5. listopadu 2015

Filip Humplík: Ano, jsem antiBabiš

Šéf hnutí ANO své kritiky v posledních dnech už zase opakovaně obviňuje, že jejich jediný program jsou “lži o Babišovi”.

 
Všichni jsou prý antiBabiš. V televizní debatě to řekl Miroslavu Kalouskovi a zopakoval to Miroslavě Němcové. ”Je vidět, že opozice je zoufalá a vymýšlí stále nové lži a nemá jiný program než antiBabiš,” prohlásil ve sněmovně. Po Babišovi to už navíc papouškují i další politici hnutí ANO, třeba starosta Kroměříže Jaroslav Němec.
 
Šéf ANO se tedy snaží vytvořit mediální mem – jednoduchý slogan, který se šíří jako virus. Smyslem existence toho memu je vytvořit dojem, že si na něj jeho kritici “zasedli” a s pomocí údajných lží kolem něj vytvářejí nenávistnou atmosféru. Mohl bych oponovat tím, že celé ANO je postaveno pouze na kritice ODS bez jakéholi reálného programu. Mohl bych věcně vysvětlovat, proč to není pravda. Já raději Babišovu hru přijmu. Hrdě se hlásím k tomu, že jsem antiBabiš. Tady je věcné shrnutí, co to vlastně znamená: 
 
1. Novinář Jaroslav Spurný v Respektu podrobně popsal, že v začátcích Babišova podnikání stál v roce 1998 podraz na jeho tehdejší slovenské zaměstnavatele a záhadné švýcarské peníze. Tedy temná a neprůhledná bažina. Nevíme, kde Babiš na start svého dnešního impéria vzal – není transparentní.

Já začal podnikat s penězi, které jsem si poctivě vydělal v předchozím zaměstnání. Jsem tedy antiBabiš.
 
2. Andrej Babiš mění názory jako korouhvička podle toho, co se mu zrovna hodí do krámu. Příkladů je celá řada. Tak třeba v lednu 2014 s přijetím eura "neměl problém", ale letos v květnu o tom chtěl vyhlašovat referendum. Nebo letos v září: současné působení jeho spolupracovnice Radmily Kleslové v politice a byznysu mu nejdřív navadilo. „Já nevidím důvod to řešit,” řekl. “Paní Kleslová má smlouvu patnáct let a je to otázka ČEZ. Pokud ji ČEZ potřebuje, tak ať ji má, pokud ji nepotřebuje, tak ať ji zruší.” Jen o pár dnů později ale prohlásil, že nic podobného nikdy neřekl.

Já své názory neměním, i když je to někdy třeba nepopulární. Protože politik nemůže říkat jen to, co mu zrovna politicky vyhovuje. Jsem antiBabiš.
 
3. Babiš si u Benešova postavil víkendovou farmu Čapí hnízdo. Buďme přesní: farmu vlastní společnost Imoba, která v roce 2008 získala z evropských fondů dotaci padesát milionů korun právě na stavbu farmy. Těsně před získáním dotace přitom Imoba vznikla přejmenováním Babišovy společnosti ZZN Agro Pelhřimov.
 
Já když jedu na s dětmi na prázdniny, neberu si na to peníze z žádných dotací, vytažené přes neprůhledné firmy. Nemravný princip “malá domů” neuznávám a na dovolenou nebo oslavy narozenin si prostě vydělám. Jsem antiBabiš. 
 
4. Bratislavský soud rozhodl, že Babiš byl ve svazcích bývalé Státní bezpečnosti od roku 1980 veden jako agent Bureš neoprávněně. Rozsudek musíme respektovat navzdory tomu, že podle dochovaných archivních dokumentů Babiš podepsal vázací akt. Navíc víme, co v 70. letech znamenalo studium ve Švýcarsku a později práce v podniku zahraničního obchodu. Respektive co bylo jejich podmínkou.

Za mnou žádná temná minulost není. Nanejvýš na mne snad někdo může vytáhnout, že jsem se na gymnáziu opil na nějakém rockovém koncertě. Jo, jsem antiBabiš
 
5. Babišův “byznys” stojí na získávání dotací a státních zakázek. Jen loni na dotacích Agrofert získal přes miliardu korun, ale třeba v roce 2010 to byly tři miliardy. Podle České televize ze 153 Babišových českých firem jich se státem, kraji a městy obchodovalo 18 a v posledních letech dohromady získaly zakázky za téměř 14 miliard korun. Babišův byznys tedy přímo stojí na ovlivňování lidí, kteří o dotacích a státních zakázkách rozhodují.

Moje firmy žádné dotace neberou a na státní ani obecní zakázkách můj byznys nestojí. Nemusím (a ani nechci) nikoho ovlivňovat. Jsem tedy antiBabiš.
 
6. Babiš se dlouhodobě obklopuje podivnými lidmi a spolupracuje s nimi. Podle šetření polské policie v kauze tamní ropné firmy PKN Orlen využil kontaktů na Stanislava Grosse (pro připomenutí – to byl ten pán, co tak zázračně zbohatnul). Loni v dubnu mu lobbista Ivo Rittig obviněný z praní špinavých peněz napsal na Twitter: „Ahoj, na to, jak dlouho se známe a co máme spolu za sebou, bys nemusel plácat takové nesmysly.” Babiš následně přiznal, že se s Rittigem zná nejméně patnáct let z tenisu. 

Já žádné podivné kamarády nemám, a to nejen v politice, ale ani v osobním životě. Jsem antiBabiš.
 
7. Letos v červnu se Andrej Babiš dostal do sporu s karvinským poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem. Šlo o 22 miliard korun ročně za zprostředkování pojištění. Když Babišovi došly věcné argumenty, vytáhl na Šincla složku s kompromitujícími materiály, kterou si na něj vedl.

Já na nikoho žádné informace nesbírám. Používám standardní politické metody, tedy věcné přesvědčování, vyjednávání, případně hledání kompromisních řešení. Jsem proto antiBabiš.
 
8. Ekonomický analytik Karel Kříž před časem v Reflexu podrobně analyzoval, že Babiš “nesnáší demokracii, nemá rád trh a libuje si v představě, jak stát řídí manažerskými metodami jako fabriku, kde se jen poslouchají příkazy…” Na Babišových výrocích je podle Kříže doložitelné, že chce zrušit politiku a demokracii. Jeho návrhy zákonů směřující ke kontrole živnotníků a drobných podnikatelů, k omezování nedotknutelnosti obydlí nebo cenzury internetu tuto teorii bohužel potvrzují.

Já nic podobného neplánuji. Stát jako firmu řídit nechci a ctím jasné demokratické principy. Jsem tedy antiBabiš.
 
 
Podobných odlišností mezi běžným politikem a Babišem bych jistě vymyslel víc, ale pro ilustraci jich myslím stačí osm. Andrej Babiš není mesiáš ani nepolitik. Je produktem privatizace v devadesátých letech a všeho, co nám na politice vadilo. Jen na to možná někteří zapomněli. A co vy, jste taky antiBabiš?
 
 
 
Filip Humplík

Filip Humplík

předseda regionálního sdružení

Více o autorovi