ODS představila opatření proti skokovému zdražení elektřiny

12.10. 14:49

Občanští demokraté dnes představili návrh jak omezit dopad boomu solární energetiky na cenu elektrické energie v roce 2011. Cílem je, aby domácnostem v příštím roce elektřina nezdražila o předpokládaných 13 procent, ale maximálně o 5 procent. Firmám by se neměl zvýšit účet za elektřinu o více než 7 procent namísto očekávaných 18.

Občanští demokraté dnes představili návrh jak omezit dopad boomu solární energetiky na cenu elektrické energie v roce 2011. Cílem je, aby domácnostem v příštím roce elektřina nezdražila o předpokládaných 13 procent, ale maximálně o 5 procent. Firmám by se neměl zvýšit účet za elektřinu o více než 7 procent namísto očekávaných 18.   

„Nejsme populisté a nebudeme slibovat nulový nárůst ceny elektřiny. To je mimo realitu. Prosazujeme takové návrhy, které omezí zdražení v příštím roce na maximálně 5 procent pro domácnosti a 7 procent pro firmy. Jde o kombinaci srážkové daně pro fotovoltaickou energii a zvýšení poplatku za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. K těmto opatřením od roku 2013 připojíme také výnosy z prodeje emisních povolenek,“ říká předseda ODS a premiér ČR Petr Nečas.

Předseda ODS také uvedl, že není možné, aby se na kompenzaci prudkého zdražení elektřiny nepodílel solární byznys. Ten, kdo se staví proti zavedení srážkové daně, je podle něj v tomto byznysu nějakým způsobem zainteresován.

Vláda doposud přijala sérii kroků, díky kterým se v letošním roce nepostaví fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 700 MW. To znamená úsporu na podporách pro obnovitelné zdroje energie zhruba 7,8 miliard korun. Kromě zastropování podpory pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů prosadila vláda také rychlou legislativní změnu, díky které již od března 2011 nebudou mít nárok na podporu fotovoltaické elektrárny postavené na zelené louce. Dále vláda zrušila daňové prázdniny pro obnovitelné zdroje a lineární odpisy nákladů na jejich pořízení.