14. září 2014

Neziskový sektor je důležitý pilíř demokracie, leckdy je ale zneužíván křiklouny

Neziskový sektor bývá často v pravicových stranách pomalu sprosté slovo. Leckdo pracovníky neziskovek považuje za zbytečné vyžírky s tím, že o potřebné se přeci postará stát a neviditelná ruka trhu… Co o tom soudí mladý občanský demokrat, čili též „pravičák“ Alexander Bellu?

„Obecně považuji neziskový sektor za jeden z důležitých pilířů každé demokracie, bez něhož by prostě některé otázky, témata a problémy nebylo jak úspěšně řešit,“ odpovídá nečekaně „nepravicově“ Bellu. Ale vzápětí dodává: „Co však někdy bývá problém, a setkáváme se s tím občas i na Praze 3, že ve jménu nějakého obecného dobra se malá skupina většinou velmi radikálních lidí snaží protlačit své vlastní úzké zájmy, a to často nevybíravým způsobem a ´ve jménu´ občanů. Takové aktivity se mi velmi nelíbí. Pokud chce někdo řešit politické otázky, je zcela legitimní vstoupit do politiky přímo a bojovat za nějaký názor.“ 

Alexander Bellu dále vysvětluje: „Neziskový sektor se má a musí věnovat konkrétním projektům, které řeší konkrétní problémy, pomáhají lidem a posunují někam společnost. Tak, jak je tomu v západních zemích, kde se často řídí tzv. statutem veřejné prospěšnosti, který byl bohužel v roce 2013 zablokován Senátem ČR a vypuštěn z nového občanského zákoníku.“

A jaká je situace v Belluově „rodné“ Praze 3? „Každopádně u nás budeme zcela jistě pokračovat v podpoře neziskových a příspěvkových organizací, které smysluplně podporují kulturní, sportovní a vzdělávací akce, volnočasové aktivity pro mládež, seniory či rodiny s dětmi, dále také organizace, které budou podporovat rozvoj turistického ruchu. Jako příklad nových věcí, které bychom rádi podpořili, je na příklad mezigenerační centrum nebo tzv. coworkingový prostor pro začínající podnikatele,“ zakončuje Alexander Bellu.