by se objevil v Poslanecké sněmovně koaliční návrh na zrušení superhrubé mzdy, když ministerstvo financí ho odmítá, tak vy byste ho podpořili? Jasná odpověď. Můžete mi odpovědět? Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Počkejte, to je opravdu trochu nesmysl, protože bych musel vědět, co to zavádí, jestli to zavede zvýšení daní, tak samozřejmě ne. Pokud by to byl náš návrh, který by znamenal tu 19%, tak se o tom bavme. Ale samozřejmě, není možné říkat lidem, my jsme nezvýšili daně. Zvýšili jste. Tím, že jste zrušili nebo prodloužili platnost toho daňového znevýhodnění ekonomicky prosperujících lidí, tak jste vlastně zvýšili daň. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Nezvýšili. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Dále jste zvýšili daně pro investiční fondy. Podívejte se na fakta, pane ministře. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Obcházení daní to bylo. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

A také jste třeba zavedli daň na stavební pozemky 21 %. 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ano. Taky obcházení daní. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ne. Čili vy jste zvýšili prokazatelně daně a je potřeba, aby to lidé věděli. A my jsme zvýšili DPH v době ekonomické krize. Vy jste zvýšili daně v době, kdy máte 4% růst. A to je neodpovědné. Václav MORAVEC, moderátor:

Pánové, pojďme se vrátit k těm obstrukcím, abychom, promiňte, abychom dokončili tu debatu o obstrukcích. 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ale já jenom stručně. Václav MORAVEC, moderátor:

Ne, pane ministře, protože musíme se dostat ještě ke kontrolnímu hlášení. Obstrukce ve sněmovně nejsou nic nového. Pohled na obstrukce se mění podle toho, kdo je zrovna v koalici, kdo je v opozici. Petr Fiala už říkal, že když vládla Nečasova vláda, tak se nelíbily občanským demokratům obstrukce tehdy opozičních sociálních demokratů. Lubomír Zaorálek, tehdy opoziční poslanec, se odvolával na usnesení Ústavního soudu. Poslechněme si jeho slova a vraťme se do roku 2011. Lubomír ZAORÁLEK, poslanec; 3. 11. 2011 /ČSSD/: 

Mezi nejzákladnější práva parlamentní opozice taky patří právo umožňující parlamentní opozici blokovat či oddalovat rozhodnutí přijímaná většinou. A pak tady je jiná věta z další stránky. Že právo opozice je docílit zařazení nového bodu nebo naopak možnost jeho blokace nebo oddálení projednávání určitého bodu programu cestou takzvané obstrukce. Marek BENDA, poslanec; 3. 11. 2011 /ODS/: 

Odmítáme se nechat terorizovat obstrukcí, odmítáme se nechat tady, odmítáme se nechat terorizovat zneužíváním, zneužíváním, a já to říkám naprosto vážně, zneužíváním jednacího řádu. Prostě je právo opozice mluvit, hovořit, argumentovat, není právo opozice donekonečna zdržovat a obtěžovat. Václav MORAVEC, moderátor:

Slova, která zazněla v roce 2011. Proč se jimi, pane předsedo Fialo, neřídíte a terorizujete Sobotkovu vládu? Řečeno slovy Marka Bendy. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

My jsme nezablokovali jednání Poslanecké sněmovny, my blokujeme pouze přijetí jednoho zákona. Všechno ostatní může běžet. My jsme nezvolili podobnou formu obstrukcí jako sociální demokracie tehdy. Ale znovu opakuji, ano, tak opozice využívá právo, které má a to je i právo obstruovat. Vládní koalici se to nelíbí, já to úplně chápu. To nic nemění... Václav MORAVEC, moderátor:

I když výsledkem může být změna jednacího řádu? Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ale výsledkem by neměla být změna jednacího řádu. Václav MORAVEC, moderátor:

No to asi bude. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

To je potom velký problém, protože vládní koalice kvůli tomu, že se jí jedna věc nedaří a není schopna se ani s opozicí domlouvat ani s opozicí jednat. To je taky zajímavé, že se nikdo neptá vládní koalice a nabídli jste jednání opozici? No vůbec nenabídli. Vůbec jsme o tom nemluvili. Nikdy jste nás nevyzvali. Takže nám nic jiného nezbývá. 


