pomocí facebook účtu | nový účet » zavřít pole přihlášení
Pardubický kraj » media » článek
fotogalerie audio dokument přehrát video

Jiří Janků: Ideová konference Podnikání a pracovní místa očima podnikatele a člena ODS

23led 2012

(web prezentace) Dne 21. ledna 2012 se v Hradci Králové konala ideová konference ODS na téma Podnikání a pracovní místa. Příležitost v podobě blízkosti místa konání a zároveň lákadlo v podobě hvězdného obsazení konference od předsedy Nečase počínaje po nového ministra průmyslu a obchodu Kuby nemohla zůstat bez odezvy.

Proto jsme se s kolegou Honzou Drobným, mladým členem ODS a zároveň podnikatelem, vypravili v sobotu ráno do blízkého Hradce. Kvalitní organizační příprava, usměvavé hostesky, dobrá ranní káva a mnoho známých tváří procházejících vstupní halou hradeckého hotelu Černigov dávalo tušit, že tato akce se vydaří.

Z našich Pardubických regionálních vod jsme se potkali s poslancem Honzou Čechlovským, Petrem Tupcem a Ivo Tomanem. V kuloárech jsme také pohovořili s místopředsedou senátu Sobotkou, měli jsme možnost popřát osobně a krátce pohovořit s novopečeným místopředsedou Evropského parlamentu Oldřichem Vlasákem, který triumfoval zdaleka nejvyšším počtem hlasů získaných napříč všemi frakcemi europarlamentu viz. tato reportáž.

V úvodu konference představil program ODS “Podnikání a pracovní místa” předseda Nečas. Přednáška to byla zajímavá a shrnula to, co bychom si od ODS jako podnikatelé a živnostníci určitě přáli vidět realizovat. To, co nás však nadchlo byly dvě po sobě jdoucí prezentace novopečeného ministra PO Kuby a následná prezentace jeho kolegy ze spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Perfektní přehled získáte z reportáže TV ODS klinutím na tento odkaz - reportáž.

Martin Kuba nás víceméně nadchl. Jako mladí podnikatelé se potýkáme s mnoha nešvary prostředí, kterým musíme čelit v rámci našeho každodenního boje o přežití a zároveň se jako členové ODS cítíme být zodpovědni za to, abychom přispěli ke zlepšení.
Prezentace je jistě ke stažení na http://moje.ods.cz a proto vypichuji několik bodů, na kterých jsme se s Honzou shodli a vášnivě jsme o nich diskutovali ještě cestou domů.
1) Téma podpora začínajících podnikatelů a inovací
●    ODS by měla klást větší tlak na kapitalizaci podpořených aktivit
●    V podnikání by měl objem klasických dotací klesat ve prospěch dlouhodobých půjček
○    S Honzou jsme se shodli na tom, že schopnost zhodnotit efektivitu vydaných peněz formou dotací máme v ČR velmi malou. Všichni si zvykli čekat za každou dobrou maličkost dotaci, a pokud není, tak se to spostě firem ani nechce dělat. Dostat místo dotace půjčku je další zbraň na efektivitu.
●    Propojení akademické půdy a podnikatelského sektoru
●    MPO plánuje vytvoření prostoru, kde by mohli studenti nabízet své nápady podnikatelům.
●    Nápad s doménou www.zjednodusujeme.cz kam by kdokoli dával své náměty na zjednodušování a zlepšení všeho, co je v kompetenci MPO.
○    O tom, jak je těžké vyrůst ze školních škamen do úspěšného podniku víme. Že nám chybí podpora oběma směry je zkušeností všech podnikatelů a živnostníků. Kromě několika vybraných superspolečností typu ČEZ.  
○    Shodli jsme se na tom, že pokud by ODS dokázala spojit tyto námi vybrané top body prezentované Martinem Kubou dosáhli bychom geniálního multiplikačního efektu
○    Studenti se budou lépe uplatňovat. Firmy díky tomu prosperovat a vracet to zpět Univerzitám. Pokud se bude více hlídat efektivita dotací, zůstane mnohem víc peněz na podporu malého a středního podnikání.
○    Nutně k tomu musíme přidat ještě to, že všichni si musí být vědomi, že toto je prioritou ODS a ODS je tou stranou, která to prosazuje a činí.
○    Výsledek na dvou frontách: jednoznačné zlepšení podnikatelského prostředí na jedné a zvyšující se zájem o členství v ODS mezi mladými lidmi a začínajícími podnikateli na frontě druhé.
    
No a Jiří Pospíšil pokračoval ve spanilé jízdě konkrétních návrhů, které byly daleko do standardních povídání a uspávajících přednášek, kterých jsme na podobných akcích často svědky.
●    Rekodifikace civilního práva hmotného především část občanského a obchodního zákoníku
○    Zde nás zaujala především část k nížší míře formalismu v podnikatelském prostředí a deregulace zákona o obchodních korporacích a to především s.r.o. a  akciovým společnostem. Která by dávala větší možnost vlastní  úpravy některých pravidel platných pro tyto společnosti

Skvělý oběd a následná diskuze byla opět vynikající příležitostí zeptat se přímo našich čelních představitelů, ale i kolegů například z Hradce Králové, kteří seděli hned vedle nás, na jejich názory a to nejen na téma konference.

Akci v blízkém Hradci Králové tedy hodnotíme určitě za jedna a můžeme účast na podobných akcí z provenience naší modré strany jenom doporučit.
Děkujeme regionální kanceláři za vyřízení našich přihlášek a tešíme se na další akci.

Ing. Jiří Janků
předseda místního sdružení
člen oblastní rady

    Add to Google Přidej na Seznam
sdílet s přáteli