18. října 2013

Flexibilnost a vzdělání je základem toho, aby člověk byl zaměstnavatelný

Jedničkou na krajské kandidátce občanských demokratů je Jana Fischerová.

Dřívější ODS, pilíř pravicové politiky, je borcen nejen vnějšími vlivy, ale i vnitřními. Odklonil se od vás i bývalý předseda strany Václav Klaus, který podporuje blok Jany Bobošíkové. Co byste konkrétně vzkázala pravicovým voličům, aby zůstali u vaší strany? 

Hlavní naší předností na Vysočině je kvalitní kandidátka, sestavená z 20 osobností, především z řad starostů a veřejně známých osobností, které získaly důvěru občanů v komunálních volbách, mnozí z nich už opakovaně. K tomu nabízíme kvalitní práci stovek komunálních politiků ODS a jejich důvěryhodnost, kterou je třeba přenést na celostátní úroveň. 

V občanskodemokratických vládách či ve sněmovně se objevovali lidé, kteří stojí před soudem, nebo jsou již zavřeni. Jak chcete přesvědčit voliče, že dnes už kandidují jen ti slušní? 

V případě Vysočiny jednoduše – jejich historií a tím, co mají za sebou. Doporučuji každému, aby si podrobně pročetl kandidátní listinu ODS na Vysočině. 

Máte vy osobně "obavu" spíše ze stálých stran (ČSSD, KSČM…), nebo z těch nových (ANO, Úsvit, Hlavu vzhůru…)? 

Osobně se o druhé příliš nestarám. Je potřeba pracovat na sobě. Vím, že se politika jako profese dá dělat slušně, odborně a se zdravým rozumem. 

Kdybyste měla vybrat z programu ODS oblast, kterou považujete za jednu z nejzásadnějších, která by to byla? 

Možná překvapím, ale zaměstnanost. Od toho se mnohé další odvíjí. Neexistují pravicová a levicová témata, ale pravicová a levicová řešení. 

Jak byste se podílela na její změně? 

Podporou změn v oblasti sociální politiky – větší podíl obcí, povinnost veřejné služby pro dlouhodobě nezaměstnané. Základem toho, aby člověk byl zaměstnavatelný, je jeho flexibilnost a vzdělání. Tedy důraz kladu na kvalitní školy s kvalitními učiteli, zavedení motivačního systému pro učitele. Mohla bych jmenovat celou řadu věcí, co s těmito změnami dále souvisí, jako např. úpravy dohod o provedení práce, podpora tvorby míst na částečný úvazek, atd. 

Ve vašem programu stojí, že neplánujete zvyšování daní. To jste v minulé koalici také neplánovali, přesto jste ale daně zvýšili. Proč mají voliči uvěřit, že se to již nestane? 

Byla to chyba, nadřadili jsme soudržnost koalice v tomto bodě nad svůj program, a doplatili jsme na to. 

V televizní debatě jste se vyjádřila pro výstavbu bloků jaderné elektrárny. S rozšířením výroby jaderné energie naroste množství vyhořelého odpadu. Souhlasila byste vy sama osobně s umístěním úložiště na území Vysočiny, pokud by nějaká lokalita vyhovovala? 

Pro mě je nutný souhlas dané obce. Bylo by pro mě důležité také stanovisko odborníků. 

V programu odmítáte zavedení registračních pokladen. Proč? Vždyť by se tím podařila částečně odbourat šedá ekonomika. 

Osobně to nevnímám jako zásadní problém. Obecně převažuje v ODS názor, že by se jednalo o další ekonomické a byrokratické zatížení OSVČ a malých podnikatelů. 

V programu máte ale zavedení 150 km rychlosti na vybraných úsecích dálnic. Není to jen populistické gesto, protože s dodržováním rychlosti mají čeští řidiči dlouhodobě problém? A ti, co ji překračují, mají i na vysoké pokuty? 

Osobně to nevidím jako nějakou zásadní prioritu. Je ale pravdou, že technická úroveň aut je mnohem vyšší, než například ještě před deseti – patnácti lety. Bohužel kvalita dálnic jde proti tomu. 

V případě vašeho volebního úspěchu – existují strany, se kterými byste v žádném případě nešli do koalice? 

O koalicích bych mluvila až po volbách. Spolupráce s KSČM v žádném případě. Jednání s různými novými uskupeními, hnutími apod. vidím jako naprosto krajní řešení. 

Vaše předsedkyně strany Miroslava Němcová vyjmenovala několik volebních stran, se kterými odmítla povolební spolupráci – ANO, Úsvit, Hlavu vzhůru, SPOZ…. Ztotožňujete se s ní? 

Svůj názor jsem vyjádřila v předchozí odpovědi. 

Můžete jmenovat dva lidi z vaší kandidátky, které byste vyzdvihla a proč? 

Přiznám se, že je to pro mě snad ta nejtěžší otázka – vyzdvihnout jen dva. S celým naším týmem se mi spolupracuje velmi dobře, máme zde odborníky z různých oblastí, vážím si jich všech jako kvalitních lidí, na které je spolehnutí. 

Pracovala jste jako starostka, místostarostka, poslankyně. Lze, podle vašeho názoru, plnohodnotně plnit souběžně funkci poslance a třeba starosty? 

Svůj názor jsem myslím vyjádřila tím, že když jsem byla v roce 2010 zvolena do Poslanecké sněmovny PČR, zastávala jsem ještě pozici starostky města Havlíčkova Brodu. Vyhodnotila jsem si, že nemohu obě pracovní pozice stíhat a vykonávat na 100%. Proto jsem do jednoho měsíce z pozice starostky sama odstoupila. Považuji to z mé strany za správné rozhodnutí. Za důležité považuji být jako poslanec se svojí obcí a krajem ve stálém kontaktu a pomáhat řešit problémy, které se v daném regionu vyskytují. 

(Autor: Petr Klukan)

Ing. Jana Fischerová, CSc.

zastupitelka
krajská zastupitelka