I v těchto volbách se rozhoduje o odpovědných reformách

13.10. 23:09

Ve volbách do Poslanecké sněmovny ODS nabízela naději na odpovědnou politiku. I když jsme nedopadli tak, abychom se mohli bít v prsa, přesto dostala tato politika zelenou. Máme obrovskou šanci dotáhnout do úspěšného konce ty reformní změny, o které jsme usilovali už v předchozí vládě. Tato vláda se však opírala o křehkou většinu a především tehdejší koaliční partneři časem projevili nechuť k nepopulárním opatřením.

Po pádu Topolánkovy vlády se v podstatě 18 měsíců nevládlo a opět přičiněním ČSSD, která po rozhodnutí Ústavního soudu odpískala předčasné volby. Úřednická vláda neměla sílu ani mandát reformy prosazovat. Každý odklad reforem přitom znamená jejich citlivější dopady. Věřím, že v současné době je situace jiná. Vláda má stabilnější podporu, a reformní elán nevyprchá, podobně jako u části lidovců a zelených v minulém volebním období.

Garantuji odpovědné reformy

Jako předseda vlády nepřipustím, aby ministři vydávali za hluboké systémové reformy jen kosmetické úpravy. Garantuji odpovědné reformy, ať už penzí nebo zdravotnictví. Musíme být všichni přesvědčeni o tom, že prosazované změny jsou racionální a smysluplné, nikoli polovičaté a neefektivní.

V první fázi musíme provést rozpočtové škrty, více letos nestihneme. Jde sice o nepopulární, ale z hlediska stabilizace veřejných rozpočtů nezbytná opatření. Naše ekonomika naštěstí není v tak složité situaci, jako v některých jiných evropských zemích. Proto nebudou tyto kroky v tomto kontextu tak dramatické. Škrty sice mírně zpomalí ekonomický růst, ale snažíme se nepodvázat ekonomiku výrazným zvyšováním daní a státních výdajů, jak chtěli socialisté. Kdybychom nedělali nic, rozpočtový schodek by v příštím roce přesáhl 200 miliard korun, a to už by byl negativní signál pro investory i ratingové agentury.

Škrty však nelze zaměňovat se skutečnými reformami. Vláda s takto silným postavením ve sněmovně, která neprovede hluboké reformy, si nezaslouží existenci. K tomu jsme mandát od voličů nedostali. Ministři nemají lehkou úlohu, protože musí pracovat se sníženými výdaji. A já musím konstatovat, že ministři za ODS neskuhrají a veřejně se nedomáhají přilepšení svých rozpočtů. Jinými slovy, chovají se odpovědně a za to jim patří uznání.

Tři subjekty, tvořící koalici, prosazují nikoli vlastní, ale koaliční program. Každý má přitom svoji odpovědnost, přičemž každý z rezortů lze v daných souvislostech označit za reformní. ODS prosadila více než osmdesát procent svého programu, a to i v oblasti sociálních věcí, zdravotnictví a financí.

Přijďte k volbám, bez Vás to nepůjde!

Nedovolíme zadlužovat stát ani obce

Chceme-li se chovat odpovědně na úrovni státu, musíme se chovat odpovědně i na úrovni měst a obcí. Veřejné rozpočty jsou spojité nádoby. Proto říkáme: Nedovolíme zadlužovat stát, ani obce. Máme stovky velmi kvalitních starostů, starostek a primátorů. Ti si zaslouží důvěru voličů, protože vykonali kus dobré a tvrdé práce pro svoje města a obce. Města a obce se pod vedením ODS proměňují k lepšímu. Kdo má oči otevřené a není zcela zahleděný do minulosti, musí vidět, že posun v kvalitě života je za poslední léta zcela zřetelný. ODS na tom má na všech úrovních nezanedbatelnou zásluhu.

Vezmeme dávky těm, kteří odmítají pracovat

ODS prosadila do vládního programu řadu návrhů, které povedou k potlačení zneužívání dávek podvodníky. V tom mohou mnohé učinit právě obce a ODS podporuje tvrdý postup proti černým pasažérům sociálního systému, na které doplácejí ostatní. O tom jen nemluvíme, ale už konáme. Radnice vedené ODS také stojí v čele boje s těmi, kdo zneužívají sociální systém. Říkáme jasně: Vezmeme dávky těm, kdo odmítají pracovat. Každý má vedle práv i povinnosti a nemůže parazitovat na práci těch poctivých.

Nebudu tolerovat korupci ve vládě ani v ODS

Pevně věřím, že naši koaliční partneři budou stejně důslední jako ODS v boji proti korupci. Já osobně nebudu tolerovat korupci ve vládě a otevřeně říkám, že ani v ODS. Jsme stranou 30 tisíc v drtivé většině poctivých a slušných lidí. S těmi nepoctivými se rychle rozloučíme, padni komu padni. Na úrovni vlády budou pod drobnohledem všechny veřejné zakázky, které vyvolávají pochybnosti, včetně ekologického tendru.

Naším hlavním soupeřem je socialistická levice

ODS je stranou s tradicí, jsme čitelní a nebojíme se říkat věci na rovinu. Ani o sobě samých. Nejsme korouhvičky ve větru a neměníme program podle marketingového záměru. Dnes napravujeme rozpočtové omyly některých současných reformních „bouráků“. Nenecháme se vmanévrovat do bratrovražedného boje na pravici. Tyto volby poměry v Poslanecké sněmovně nezmění ani o milimetr. Teprve další volby do Poslanecké sněmovny rozhodnou o nových politických poměrech. A nezapomeňme na to, že po podzimních volbách nás v koalici čeká hodně společné tvrdé práce.

Naším hlavním soupeřem jsou nadále stoupenci zadlužování a vysokých daní. Sociální demokracie se programově nemění a stále nabízí staré zboží, které už neprodávají ani evropští socialisté. Proto nepřipusťme socialistický Senát, který by blokoval reformní změny. Tím by brzdil snahu vyvést naši zemi z nebezpečné zóny, kam můžeme spadnout už v blízké budoucnosti.

ODS je svébytnou a názorově konzistentní politickou stranou, která má ambici vyhrávat volby. Je zárukou, že odpovědná politika dostane zelenou nejen na úrovni vlády, ale i Senátu a měst a obcí. Udělejme pro to všichni společně maximum.

Petr Nečas, 
předseda ODS, předseda vlády