Václav MORAVEC, moderátor:


A vy byste chtěli jednat s Andrejem Babišem? Mezi čtyřma očima. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ale ne, prosím vás, moment, pane doktore. Přece logické by bylo, aby když mi řekneme: to je pro nás naprosto nepřijatelné, tak vláda řekla, pojďte se posadit ke stolu a pojďme se o tom bavit. Vláda s námi žádnou takovouhle diskusi nezavedla a nám nezbývá než opravdu bránit ty pracovité lidi, na které tady dopadá nápad pana ministra Babiše. Navíc je tam spousta dalších věcí u té elektronické evidence tržeb, které se obáváme, třeba shromažďování dat, která jsou nebezpečná. Václav MORAVEC, moderátor:

Vraťme se k obstrukci a ke změně jednacího řádu. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Je tu prostě důvod proč. A teď vám řeknu něco ke změně jednacího řádu. Argumentovat Německem je s prominutím směšné, protože nelze vzít jeden prvek z jednoho politického systému a ten sem zavádět. Třeba německý Bundestag má 630 poslanců. U těch velkých parlamentů je vždycky potřeba to nějak regulovat. U malého ne. Budeme tady zavádět kancléřskou demokracii? Budeme měnit volební systém, budeme mít jiná pravidla pro práci frakcí? To všechno v tom Německu mají. To přece nejde vzít jednu věc, která se nám hodí, a změnit ji. A to, co je na tom nejpodstatnější. Jestli chce někdo měnit jednací řád, měnili jsme ho mimochodem v roce 2014, tak se o tom pojďme bavit, ale změňme ho do budoucna pro příští Poslaneckou sněmovnu. Měnit jednací řád uprostřed volebního období je chyba a je to účelový pokus zastavit opozici. Václav MORAVEC, moderátor:


To znamená, že byste byli ochotni změnit jednací řád a bavit se o změně jednacího řádu, ale s tím, že by platil pro příští funkční období. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ne ochotni změnit. Byli bychom ochotni se bavit o změně jednacího řádu pro příští volební období. Václav MORAVEC, moderátor:

Nikoli pro toto. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ale ne se nechat takto znásilnit. A mimochodem pro demokracii jsou důležitá i pravidla a stabilita. Pořád něco měnit kvůli tomu, že se to někomu nehodí, to je prostě špatné. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Pane ministře, vy počítáte se změnou jednacího řádu ještě proto toto funkční období? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Zaprvé není pravda, že jsme s ODS nediskutovali. Diskutovali jsme na rozpočtovém výboru, byl tady ministr financí Chorvatska. Já jsem zval všechny poslance ODS. Nepřišel ani jeden. 

 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ten náš přesvědčil, že se to nemá zavádět, pan ministr financí Chorvatska. 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Organizovali jsme semináře. Takže není to pravda. A někomu nehodí? Já znovu opakuji, měl jít váš Klaus na stáž do Německa v lednu 90 na celý rok, aby se naučil, jak funguje stát, jak funguje demokracie, protože to není jenom o Německu. Takhle studie mluví o Rakousku a mluvíte o malém státě? Tak já vám řeknu malý stát. Estonsko, řečnická doba je omezena na 5 minut a následný projev na 2 minuty. Polsko má omezení 10 minut. Ano. Ve Francii si sednou nebo v Německu a řeknou, EET budeme diskutovat 10 hodin a rozdělí se to podle frakcí na minuty, takže v Německu například dneska mají rozdělené tu hodinu na: CDU-CSU má 23 minut, SPD 14 minut, FDP 7 minut, levice 7 minut, spojení zelení 7 minut. Takže dopředu jsou tam pravidla. A my nemáme žádné pravidla. My tady, někdo čte knížku, žvaněj, ano. To není demokracie mluvit o skladu Vrbětice v rámci EET. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, pane ministře, my se můžeme podívat na právě... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

A vždyť to je všechny státy Evropy, vyspělé státy. Václav MORAVEC, moderátor:

