2. března 2012

Jiří Pospíšil: Netvrdím, že je Rampula prohnilý. Neměl výsledky

Boj o vrchní státní zastupitelství nevzdám, říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Odstranění vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly chce dosáhnout u Nejvyššího správního soudu. Pokud prohraje, počítá s tím, že ve funkci může skončit.

Můžete nám jmenovat jedinou demokratickou zemi, kde se kolem veřejných žalobců odehrává to, co nyní v Česku?

Například Slovensko. Volba generálního prokurátora tam vyvolala na politické scéně velké pnutí. V určitou chvíli to ohrožovalo vládní koalici.

To je hezká paralela. Slovensko má také aféru Gorila. Jsme my v podobné situaci, jen se to ještě úplně neprovalilo?

Nechci říkat, že kauza Gorila má analogii v Česku. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že jsme země s obdobnými společenskými problémy, řešíme podobné kauzy.

O co vlastně v české válce státních zástupců jde? Vidíte to jako boj dobra se zlem? Nebo to jsou prohnilí proti prohnilým?


Na to nikdo nezná jednoduchou odpověď. Není to boj dobra a zla, ani prohnilí proti prohnilým. Nastala doba personální obměny. Teď do funkcí přicházejí lidé ve věku 35 až 45 let, kteří získali právnické vzdělání po roce 1989, mají zahraniční zkušenosti, vědí, jak funguje justice a státní zastupitelství v západní Evropě. Takovým člověkem je Pavel Zeman, kterého jsem prosadil jako nejvyššího státního zástupce. Sedm let působil v Haagu, má v sobě zažité západní standardy a věřím, že nás k nim přiblíží. Naším cílem je, aby ve funkcích vedoucích státních zástupců byli lidé, kteří budou důvěryhodní. Nechci říci, že pan Rampula je prohnilý. Na druhou stranu se po několika letech ukazuje, že je mnoho korupčních kauz, které vrchní státní zastupitelství nedokončilo, nejsou konkrétní výsledky. A to samozřejmě snižuje důvěryhodnost úřadu. Proto jsem přesvědčen, že ke změně má dojít.

Ale v roce 2007 jste si Rampulu sám vybral. Takže to bylo vaše manažerské selhání?

V té době byl uvolněný post vrchního státního zástupce. Pan Rampula byl navržen jako relativně mladý státní zástupce, se kterým nebyly spojeny žádné problémy, žádné varovné signály.

Jak se stalo, že najednou problémy jsou?

Nevím. Těžko analyzovat detaily. Ale vidím, že po několika letech úřad nevykazuje výsledky, jaké by měl.

Jak si vysvětlujete "nízkou výkonnost" vrchního státního zastupitelství? Zametal Rampula kauzy?

Nemůžu posoudit, jestli něco nějak někdo zametl. Vemte si ale třeba případ, kdy pan Rampula volal přímo k soudu státní zástupkyni Dunajové a řekl jí, že se nemá na místě odvolat. Novináři to mohou interpretovat jako pokus o zametení kauzy. My to interpretujeme jako nestandardní jednání, protože pan Rampula dal procesní pokyn, aniž by znal spis. Pražský městský soud to ale posoudil tak, že na to měl právo, a vrátil ho do funkce.

Vlivní členové ČSSD trousí, že rozhodnutí o setrvání Rampuly bylo na městském soudu předem připravené.


Slyšel jsem různé spekulace. Už dva týdny před vynesením rozsudku běhaly "zaručené" zprávy, že to prohrajeme. Nevím, nakolik to byla fáma. Neumím to vyvrátit, ale nemám ani indicie, proč bych tomu měl nějak extra věřit. Máme tady rozsudek, kterému formálně nelze nic vytknout. Kromě toho, že s jeho závěry nesouhlasíme.

Dáte ruku do ohně za to, že městský soud rozhodoval nezávisle?

Nikdy nedáte ruku do ohně za někoho jiného. Já však doufám, že nezávisle rozhodoval. Nemám indicie, ze kterých by vyplývalo, že byl nějak ovlivněn. Nechci lacině říkat, že když mi soud nevyšel vstříc, muselo v tom být něco divného. Kauza ale nekončí. Využijeme opravný prostředek, podáváme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Už proto, že by v takto precedentní věci měl mít konečné slovo.

Sám jste řekl: Buď Rampula, nebo já. Takže to signalizuje, že to je podle vás nejen věc soudu, ale také politiky.

Ten výrok byl zkreslený. Po pátečním extempore pana Rampuly, kdy zveřejnil záznam zásahu bezpečnostních složek v kanceláři svého zástupce Grygárka, se situace vyhrotila. Obtížně si dovedu představit, že pan Rampula zůstane ve funkci a já také a budeme dělat, že se nic neděje. Rampulovi je ale nutné prokázat dle zákona pochybení. Konečné slovo nebude mít samozřejmě politik, ale nezávislý soud.

