17. září 2014

Dlužníkům nic neodpustím

V úterý 9. září 2014 proběhlo 36. zasedání zastupitelstva města. V rámci diskuze se opět probíralo téma týkající se problematiky nesplacených bezúročných půjček ve výši 3,6 mil. korun, které byly v roce 2006 – tedy před osmi lety, poskytnuty 8 romským rodinám na koupi domů na Prostějovsku, Olomoucku a Jesenicku. Ze strany přítomných občanů byly vzneseny dotazy, zda město v roce 2006 postupovalo v souladu se zákonem, když půjčky dlužníkům poskytlo. A jestli se při vymáhání půjček v dnešní době využívá všech

Na dotazy občanů reagovala pouze starostka Iveta Táborská, pan senátor Jiří Čunek neměl žádný komentář. Starostka uvedla, že existují tři závažná pochybení, která vznikla v roce 2006 za vedení města panem Jiřím Čunkem. Tyto chyby nám dnes znesnadňují vymáhání těchto dluhů.

 

První chybou bylo“ uvedla starostka, „že půjčky byly poskytnuty osobám sociálně velmi slabým“. Tyto rodiny byly v době poskytnutí bezúročných půjček na nákup domů již velmi dluhově zatíženy, a existovaly exekuce na jejich majetek. Navrhovatelem exekucí přitom bylo samo město Vsetín. Město tak poskytlo půjčku dlužníkům, u kterých bylo zjevné, že nejsou schopni plnit své dosavadní dluhy. Vedení města (pozn. J. Čunek, J. Kudlík a L. Gajdušek) o tomto všem samozřejmě vědělo a muselo tedy převzít i velké riziko, že vymáhání splátek bude velmi problematické. Neboť muselo být v té době zřejmé, že v případě vymáhání jsou prioritně vymáhány nejstarší dluhy. Z toho je více než patrné, že se jednalo spíše o dar ze strany města.

 

Druhou chybu bylo“ pokračovala starostka, „že tyto půjčky byly poskytnuty prostřednictvím společnosti Vsetínská správní a investiční, p.o. bez vědomí zastupitelstva města“. ( Pozn. Vsetínská správní a investiční, příspěvková organizace, byla zřízena městem Vsetín za účelem správy majetku města a koordinace investičních akcí města). Ve smlouvách o půjčkách bylo ujednání, že v případě neuhrazení byť jediné splátky je celý dluh okamžitě splatný. Většina těchto půjček byla proto splatná již v listopadu 2006, jelikož noví majitelé domů byli dlouhodobými neplatiči města a neuhradili ani první splátku úvěru. Bylo proto úkolem tehdejšího vedení města (pozn. pana J. Čunka), aby začalo s okamžitým vymáháním těchto půjček.

 

Další chybou bylo, že zmocněnci města  v době poskytnutí půjček neučinili všechny potřebné kroky k zápisu zástavního práva k těmto domům ve prospěch Vsetínské správní a investiční, p.o.,“ kritizuje starostka Táborská. V případě nesplácení půjček by domy připadly zpět Vsetínské správní a investiční. Máme ve dvou případech vykonatelná rozhodnutí soudu o nařízení exekuce, ovšem tím, že nemáme zřízeno zástavní právo, jsme byli v pořadí exekučních nároků přeskočeni ostatními věřiteli.

 

Na poslední možné pochybení nás upozornil přímo soud ve svém posledním rozsudku z jara letošního roku“ smutně konstatuje Iveta Táborská. Podle soudu je smlouva o poskytnutí půjčky neplatná, neboť je v rozporu s dobrými mravy. Půjčka byla poskytnuta na nákup domů pro bydlení, ale podle znaleckého posudku soudu, tento dům nebyl pro bydlení způsobilý. Je tedy na realitní kanceláři IMBEX, s.r.o., aby zdůvodnila, proč zprostředkovala nákup domu, který nebyl způsobilý k bydlení.

 

Město Vsetín prostřednictvím své organizace Technické služby města Vsetína, příspěvkové organizace (nástupnické organizace po zrušené Vsetínské správní a investiční, p.o.) již před měsícem podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. „Od tohoto kroku si slibujeme, že budou posouzena všechna rozhodnutí související s poskytnutím bezúročných půjček a jejich vymáháním,“ uvedla starostka Táborská. Orgány činné v trestním řízení posoudí, zda nebyl porušen zákon a kdo je odpovědný za případné škody, které můžou městu z poskytnutí těchto půjček vzniknout. „Žádné splátky půjček totiž nikomu odpouštět nehodlám,“ uzavřela starostka Iveta Táborská.

Iveta Táborská

lídr kandidátky
předsedkyně místního sdružení
členka oblastní rady
starostka