28. května 2012

Raduan Nwelati: Rada kraje zrušila netransparentní zakázky, které sama schválila

Rada Středočeského kraje zrušila zakázky na rekonstrukci Buštěhradského zámku, opravy silnic z užšího výběrového řízení, výstavbu Domova pro seniory v Uhlířských Janovicích a další projekty za dvě miliardy korun. Smutné je, že teprve zatčení Davida Ratha přimělo radu k takovému kroku, předtím všechny tyto návrhy radní schválili přes výhrady opozice k jejich transparentnosti a hospodárnosti.

"Bohužel v této situaci působí rozhodnutí rady nedůvěryhodně a alibisticky. Jako by lupičská banda poté, co chytili jejich vůdce, ujišťovala všechny, že o ničem nevěděli a vlastně krást nechtěli. A že tedy peníze vrátí. Jenže je tu řada dalších sporných zakázek, které jsou už realizované nebo se staví. Ptám se, kdo nahradí tyto škody?" uvedl krajský zastupitel a primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Připomněl například první etapu generelu nemocnice v Mladé Boleslavi, kde rovněž proběhlo o zakázku losování, které vyhrála firma bez zaměstnanců a celou ji zajišťuje subdodavateli. Zakázku schválila rovněž rada v působnosti Valné hromady a připravovala ji podle pokynů hejtmana Ratha dvojice Pancová - Kott. "Kdo a jak vrátí ukradené peníze v tomto případě? Rada? Zastupitelé za ČSSD a KSČM, kteří ji schválili přes naše upozornění, že šlo o losovačku a že jde o nestandardní a předraženou zakázku? Zruší ji snad ti, kdo pro ni hlasovali, také?" dodal Nwelati.
 
Podle něho nemůže stávající rada, která teď ruší, co sama schválila, počítat s tím, že bude mít důvěru opozičních zastupitelů. Těžko mohou členové rady tvrdit, že za celé více než tři roky, kdy odsouhlasili Davidu Rathovi všechny předložené projekty, aniž by se ozvali, neměli ani nejmenší tušení, že něco není v pořádku. Zejména když je na nesrovnalosti a nehospodárné vynakládání peněz opozice po celou dobu upozorňovala. "Jsou jen dvě možnosti, buď členové rady vědomě s Davidem Rathem spolupracovali nebo z něho měli takový strach, že nebyli schopni se mu postavit na odpor, to si musí srovnat se svým svědomím sami. Každopádně ani v jednom z těchto případů nemají v radě kraje co dělat, protože lze těžko předpokládat, že jsou schopni vést kraj tak,aby mu to bylo ku prospěchu," doplnil Nwelati.
MUDr. Raduan Nwelati

MUDr. Raduan Nwelati

lídr krajské kandidátky ODS ve Středočeském kraji
primátor Mladé Boleslavi
předseda místního sdružení
předseda oblastního sdružení
místopředseda regionálního sdružení
krajský zastupitel

Více o autorovi