Jak chcete Nejvyšší správní soud přesvědčit, že má Rampula odejít?

To bude záležet na nejvyšším státním zástupci Zemanovi. Zřejmě podání doplní o Rampulovo chování v kauze Mostecké uhelné společnosti a o další argumenty.

Mluvil jste o potřebě západních standardů. Odpovídá jim to, že jste šel Pavla Zemana představit ještě před uvedením do funkce panu Jurečkovi, jehož pověst není úplně nejlepší (jde o jednoho z lidí, které Mirek Topolánek označil za "kmotry" ODS, poz. red.)?

Pan Jurečko není trestně stíhán. Na chvilku se potkali, od té doby se spolu nestýkají. Mým cílem bylo, aby se mi Pavla Zemana podařilo do funkce prosadit, ač ho skoro nikdo neznal. Nakonec byl vládou všemi hlasy nejvyšším státním zástupcem jmenován.

A tomu pomohl pan Jurečko?

Dost dlouho mi trvalo prosadit Zemana v ODS. Musel jsem přesvědčit, že je neutrální, že není spojen se sociální demokracií a já nevím s kým. Udělal jsem mnoho jednání, abych ho prosadil. A jsem rád, že se to povedlo. Stejně jako s Jurečkem se potkal s Věcmi veřejnými, s Karlem Schwarzenbergem a podobně.

Jenže to jsou ústavní činitelé, což pan Jurečko jaksi není.

Ale zase pochopte, že vím, s kým jsem potřeboval mluvit, abych pro Zemana získal podporu. Klidně mě za to odsuďte, já to beru, ale ta schůzka nebyla tajná, nebyli jsme někde někým tajně vyfoceni. Důležitý je výsledek a já jsem na něj hrdý. Doufám, že Pavel Zeman i Stanislav Mečl přesvědčili veřejnost, že do funkce šli s cílem zvýšit důvěryhodnost státního zastupitelství, a ne s někým kamarádit. Pevně doufám, že mě v tom nezklamou.

Kde se bere vliv takového člověka, jako je Jurečko v ODS? Žádnou vysokou funkci přece nemá.

Je to člen výkonné rady, místopředseda regionu. Je to takový střední management ve straně...

Jak s odstupem času hodnotíte sám sebe v kauze Čunek? Třeba to, že jste se nezbavil tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, po které zůstal dojem, že si místopředseda vlády dokáže zařídit, aby se nedostal před soud?

Žádné své velké chyby nevidím. Kdyby Topolánova vláda nepadla, pravděpodobně bych byl odvolán. S některými věcmi v kauze jsem měl problém a stálo to tak, že buď odejde Vesecká, nebo já. Byl jsem na to připraven, protože paní Vesecká měla podporu premiéra.

Není to teď podobné? Jen s tím rozdílem, že se premiér jmenuje Nečas?

Není. Poslední debaty spojené s mojí výměnou, byly spíš mediální turbulencí, než že by vycházely z reality. Moje komunikace s premiérem Nečasem je mnohem lepší než s Topolánkem. Nebudu to pitvat, protože nechci o minulém premiérovi, který mě vzal ve věku 30 let do vlády, mluvit nevděčně.

Petr Nečas řekl, že by se měla situace na státním zastupitelství uklidnit. Co to znamená?


Žádný takový závěr nebyl přijat. Na výkonné radě ODS proběhla asi pětiminutová, v zásadě klidná debata. Já jsem vysvětlil členům rady, co nastalo a co budu dělat. Nenarazil jsem na žádný odpor. Pokud budu ministrem, budu se pokoušet docílit zákonnou cestou změny na vrchním státním zastupitelství. Pokud změny nedosáhnu, bude záležet na premiérovi, jakou důvěru ve mě bude mít. Nežiju v nějakém stresu a křeči, jestli budu nebo nebudu ministrem. Buď mně to premiér umožní dokončit, nebo ne. Když budu odcházet, tak určitě ne frustrovaný, nervózní, se snahou si někde vylívat své mindráky.

Budete obhajovat post místopředsedy ODS?

Nejsem přesvědčen, že budu obhajovat. Uvidím, jak se situace vyvine.

Vidíte pro sebe budoucnost v politice?

Pokud budu odvolán, omezil bych aspoň na určitou dobu své politické aktivity. Dělal bych řadového poslance, věnoval bych se víc svému regionu. Vedle toho bych se věnoval nadaci Medy Mládkové, učil bych na fakultě, mám nabídky ze dvou právnických fakult. Pro uchování zdravého rozumu si člověk nemůže rýsovat politickou budoucnost. To je cesta do pekel. Politika mě baví, dělám ji rád, ale snažím se na ní nebýt závislý a nebýt s ní zcela a fatálně spojený.

(Autor: Jindřich Šídlo, Petr Honzejk)

JUDr. Jiří Pospíšil

JUDr. Jiří Pospíšil

předseda regionálního sdružení
místopředseda strany
poslanec PČR
ministr

Více o autorovi