My se můžeme podívat na ten německý jednací řád Spolkového sněmu. Tam se u řečnického pultu může vystřídat skoro třikrát tolik poslanců než v české komoře. Tady je konkrétní znění jednacího řádu. redaktorka /zdroj: jednací řád Spolkového sněmu/: 

Koncepci a dobu trvání rozpravy k předmětu jednání stanovuje Spolkový sněm na návrh rady nejstarších. Nedojde-li v radě nejstarších k dohodě podle věty 1 nebo nerozhodne-li Spolkový sněm jinak, nesmí jednotlivý řečník mluvit v rozpravě déle než 15 minut. Na žádost frakce může některý z jejích řečníků využít pro svůj projev dobu až 45 minut. Předseda může tyto doby projevu prodloužit, pokud to vyžaduje předmět jednání nebo průběh rozpravy. Václav MORAVEC, moderátor:

To je doslovná citace z toho německého jednacího řádu. Chápu správně, že pokud prosadíte změnu jednacího řádu, a protože to budete navrhovat vy jako hnutí ANO, že chcete, aby platila ještě na tuto Poslaneckou sněmovnu? Jasná odpověď ano, ne. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

My to musíme navrhnout v souladu s našimi koaličními partnery. My máme právě v tý sněmovně, některý tam sedí už 20 let, jako pan Benda, jsme ho viděli, tak oni tam žijou, oni jsou odtrhnutý od lidí. Takže my jsme noví, my to nevíme, takže my spolíháme hlavně na sociální demokracii. Václav MORAVEC, moderátor:

No teď už jste staronoví, pane ministře. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:


Prosím? Václav MORAVEC, moderátor:

Už jste 2 roky. Takže už jste, už jste staronoví. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

No, 2 roky. Tak 2 roky a 20 let, to je dost velký rozdíl. Václav MORAVEC, moderátor:

Ale teď mi odpovězte na tu otázku, na kterou jsem se ptal. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Některý tam sedí celý život. Václav MORAVEC, moderátor:

Počítáte s tím, že ta novela jednacího řádu by měla platit ještě pro toto funkční období sněmovny? Jasná odpověď ano, ne. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

U nás je to formou, pokud vím, formou zákona, takže to asi nezvládnem, protože například v Německu skončí volby a tam se domluví ty strany mimo, mimo zákon. Takže... Václav MORAVEC, moderátor:

Takže vy počítáte s tím, že by změna jednacího řádu platila až pro příští sněmovnu. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

My máme obrovský problém, že se nepřijímají zákony, které jsou prospěšné pro občany této země. Ty, který jsme slíbili v programe, ano? A to jsou důležité zákony. A opozice to blokuje, takže musíme najít nějaký způsob omezit obstrukce a zdržování přijímání těch zákonů. Já to nevím, pane Moravče. Já skutečně ve sněmovně moc nepůsobím. Já jsem ministr financí, který má za úkol sehnat peníze pro všechny a jsem jediný ve vládě. Václav MORAVEC, moderátor:

Ne. Můžete mi ale odpovědět, přece máte představu, jestli si myslíte, že by bylo správné, aby to šlo ještě na tuto sněmovnu. Takže počítáte s tím. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Bylo. Ano. Čím dřív, tím líp. 


Václav MORAVEC, moderátor:

I když v Poslanecké sněmovně jsou 2 návrhy, poslanecké návrhy na změnu jednacího řádu. Jeden jste podepsal vy a týká se zavedení klouzavého mandátu. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ano. Protože ministr tam musí sedět a poslouchat diagnózu Laudát, který tam mluví úplně šílené věci a já tam musím sedět a poslouchat ty nesmysly. 


Václav MORAVEC, moderátor:

No však za to jste placen jako ministr. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ne. Ne. Zaprvé já posílám můj plat samoživitelkám, takže nejsem placen. Václav MORAVEC, moderátor:

No jste, protože... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

A já jsem placen za to, abych sehnal peníze pro všechny, abych měl vyrovnaný rozpočet perspektivně, abych vybíral daně, za to jsem placen. Václav MORAVEC, moderátor:

A přijde vám normální, aby se měnil jednací řád salámovou metodou. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ano. Měli jsme ho mít... 


