Spolek Publicum commodum slaví desáté narozeniny
1. října 2016

Spolek Publicum commodum slaví desáté narozeniny

Když jsem před deseti lety spolu se svými kolegy, např. Jiřím Vernerem, JUDr. Janem Žateckým a řadou dalších, zakládala tehdy občanské sdružení Publicum commodum, měla jsem již tenkrát jasnou představu o cílech naší činnosti. Cítila jsem spolu s kolegy prohlubující se informační vakuum především mladé generace v oblasti novodobé historie a totalitních režimů.
Naším cílem bylo a je poukazovat na zásadní události novodobé historie, které pomalu upadají do zapomnění, ale které zásadně ovlivnily životy mnoha generací a celé naší společnosti. Typickým příkladem je holocaust a seznamování s osudy lidí, kteří přežili koncentrační tábory, aby je pak komunisté zavřeli do nových, komunistických koncentráků. Přibližujeme zejména mladým lidem osudy politických vězňů, pétépáků, připomínáme, co to byla Akce Kulak, kdo je soudce Vaš, jak trpký byl osud JUDr. Milady Horákové, opakujeme význam 21. srpna 1968, 17. listopadu 1939 a 1989 a další události.
Jsme tedy zaměřeni na připomínání společenských tragédií a událostí, které zásadně ovlivnily životy našich předků i nás samotných, a do budoucna mohou, při neznalosti naší totalitní novodobé historie, ovlivnit i osudy našich dětí i dalších generací. Uspořádali jsme desítky až stovky různých kulturně edukativních akcí, pomohli jsme s institutem odškodnění všem, kteří byli totalitním režimem perzekuováni či zavražděni. Samozřejmě i jejim rodinám. Při našich akcích nám udělalo radost mnoho dětí i generace, která totalitu prožila. Vždy nás jejich reakce ujistí, že svoji spolkovou práci děláme dobře.
Po 66 letech byl zrušen rozsudek Rudého kata, prokurátora Vrchní vojenské prokuratory Karla Vaše, ve věci odepření vojenské služby Jurajem Stierankou z náboženských důvodů. Tento nespravedlivý rozsudek ještě posvětila sociální demokratka Marie Benešová. Dnes na základě stížnosti pro porušení zákona podané ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem rozhodl Nejvyšší soud 4. 10. 2016, že bylo porušeno právo, a po 66 letech odsuzující rozsudek zrušil. I tento právní, konečně spravedlivý akt je pro nás malé vítězství nad, v tomto případě komunistickou, totalitní zvůlí.
Závěrem si Vás dovoluji pozvat 17. listopadu na Václavské náměstí, kdy budeme všichni demokraté a svobodní občané slavit vítězství demokracie nad komunistickou totalitou a vzpomínat na události 17. listopadu 1939. Společně dejme najevo, že svoboda a demokracie jsou pro nás zásadní životní program, a nedovolme, aby náš národ znovu upadl do jiné totality, než byly ty předchozí, ale která by mohla být stejně devastující jako ty předchozí.

JUDr. Jaroslava Janderová
místopředsedkyně spolku
Publicum commodum
Více najdete na www.publicumcommodum.cz