Václav MORAVEC, moderátor:

Promiňte, můžete mě nechat domluvit otázku? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ano. Václav MORAVEC, moderátor:

Přijde vám správné, aby se salámovou metodou měnil jednací řád, kdy už jsou teď v Poslanecké sněmovně neprojednané 2 návrhy jednacího řádu. Jeden je váš, týká se zavedení klouzavého mandátu, sněmovna ho dodnes neprojednala, přijde vám to správné takto postupně, nelogicky měnit jednací řád? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

My potřebujeme jednací řád takový, jaký je ve vyspělých zemích Evropské unie. A my ho takový nemáme. Václav MORAVEC, moderátor:

Tedy i touto salámovou metodou? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

A všude jsou nějaké pravidla... Není to salámová metoda. Václav MORAVEC, moderátor:

No tak nejdřív navrhujete mandát klouzavý. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ano. Já jsem navrhl klouzavý mandát jako ministr, protože to mají například na Slovensku a ten ministr přece má pracovat na ministerstvu nebo má pracovat v Bruselu v prospěch této země. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Ale dodnes to nebylo projednáno ve sněmovně. Proto se ptám, že přijdete s třetím návrhem, dílčím návrhem změny jednacího řádu. Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Já se na tom nepodílím jako, je to záležitost koalice a určitě koalice přijde s jedním návrhem, na kterým se musíme shodnout. Václav MORAVEC, moderátor:

A tam bude i ten klouzavý mandát? To znamená, vy stáhnete ten váš návrh? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Dneska klouzavý mandát není priorita. Dneska je priorita to, aby 2 poslanecké kluby, ODS a TOP 09, který mají mimochodem míň poslanců než hnutí ANO, neblokovaly zákon, který přinese 18 miliard ročně pro všechny občany. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Takže jste se smířil s tím, že klouzavý mandát nebude zaveden. /Souzvuk hlasů/. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 


Toto přece tady nemůže zaznívat bez odpovědi. Takže pane ministře, my nic neblokujeme. My blokujeme jeden zákon 4 pátky. To, že neschvalujete svoje zákony... Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

30 hodin. 


Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

To, že neschvalujete svoje zákony, to je dáno tím, že nejste schopni řídit jednání Poslanecké sněmovny, nejste je schopni připravit. Kdy jsme začali debatovat ve třetím čtení o zákoně o elektronické evidenci tržeb? Kdy? Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

V červnu. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ne. Ve třetím čtení, to vůbec není pravda. Na konci listopadu. Vůbec se to nedalo, vůbec se to nedalo reálně stihnout. Václav MORAVEC, moderátor:

V červnu to bylo druhé čtení, pane ministře. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

My opravdu žádné jednání Poslanecké sněmovny neblokujeme. Ale já jsem vás nechal taky mluvit. Ale mně připadá úsměvné, když třeba pan ministr tady začne vytahovat příklady z Estonska. Ano, Estonsko je zajímavá země, jedna z nejinovativnějších, velmi daleko je například v elektronické správě státu. A zrovna Estonsko je příklad země, která vůbec nemá registrační pokladny, která nezavádí žádnou elektronickou evidenci tržeb. Tak když si chcete brát příklad z Estonska, tak ve všem. Ale já se teda omlouvám, přece jenom jsou věci, kterým rozumím víc. A to jsou třeba jednací řády a to je třeba fungování parlamentu. Ano, já souhlasí s panem ministrem v jedné věci, to, že náš jednací řád je zákon, není úplně obvyklé. Ale nesouhlasím naprosto s tím, že jsou nějaké vyspělé země se svou demokracií a my jsme se nepoučili a máme tady něco špatného. Ne. Naše demokracie je dobrá, naše demokracie je tady 25 let a docela funguje, naše demokracie má i dobrá pravidla hry. Jediný problém je, že někdo přijde a řekne: mně se ta pravidla hry nelíbí, já jako ministr se nudím v Poslanecké sněmovně, je to žvanírna. To přece není možné, pane ministře. Jsme parlamentní demokracie a vy jste odpovědný ne svému hnutí, ne své firmě, vy jste odpovědný Poslanecké sněmovně. Jsou dokonce systémy, když teda se odvoláváme na jiné systémy, kde ministr musí být členem parlamentu. Ani to jinak nejde. To je třeba Velká Británie. Takže já vůbec nechápu, že nechcete sedět v Poslanecké sněmovně... Václav MORAVEC, moderátor:

To znamená, že myslíte, že je špatně zavádět v této situaci klouzavý mandát. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

Ale já jsem proti klouzavému mandátu. To bude ještě horší. Už teď tam ministři nechodí, my se jich nemáme možnost ptát, nejsou na interpelacích, pan ministr se účastní sotva poloviny hlasování. To prostě není v pořádku. Není povinností ministra sedět jenom na ministerstvu. Povinností ministra je odpovídat se parlamentu. Takže vy to musíte vydržet a všechny ty řeči o tom, že to je žvanírna, ty jsme slyšeli ve 30. letech v Německu a jak to dopadlo? 


Andrej BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí /ANO/:

Ministr má pracovat pro lidi. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: 

No ale to poslanec taky, ale vy pracujete pro lidi i tím způsobem, že se zodpovídáte jejich zástupcům. A to jsou poslanci v Poslanecké sněmovně. Václav MORAVEC, moderátor:

Rok 2016, rok zásadních daňových změn. Řeč je nejen o elektronické evidenci tržeb, ale i o kontrolním hlášení. Lepší výběr daní má podle vlády zabránit zvyšování daňové zátěže pro poctivé podnikatele. Jenže někteří podnikatelé mluví naopak o konci slušného podnikání a také o rostoucí zátěži administrativní. Jak se s břemeny od státu vypořádává rodinná firma roku 2013, nebo-li tradiční český výrobce oblečení KAMA? Mahulena PERTLOVÁ, zakladatelka firmy KAMA:

Pro rodinnou firmu, jako jsme my, kde vlastně management jsme jenom rodina, je nás strašně málo a musíme každej dělat víc prací než jednu, tak je pro nás složitý oboje, protože ta administrativní zátěž nás strašně odvádí od práce, kterou jinak máme moc rádi a ta daňová zátěž nám samozřejmě přidělává starosti finanční. 


Václav MORAVEC, moderátor:

Srovnáte-li počátky vašeho podnikání před 25 lety, když jste jako rodinná firma začínali a teď, kdy máte zaměstnance, jak to srovnání dopadá? Mahulena PERTLOVÁ, zakladatelka firmy KAMA:

Samozřejmě je to pořád těžší a těžší, protože zase i u těch zaměstnanců je u nás velmi drahá cena práce, což nám dělá velké problémy. Bojíme se třeba nabírat další zaměstnance, protože zase třeba i, když by nebyly zakázky, tak propustit zaměstnance je u nás taky velmi složité. Václav MORAVEC, moderátor:

Sobotkova vláda na začátku tvrdila, že sníží administrativní zátěž. Podle zprávy ministerstva průmyslu a obchodu k tomu v roce 2014 došlo, že se snižuje administrativní zátěž podnikatelů. Cítíte to v tom běžném provozu? Mahulena PERTLOVÁ, zakladatelka firmy KAMA:

No necítíme a teď se samozřejmě bojíme teda, že vlastně ji budeme mít ještě přidanou. 


Klára PERTLOVÁ, finanční ředitelka firmy KAMA: 

Tady vidíme asi 2000 faktur zpracovaných v za prosinec roku 2015. Kontrola těchto faktur v současné době trvá přibližně 2 dny. Předpokládáme, že s novými kontrolními hlášení nám to přidá tak 20 až 25 % práce navíc. Michaela PŘÍHODOVÁ, daňová poradkyně: 

Musíme celkově v naší firmě přehodnotit teda organizaci práce. Buď teda přijmeme novou nějakou pracovní sílu nebo nám to teda zabere podstatně víc času z našeho soukromí. Václav MORAVEC, moderátor:

Pokud byste se stala ministryní průmyslu a obchodu nebo ministrem financí, tak co byste pro podnikání v této zemi udělala? Kde byste začala? Mahulena PERTLOVÁ, zakladatelka firmy KAMA:

No to je teda těžká otázka. To vůbec nevím, jak na to odpovědět. No nevím. Asi bych nechala podnikatele žít, protože pro nás třeba je strašně i složité to, jak se pořád něco mění. Klára PERTLOVÁ